Legionowo. Wyniki miejskiej ankiety jednoznacznie za nocną prohibicją. Reglamentacja w sprzedaży alkoholu pomiędzy 22, a 6 (wideo)

alkohol

Znamy wyniki ankiety przeprowadzonej przez ratusz w sprawie nocnej prohibicji w mieście. Osoby uczestniczące w badaniu jednoznacznie opowiedziały się za zakazem sprzedaży detalicznej alkoholu obejmujący wszystkich przedsiębiorców, poza tymi, którzy prowadzą na terenie tej gminy m. in. bary i restauracje. Reglamentacja w tym zakresie miałaby zaś obowiązywać codzienne w godzinach pomiędzy 22, a 6. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą miejscy radni.

 

Władze Legionowa rozważają wprowadzenie na terenie miasta nocnej prohibicji, czyli zakazu sprzedaży detalicznej alkoholu obejmującego wszystkich przedsiębiorców, poza tymi, którzy prowadzą na terenie tej gminy m. in. bary i restauracje. Aby poznać opinie legionowian w tym zakresie, poproszono ich o wypełnienie ankiety. Sondaż też przeprowadzono w dniach od 9 do 24 października 2024 r. Mieszkańcy, oprócz wyrażenia swojego zdania na ten temat, mogli też w tych kwestionariuszach wskazać preferowane godziny obowiązywania tej alkoholowej reglamentacji. Do wyboru im dano wprowadzenie nocnej prohibicji w godzinach albo pomiędzy 22, a 6, albo pomiędzy 23, a 6, albo pomiędzy 24, a 6.

Ponad 95 procent legionowian chce wprowadzenia nocnej prohibicji

W miejskiej ankiecie na stronie internetowej ratusza miało wziąć udział aż 20% mieszkańców miasta, bo aż 9981 osób.  Spośród nich ponad 95 procent z nich, czyli 9511 osób opowiedziało się za wprowadzeniem nocnej prohibicji w Legionowie, a najwięcej wskazań z ich strony padło na uruchomienie tej reglamentacji w godzinach pomiędzy 22, a 6. Na poniższej grafice można zapoznać się ze szczegółowymi wynikami tego badania ankietowego. Co ciekawe niezależnie od liczby mieszkańców z każdego rejonu miasta oddano tę samą liczbę głosów. Wyjątek stanowiły dzielnice Ludwisin i Bukowiec.

W ubiegłym miesiącu przeprowadziliśmy na ulicach miasta sondę w tej sprawie. Materiał wideo poniżej:

 

Ostateczną decyzję podejmą miejscy radni

Temat ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych pojawił się w Legionowie już w zeszłym roku, gdy stowarzyszenie Lepsze Dziś złożyło radnym propozycję wprowadzenia lokalnych przepisów w tej sprawie. Analizy wykazały, że zakaz szczególnie dotknąłby przedsiębiorców prowadzących sklepy typu Żabka, których obecnie jest około 25 w całym mieście, 5 stacji benzynowych, 2 sklepy całodobowe oraz pozostałe sklepy prowadzące sprzedaż alkoholu w godzinach wchodzących z zakres analizowanych godzin – informują władze Legionowa na łamach ostatniego numeru wydawanego przez Urząd Miasta (UM) w Legionowie miesięcznika pt. Puls Miasta. – Wyniki ankiety zostaną przedstawione radnym miejskim, którzy zdecydują o dalszych krokach tego zagadnienia – dodają następnie.

 

Nocna prohibicja w Polsce

Od ponad 6 lat polskie samorządy mają możliwość wprowadzania nocnej prohibicji na mocy znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Takie przepisy dotąd uchwalono już w setkach polskich gmin, w tym m. in. w miastach Kraków i Katowice oraz takich podwarszawskich gminach jak Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Michałowice, Raszyn, Zielonka, czy też w mieszczącym się w powiecie legionowskim mieście Serock. Nocna prohibicja wprowadzona zostanie również w Warszawie. Stanie się to w 2025 r.

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 16

  1. Sama ankieta miała dość dużą wadę, a mianowicie, każdy kto chciał mógł oddac w niej głos wielokrotnie. Sam to sprawdziłem, i zagłosowałem 2 razy.

