Powiat. Skokowy wzrost liczby diagnoz dzieci z autyzmem w szkołach średnich prowadzonych przez starostwo (wideo)

Beata Doroś Woźniak

Beata Doroś-Woźniak, naczelniczka wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Legionowie, fot. GP/aw

W ciągu roku o 90 procent wzrosła liczba uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w ogólnodostępnych szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat legionowski. W roku szkolnym 2022/2023 takich uczniów było 30, natomiast w roku szkolnym 2023/2024 ich liczba urosła do 57. Najwięcej uczniów, bo 45 miało zburzenia ze spektrum autyzmu lub zdiagnozowano u nich zespół Aspergera.

Coraz więcej uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego

Uczniów w szkołach średnich ogólnodostępnych prowadzonych przez powiat legionowski z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym o potrzebie nauczania indywidualnego z roku na roku przybywa – poinformowała radnych Beata Doroś-Woźniak, naczelniczka wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Legionowie w poniedziałek, 28 października 2024 r. podczas sesji Rady Powiatu Legionowskiego. – W roku szkolnym 2023/2024 we wszystkich szkołach prowadzonych przez powiat legionowski, w tym w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie uczyło się 222 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. 57 z nich uczyło się w ogólnodostępnych szkołach średnich. Kolejnym 23 uczniom wydano orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego – podsumowała następnie.

Autyzm, zespół Aspergera, niepełnosprawność ruchowa i intelektualna. Co jeszcze?

Z przedstawionych przez wspomnianą urzędniczkę statystyk wynika, że w roku szkolnym 2022/2023 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w ogólnodostępnych szkołach średnich prowadzonych przez powiat legionowski było 30, natomiast w roku szkolnym 2023/2024 ich liczba urosła do 57. Najwięcej uczniów, bo 45 miało zburzenia ze spektrum autyzmu lub zdiagnozowano u nich zespół Aspergera. Najwięcej uczniów z tymi zaburzeniami, bo 17 uczyło się w mieszczącym się w centrum Legionowa Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Konopnickiej. Wśród innych zaburzeń lub chorób, z uwagi na które uczniom wydano orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego znajdowały się niepełnosprawność ruchowa, w tym afazja, niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim, niedowidzenie, niedosłyszenie i zagrożenie niedostosowania społecznego. Najwięcej uczniów z orzeczeniami wydanymi na okoliczność zdiagnozowania wszystkich ww. zaburzeń, bo łącznie 21 uczyło się w mieszczącym się przy ulicy Targowej w Legionowie Powiatowym Zespole Szkół Ponadpodstawowych (PZSP) imienia Jerzego Siwińskiego.

Uczniowie z Ukrainy też wymagają specjalnego podejścia edukacyjnego

W szkołach prowadzonych przez powiat legionowski przybywa też uczniów z Ukrainy, którzy też wymagają specjalnego podejścia edukacyjnego. W roku szkolnym 2022/2023 takich uczniów było łącznie 35, zaś w roku szkolnym 2023/2024 ich liczba urosła do 44. Najwięcej dzieci z Ukrainy, bo łącznie 35 na przestrzeni ostatnich 2 lat uczyło się w PZSP imienia Włodzimierza Wolskiego w Serocku.

 

W poniedziałek, 28 października 2024 r., podczas sesji Rady Powiatu Legionowskiego, Beata Doroś-Woźniak, naczelniczka wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Legionowie poinformowała też radnych o innych aspektach związanych ze stanem realizacji zadań oświatowych przez ten samorząd w 2023 r. Ze szczegółami tego raportu można zapoznać się na poniższym filmie.