Miasto i Gmina Serock rozpoczyna prace nad planem ogólnym. Jest to bardzo ważny proces dla gminy, który określi kształt podstawowego dokumentu planistycznego zastępującego dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Serock. Od 13 listopada br. można składać wnioski do planu ogólnego.
Przypomnijmy, że 25 września 2024 r. odbyła się ósma sesja Rady Miejskiej w Serocku w kadencji samorządowej 2024-2029. Jedną z uchwał, którą w tym dniu przegłosowali radni była ta dotycząca podjęcia procedury sporządzania planu ogólnego dla całego Miasta i Gminy Serock. Powyższy plan ogólny ma zastąpić dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Podjęcie w powyższej uchwale procedury dotyczącej opracowania planu ogólnego dla całego Miasta i Gminy Serock formalnie otwiera drzwi do rozpoczęcia konsultacji ze społeczeństwem w tym zakresie.
– Od 13 listopada 2024 roku rozpoczynamy zbieranie formalnych wniosków do planu ogólnego. – poinformował w komunikacie Urząd Miasta i Gminy Serock.
Przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego obejmującego teren Miasta i Gminy Serock jest konsekwencją nowych ogólnopolskich regulacji prawnych, które powodują, że obowiązujące na terenie gminy Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego przestanie obowiązywać z dniem 31 grudnia 2025 roku.
– Ponieważ nasza gmina dysponuje niemal pełnym pokryciem terenu miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, ustawowe ograniczenia wydawania decyzji o warunkach zabudowy, a co za tym idzie pozwoleń na budowę, nie dotyczą właścicieli gruntów na terenie naszej gminy. Konsekwencją uchwalonych na naszym terenie miejscowych planów jest jednak wysoki odsetek niezabudowanych gruntów z prawem do zabudowy. Wprowadzona w ubiegłym roku nowelizacja przepisów z zakresu planowania przestrzennego i jej przepisy wykonawcze w postaci rozporządzeń wprowadziły szereg ograniczeń dla szeroko pojętego pojęcia rozlewania się zabudowy, co przekładać się będzie w przyszłości na ograniczenie możliwości masowego przeznaczania na cele zabudowy nowych obszarów, dotychczas wskazywanych w dokumentach planistycznych na inne cele (np. rolne i leśne). Zadaniem jakiemu będzie musiał sprostać nowo opracowany Plan Ogólny Gminy, jest pogodzenie potrzeb związanych z zachowaniem terenów otwartych, pełniących ważną funkcję w środowisku, w którym żyjemy, z potrzebami rozwojowymi wciąż rozbudowujących się miasta i wsi, tworzących naszą gminę. – przekazał serocki ratusz.
Jak będzie wyglądał Plan Ogólny Gminy?
Jak informuje serocki ratusz Plan ogólny zastąpi obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Część treści zawartych w studium zostanie zawarta w planie ogólnym gminy, a część w strategii. W planie ogólnym określone zostaną strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne. Dodatkowo istnieje możliwość określenia obszarów uzupełnienia zabudowy i obszarów zabudowy śródmiejskiej. Gminne standardy urbanistyczne zawierać będą gminny katalog stref planistycznych. Jednocześnie mogą obejmować gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej.
W planie ogólnym dopuszcza się wyznaczenie następujących stref planistycznych:
- strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną,
- strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową jednorodzinną,
- strefę wielofunkcyjną z zabudową zagrodową,
- strefę usługową,
- strefę handlu wielkopowierzchniowego,
- strefę gospodarczą,
- strefę produkcji rolniczej,
- strefę infrastrukturalną,
- strefę zieleni i rekreacji,
- strefę cmentarzy,
- strefę górnictwa,
- strefę otwartą,
- strefę komunikacyjną.
Po wejściu w życie planu ogólnego, nowo uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą musiały być zgodne z ustaleniami planu ogólnego, gdyż będzie stanowił akt prawa miejscowego. Nie ma jednak obowiązku dostosowywania istniejących miejscowych planów do planu ogólnego. Taki obowiązek zaistnieje tylko w przypadku chęci ich zmiany.
