Wieliszew. Chcesz mieć wpływ na rozwój gminy? Przyjdź na spotkanie i pomóż włodarzom ułożyć jej strategię na kolejne lata

szkoła-nr-1-wieliszew

Wieliszewski samorząd przymierza się do opracowania nowej strategii rozwoju gminy. Wieliszewianie już teraz mogą włączyć się w ten proces. Wystarczy, że przyjdą na zaplanowane na tę okoliczność spotkanie, które odbędzie się w Urzędzie Gminy (UG) w Wieliszewie we wtorek, 19 listopada 2024 r. i podpowiedzą władzom tej gminy w jakim kierunku pod względem przestrzennym, społecznym i gospodarczym powinna podążać ich mała ojczyzna w kolejnych dekadach.

We wtorek, 19 listopada 2024 r., o godzinie 18 w sali koncertowej imienia Krzysztofa Klenczona w gmachu UG w Wieliszewie zorganizowane zostanie spotkanie dla wieliszewian, w całości poświęcone nowej strategii rozwoju gminy Wieliszew w latach kolejnych. Ten decydujący o kierunkach rozwoju przestrzennego, społecznego i gospodarczego danego samorządu dokument – pochodzący de facto z 2008 r. – już się zdezaktualizował i trzeba na nowo go napisać. – Chcemy wspólnie stworzyć wizję naszej gminy na nadchodzące lata, dlatego to spotkanie jest doskonałą okazją, aby podzielić się swoimi pomysłami, sugestiami oraz oczekiwaniami. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców – państwa zaangażowanie pomoże uczynić gminę Wieliszew jeszcze lepszym miejscem do życia – zachęcają wieliszewian do udziału w tym spotkaniu lokalni decydenci.

 

Czemu służy strategia rozwoju gminy?

Strategia rozwoju gminy to dokument, który pozwala na zaplanowanie rozwoju gminy zgodnego z jej potrzebami. Traktowana jest jako podstawowy i najważniejszy dokument samorządu lokalnego, w niej zawarte są wytyczne dla dokumentów wdrożeniowych oraz planistycznych planowania przestrzennego. Proces sporządzania strategii stwarza również możliwość wypowiedzi mieszkańców na temat ich opinii na temat rozwoju gminy. O ile nie jest to dokument dla gminy obligatoryjny, o tyle wiele gmin chce go mieć, aby rozwój przebiegał zgodnie z planem. Podobnie jest u nas. To, że gmina działa w oparciu o dokument strategiczny pozwala na usprawnienie wielu procesów, nie mówiąc już o tym, że często o finansowe wsparcie za środków zewnętrznych na realizację projektów w pierwszej kolejności mogą ubiegać się te gminy, w których te projekty wynikają właśnie z obowiązującej strategii. Dobra strategia uwzględnia zarówno potencjał gminy np. jej lokalizację, dobrze rozwijające się gałęzie gospodarki, czy też wyjątkowe walory przyrodnicze, ale też mogące pojawić się zagrożenia i uciążliwości. Dlatego zanim gmina przystąpi do aktualizacji celów rozwoju, czy też do formułowania zupełnie nowych dokładnie analizuje aktualny stan i możliwości realizacji działań. To ważne, aby przygotować gminę na zmiany, które w ostatnim czasie zachodzą dość dynamicznie – tak potrzebę stworzenia tego dokumentu przy czynnym udziale lokalnej społeczności uzasadnia większość samorządowców z powiatu legionowskiego.

Jednym z pierwszych etapów tworzenia tego strategicznego z punktu widzenia rozwoju lokalnego dokumentu jest diagnoza mocnych i słabych stron danego samorządu oraz szans i zagrożeń dla jego dalszego rozwoju przestrzennego, społecznego i gospodarczego.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 15

  1. O widzę, że zapanowała moda na spotkania z plebsem, żeby plebs poczuł, że ma na coś wpływ. 😁 Strategia jest prosta. Stop patodeweloperce i promocja budownictwa indywidualnego. Rozbudowa infrastruktury. Nowe drogi. Tyle i aż tyle.

  2. mieć wpływ??? a ktoś mnie pytał jak pan burmistrz startował z budową socjał miasteczka dla wschodnich ‚braci’?

    • Bzdura. 1. Nie jest to socjal miasteczko. 2. 95% mieszkań otrzymali nasi dotychczasowi nasi mieszkańcy.
      Jak przyjdzie Pan na spotkanie to może zechce Pan jeszcze więcej takich rewelacji nam przedstawić?

