Obligacje ratunkiem na dług ?

52045be89d2cf.jpg

W związku z drastycznym zmniejszeniem dochodów Legionowa w 2012 r., prezydent Roman Smogorzewski planuje kolejną emisję obligacji komunalnych, tym razem na łączną wartość 10 milionów złotych. Spadek wpływów do budżetu miasta wynika, między innymi z mniejszej, niż na początku roku przypuszczano, sprzedaży majątku własnego gminy – głównie lokalnych nieruchomości. Z pozyskanych środków sfinansowany ma zostać deficyt budżetowy miasta, oraz spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Temat emisji obligacji komunalnych i związanych z nią zmian w budżecie miasta w 2012 r. dominował na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Urzędu Miasta Legionowa. Późnym popołudniem, 25 września br., komisja, zdecydowaną większością głosów, pozytywnie zaopiniowała wszystkie projekty uchwał, w tym w sprawie emisji obligacji komunalnych, zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Legionowo na lata 2012-2020 i zmiany budżetu Gminy Legionowo na 2012r. Kolejnej emisji gminnych papierów wartościowych bronił prezydent Roman Smogorzewski. – Jeśli uda się sprzedać nieruchomość przy ul. Mickiewicza, obligacje nie zostaną wyemitowane. Mam głęboką nadzieję, że nie dojdzie do emisji, ale w obliczu nadchodzącego kryzysu, chcemy mieć rezerwę finansową na ten trudny czas. Sama procedura formalno-prawna, związana z emisją jest dosyć długa, bo trwa około dwóch miesięcy. Do tego czasu wyjaśni się kwestia sprzedaży wspomnianej nieruchomości, bowiem na 19 października br. ogłoszony jest jej przetarg – przekonywał komisję. – Ze względu na stagnację na rynku nieruchomości i związane z tym kłopoty ze zbyciem mienia Legionowa, co istotnie uszczupla dochody miasta, budżet Legionowa na 2013 rok będzie planowany bardzo oszczędnie – dodał.

Niebezpieczna granica
W tym miejscu warto dodać, że jeśli faktycznie dojdzie do trzeciej już emisji – tym razem za kwotę 10 milionów złotych obligacji komunalnych, zadłużenie Legionowa stanowić będzie 55 proc. planowanych dochodów miasta na rok 2012 i niebezpiecznie zbliży się do maksimum. Bowiem, maksymalny, dopuszczalny prawem próg zadłużenia samorządu wynosi 60 proc.

Spłata do 2020 roku
Do tej pory Legionowo dokonało dwóch emisji obligacji komunalnych. Pierwszej w 2010r. o wartości 50 milionów złotych, gdzie do tej pory spłacono je na kwotę 15 milionów. Drugiej zaś w 2011r. o wartości nieco ponad 29 milionów złotych, gdzie początek spłaty zaplanowany jest na 2015r. Rozliczenie aktualnie planowanej emisji obligacji komunalnych, przewidziane jest z kolei na lata 2018-2020. – Takie rozłożenie terminu zapadalności wykupu obligacji, pozwala dopasować pozyskane finanse do płatności za poszczególne fazy inwestycji w mieście i jak najbardziej zsynchronizowane jest z planowanymi dochodami miasta, tak by nie naruszyć płynności lokalnego budżetu – wyjaśniała na posiedzeniu Skarbnik Urzędu Miasta Legionowa, Jolanta Ćwiklińska, która zwięźle omówiła wprowadzone zmiany w budżecie Legionowa w 2012r. i w wieloletniej prognozie finansowej dla miasta na lata 2012-2020.

11 mln z działki

Nieruchomość, od sprzedaży której zależy emisja obligacji komunalnych, to działka o powierzchni 15.200 m2, z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi oraz teren parków i zieleńców, położona w centrum Legionowa, u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego, Jagiellońskiej i Adama Mickiewicza. Jej sprzedaż zaplanowana jest na 19 października br. Cena wywoławcza to 10.880.000 zł. Znalezienie inwestora lub innego kupca na tenże atrakcyjny teren, zapewne załata dziurę w budżecie Legionowa i uchroni miasto, przynajmniej w 2012r. przed zaciągnięciem kolejnej „pożyczki” na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

W środę 26 września Rada Miasta Legionowo przegłosowała uchwałę w tej sprawie.

Magdalena Siebierska