Zbieranie wniosków do planu ogólnego
Zbieranie wniosków to pierwszy moment, w którym mieszkańcy mogą brać udział w tworzeniu planu. Jest to etap tzw. prekonsultacji, kiedy wszyscy zainteresowani mogą sygnalizować własne oczekiwania względem opracowywanego przez gminę, zarówno w stosunku do własnych nieruchomości, jak i postanowień dla całego dokumentu, wskazując swoją wizję rozwoju gminy w przyszłości.
Wnioski złożone przez mieszkańców gminy Serock zostaną przeanalizowane i rozpatrzone na etapie prac projektowych. Kiedy projekt planu będzie gotowy, zostanie zaprezentowany mieszkańcom i poddany konsultacjom. Ratusz przewiduje, że prezentacja ustaleń projektu Planu Ogólnego Gminy i konsultacje społeczne nastąpią w II połowie 2025 roku.
Jak informują seroccy urzędnicy wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski do projektu planu ogólnego. Wnioski należy składać do Burmistrza Miasta i Gminy Serock, w terminie od 13 listopada 2024 do 31 grudnia 2024 r. Formularz jest dostępny w postaci papierowej w Biurze Obsługi Mieszkańca stanowisko nr 5, a także w postaci elektronicznej.
Składający wniosek do projektu planu ogólnego we wniosku podaje:
- swoje imię i nazwisko albo nazwę
- adres zamieszkania albo siedziby
- adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada,
- wskazuje czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem,
- można podać dodatkowe dane do kontaktu takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu.
W jaki sposób można składać wnioski?
W formie elektronicznej:
- poprzez uzupełnienie formularza na platformie internetowej: https://serock.e-mapa.net/
- na adres email: planowanie@serock.pl
- na adres skrytki domyślnej ePUAP Urzędu Miasta i Gminy Serock
Skrytka Domyślna: /Serock/skrytka
Skrytka ESP: /Serock/SkrytkaESP /Serock /SkrytkaESP
Wysyłając wniosek na adres email lub na adres skrytki domyślnej ePUAP, należy załączyć wypełniony formularz elektroniczny lub skan wypełnionego formularza papierowego.
W formie papierowej:
- osobiście w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy w Serocku lub okienku nr 5 Geodezja
- listownie na adres Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21, 05-140 Serock.
Wystarczy, że złożymy wniosek w jeden sposób. Na przykład, jeśli złożymy wniosek online, nie musimy składać wniosku papierowego.
Więcej szczegółowych informacji dotyczących rozpoczęcia prac nad planem ogólnym Miasta i Gminy Serock oraz formularz z wnioskiem o zmianę przeznaczenia gruntu można znaleźć na stronie internetowej serockiego ratusza pod TYM adresem.
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym
Ustawę o planowaniu przestrzennym polski parlament znowelizował latem 2023 r. Zmiany przewidują zastąpienie dotychczasowego ogólnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i miast, planem ogólnym. Dokument ten ma zawierać wyłącznie podstawowe ustalenia, które mają być bazą dla uchwalania szczegółowych mpzp oraz do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Co ważne, nowe ogólne mpzp gmin i miast mają być sporządzane wyłącznie w wersji elektronicznej. Innym udogodnieniem ma być skrócenie okresu konsultacji tych projektowanych przez samorządy przepisów przestrzennych z różnego rodzaju organizacjami, w tym m. in. z organami ochrony środowiska.
Podsumowując nowe przepisy wprowadzają do planu ogólnego obowiązkowe gminne standardy urbanistyczne oraz fakultatywne gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. Pierwsze z wymienionych mają określać m.in. maksymalną intensywność zabudowy, wysokość budynków i udział powierzchni zabudowy. Drugie będą dotyczyć dostępności do szkół podstawowych, przystanków transportu zbiorowego, aptek, placówek pocztowych, posterunków policji, straży pożarnej czy też obszarów zieleni publicznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy mają sporządzić plany ogólne najpóźniej do końca grudnia 2025 roku.
W przeciwieństwie do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego plan ogólny będzie miał rangę aktu prawa miejscowego i będzie wiążący dla wszystkich mieszkańców na obszarze danej gminy. Oznacza to, że zarówno plany miejscowe jak i decyzje dotyczące warunków zabudowy, czyli tzw. „wuzetki”, będą musiały być zgodne z planem ogólnym gminy.