    • 95 procent….. To tylu ukraincow mamy w Wieliszewie???

  3. Przyjdzie 15 osob, z czego 3 to emeryci a 12 rodzina urzędników. Reszta nawet jakby chciała, to nie zdąży, bo będzie stać w korkach na wewnętrznych obwodnicach Legionowa. Przez ostatnie 5 lat standard życia w gminie Wieliszew poleciał z 5x w dół, wszędzie tłumy i sznury aut od rana do wieczora. Ze spokojnej gminy zrobiło się centrum patodeweloperki i mega sypialnia. Gorzej już chyba tylko w Serocku jest.

    • Menel Ty przyjdź i błyśnij pomysłami a nie przepraszam Ty tylko w necie jesteś odważny.

    • Życzliwości ciąg dalszy. A zechce IMĆ Menel uczestniczyć gdy będzie możliwość obecności online ? Chętnie poznam te wskaźniki do określenia pięciokrotnego spadku jakości życia.
      Oczywiście za wszystkie korki w Warszawie, Legionowie biorę na siebie odpowiedzialność. 😉

      • Panie wójt my to się zasadniczo znamy, ale sympatią do siebie nie pałamy i wójt dobrze wie czemu. A co do uczestniczenia, to nie każdy wozi tyłek do urzędu i z powrotem, niektórzy, a nawet większość mają ciut dalej do pracy, a na przejeździe w Łajskach można i 30 minut w korku stać. Jakby wójt nie wiedział jak wyglądają dojazdy do gminy, to polecam się czasem poza urząd ruszyć. Robienie spotkań o 18 w dni powszednie to wyjątkowa bezczelność wobec pracujących mieszkańców, ale czego innego po „władzach” wszelakich w tym kraju się spodziewać.

  4. Osiedle domków jednorodzinnych przy stacji Wieliszew Centrum żeby można było pieszo korzystać z dobrodziejstwa SKM z Wieliszewa do metra.

  5. Poprosimy Pana Wójta Kownackiego udostępnienie części działki na której stoi kaplica w Zegrzu południowym żeby już teraz można było wydostać się z parkingu przy SKM w Zegrzu do ul. Rybaki.

    I druga sprawa poprosimy Pana Wójta Pawła Kownackiego żeby wpłynął na zarządzającego terenem parkingu przy S4 w Zegrzu, żeby powycinali krzaki na końcach terenu parkingowego i rozebrali te 2 budy praktycznie ruiny. Kto za to ten bałagan odpowiada Pani Powała czy Pan Smogorzewski ?

  6. Czy szanowni komentujący wybierają się na spotkanie? A może tylko zza monitora tacy wszystko wiedzący?

    • O 18 miszczu to większość w korkach jeszcze stoi.

      • Skoro som tak bardzo zatroskani losem gminy swej, niechaj wezmo wolne tudzież pracę zdalnom, dla chcącego nitz trudnego.

  7. Taki anegdotyczny przykład. W kierunku Nasielska szybciej się jedzie Sobieskiego i Suwalną, niż DK i DW przez Łajski. A czemu? A temu, bo mniej świateł i nie ma ryzyka, że się utknie w korku gigancie na przejeździe. Podobnie do Wieliszewa szybciej jest Suwalną i zawrotka na rondach, niż Kościelną, czy przez Zegrze. Dojazd do gminy jest gorzej niż fatalny i to już od paru lat. A co gmina w ten kwestii robi? Ano nic nie robi, tylko wpuszcza kolejne patodeweloperki i kolejne tysiące aut. Problemy są znane od lat i wciąż te same. Pociąg na dworcu kolejowym „Wieliszew Centrum” staje już dobre 2 lata, a nawet zakichanego placu parkingowego gmina nie była w stanie zrobić. To po co ten przystanek, jak wszyscy z Legionowa jeżdżą? Itp., itd. Jedyne panie Wójt, co panu dobrze wychodzi, to, kolokwialnie mówiąc, robienie loda deweloperom. Na wzór innych powiatowych „włodarzy”.

  8. Ale już idzie prowójtowa agitka. Wójt kryształ, nie miał pojęcia że setki bloków, łanówek i szeregówek się budują. Potrzebne mu spotkanie, żeby mieszkańcy powiedzieli jakie są problemy, bo on biedny nie wie. Hipokryzja lvl max.

Dodaj komentarz