Legionowo. Długo oczekiwane odwodnienie na Strużańskiej

6IMG_5933

Od wielu lat mieszkańcy Legionowa głównie z osiedli takich jak „Piaski” oraz „Bukowca”, a także przejeżdżający kierowcy z ościennych miejscowości zmagali się z dużymi podtopieniami nawet podczas niewielkich opadów deszczu na ulicy Srużańskiej w okolicach nowopowstałego szpitala. Z lokalnymi podtopieniami zmagali się również okoliczni mieszkańcy oraz piesi korzystający z chodników poruszających się  do pobliskich domów, szpitali i osiedli, czy także rowerzyści poruszający się po przylegającej wzdłuż ulicy ścieżki rowerowej. Ten  fakt zalanej ulicy Strużańskiej, często był nagłaśniany w mediach, a mieszkańcy skarżyli się oraz zgłaszali ten problem urzędnikom w mieście i radnym z okolicznych okręgów wyborczych.

 

Kierowcy i przechodnie korzystający z ulicy Strużańskiej wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą! Problemy z brakiem odprowadzania wód deszczowych w tej okolicy niebawem odejdą w niepamięć. Do końca bieżącego roku planowane jest zakończenie budowy kanalizacji deszczowej w tym newralgicznym miejscu. Na ulicy Strużańskiej powstaje system odprowadzania wód opadowych o łącznej długości 134 m, w którym zastosowano zgodnie z najnowszymi trendami rozwiązania retencyjno – rozsączające. Należy podkreślić, że Przedsiębiorstwo Wodociągowo – Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o. o. miało istotny wpływ na realizację tego przedsięwzięcia. To z inicjatywy PWK „Legionowo” została podpisana umowa ramowa z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, w ramach której Przedsiębiorstwo zobowiązało się do wykonania dokumentacji projektowej z wymaganymi uzgodnieniami, z pozwoleniem na budowę i pozwoleniem wodnoprawnym, niezbędnej do realizacji inwestycji i to wykonało. Bez tych dokumentów nie byłoby możliwe rozpoczęcie prac. Inwestycja ta obecnie zgodnie z umową ramową realizowana jest na zlecenie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Projekt koncentruje się na odwodnieniu skrzyżowania ul. Strużańskiej z ul. Orląt Lwowskich i Obrońców Lwowa. W ramach inwestycji zostaną zrealizowane: kanały deszczowe, wpusty deszczowe ze studzienkami osadnikowymi, studnie kanalizacyjne, separator substancji ropopochodnych, zbiornik retencyjno-rozsączający.

Na to odwodnienie czekali nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także osoby dojeżdżające do Legionowa od strony Rembelszczyzny oraz pacjenci Szpitala – Wojskowego Instytutu Medycznego. Każde opady deszczu sprawiały, że ten odcinek stawał się nieprzejezdny. Tworzyło się wielkie „jezioro”. Zgodnie z zapewnieniami wykonawcy, prace powinny zakończyć się do końca roku.

Należy wspomnieć, że problem zalanych ulic, czy chodników, a szczególnie wjazdów do domostw prywatnych posesji w naszym mieście jest bardzo poważny. Powodem takiego stanu rzeczy jest między innymi: wszechobecna „betonoza”, brak budowy nowych sieci kanalizacji deszczowej, stawianie dużych obiektów na terenach zielonych oraz liczne szeregowce. Nowych sieci kanalizacji wód deszczowych nie powstaje prawie wcale od momentu zakończenia budowy osiedli, bloków w latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Trzeba podkreślić, że wody deszczowe, czy też tzw. opadowe nie mogą trafiać do kanalizacji sanitarnej zarządzanej przez PWK „Legionowo”, która w odróżnieniu od kanalizacji deszczowej jest obecnie powszechnie dostępna i niemal wszyscy mieszkańcy mogą się do niej podłączyć. W trosce o dobro mieszkańców obecnie władze miasta przykładają dużą wagę do poprawy tego stanu. I dlatego z troską pochylają się i wspierają wszelkie inicjatywy mające poprawić ten stan rzeczy.

 

mat. PWK Legionowo