  2. Brawo! Widać jednoznacznie opinię mieszkańców. W takim wypadku czekamy na sprawczość radnych

  3. W końcu jakaś dobra wiadomość. Teraz trzeba przypilnować radnych żeby odpowiednio zagłosowali, a tak jednoznacznej woli mieszkańców nie powinni zlekceważyć. Przekonają się państwo, że wprowadzeniu tego zakazu ograniczy się łazikowanie niedopitych osobników po mieście i zrobi się bezpieczniej. Wszędzie się to sprawdziło. Kto będzie chciał się napić zrobi sobie zapasy wcześniej lub pójdzie do knajpy(pod krawatem:). Pozdrawiam

    • Ten co sobie zrobi zapasy, albo pójdzie do knajpy, też będzie Ci potem pijany łaził po mieście 🤦🏻‍♂️

      • Jak się nachla w domu to nie będzie łaził, albo co gorzej jeździł po wódę w nocy. Jak się nachla w knajpie to wróci uberem, bo knajpy za drogie dla typowej polskiej małpy, więc małpy tam chlać nie będą. Przeciw zakazom najbardziej chlory zawsze gardłują. Dzień bez małpki dniem straconym, co nie?

        • Z pewnością nachla się w domu i grzecznie pójdzie spać. A jak zaprosi kolegów, to oni też wrócą cichutko na paluszkach do siebie XD Nie wiem, czy jesteś autentycznie aż tak naiwny i głupi, żeby wierzyć w sprawczą moc zakazów, i kompletnie nie znasz rzeczywistości w jakiej się znajdujemy. Jak będą chcieli wypić alko w plenerze, a potem łazić i robić chlew, to to będą robili. Ponadto, zaczną powstawać meliny, gdzie będzie można kupić sobie alko. Już to przerabialiśmy.

    • Jak powszechnie wiadomo, klient w krawacie jest mniej awanturujący się i o to zaś w tym wszystkim chodzi.

  4. Wukraiń się zapłaczo.

  5. Przekonacie się, ze jeśli wejdzie ten zakaz, to będzie jedna z lepszych regulacji, liczba interwencji zmaleje, SOR-y odetchną i normalni ludzie będą mieli szanse na szybsza pomoc lekarską. Wódy wszędzie jest za dużo, to chore aby na każdym rogu można było kupić alkohol przez niemal całą dobę i nie ma co pijącym ułatwiać tego zadania. Pozdrawiam.

  6. Dla braci ze wschodu to bedzie szok.Nie zrozumieja tego.

  7. To dobry pomysł z tym ograniczeniem. Jednak nie jest to reglamentacja jak Szanowny Autor napisał albowiem jak zgodnie z prawda napisali komentujący: „wódy nie brakuje”.

  8. Ojoj, no jakie przykre, że Januszek nie będzie mógł w nocy skoczyć po wódeczkę i się nayebać. Tragedia narodowa.

  9. Do pani robiącej te sondę uliczną. Fajnie gdyby znalazły się przykłady z obu stron, a tu mamy 5 wypowiedzi i wszystkie przeciw zakazowi. Teraz proszę spojrzeć w wyniki ankiety(mało profesjonalnej to prawda) ale bardziej miarodajnej niż sonda i mamy 95% do 5% z zakazem. To jest najlepsza rzecz jaką tanim kosztem można zrobić dla poprawienia bezpieczeństwa w mieście. Przekonacie się gdy to wejdzie, tylko trzeba teraz przekonać radnych. Pozdrawiam

    • Problem jest taki, że sonda trwała kilka godzin i odpowiedzi były w zdecydowanej większości jak powyżej. Wiem, że można było iść w określone miejsca i tam pewnie odsetek osób o przeciwnych poglądach byłby zdecydowanie inny, jednak ulica wydawała się bardziej miarodajna. Co do jakości tej sondy to nie będziemy rozstrzygać, wyniki mówią same za siebie.

  10. Potraktujmy to jako zabawę:) Zajmuje się zawodowo tą branżą. I proszę o pilnowanie tematu:) może coś na temat miast w których wprowadzono zakaz kilka lat temu, vide Kraków i jak to się ładnie potoczyło dla mieszkańców. Pozdrawiam.

    • Powiat alko stoi. Wystarczy na przepite mordy Romana czy mściwego dziadka spojrzeć. Więc to nie takie ę ą.

Dodaj komentarz