Legionowo. Zakaz szeregowców i dużych obiektów handlowych na Bukowcu A. Radni uchwalili nowy miejscowy plan

Bukowiec

fot. GP/kg

Zakaz zabudowy mieszkaniowej szeregowej i grupowej oraz lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 800 m² – takie m. in. rozwiązania zawarto w nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tzw. Bukowca A w Legionowie. O zmianach, jakie zajdą w najbliższej przyszłości w tej kameralnej legionowskiej dzielnicy właśnie przesądzili miejscy radni.

We wtorek, 26 listopada 2024 r. Rada Miasta Legionowo uchwaliła nowy mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie. Procedura związana z uchwaleniem reform przestrzennych dla blisko 70 hektarów położonych w tej kameralnej legionowskiej dzielnicy rozpoczęła się w styczniu 2018 r. Bukowiec A w Legionowie jest to obszar odgraniczony ulicami Warszawską i Wiejską oraz torami kolejowymi z przecznicami takimi jak ulice m. in. Kwiatowa, Gdyńska, Handlowa, Przemysłowa, Daliowa, Sielankowa, Zakopiańska, czy też Polankowa. Projekt tego dokumentu był 3-krotnie udostępniany do publicznego wglądu, a zainteresowane strony 3-krotnie mogły wnosić uwagi do zawartych w tym dokumencie zapisów. Łącznie wpłynęło ponad 130 uwag. Większość z nich rozpatrywał poprzedni prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski. Większość z nich odrzucił. W przeszłości informowaliśmy o tym wielokrotnie, m. in. w tej i w tej wiadomości. Podczas ostatniego wyłożenia projektu tego dokumentu do publicznego wglądu, wpłynęły tylko 2 uwagi. Obie rozpatrywał obecny prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński. Oba te postulaty zostały przez niego odrzucone. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Ponad 130 uwag i ponad 130 głosowań

Podczas uchwalania nowego mpzp dla Bukowca A w Legionowie, radni głosowali każdą wniesioną do jego rozwiązań planistycznych przez obywateli uwagę w odrębnych głosowaniach. Takim głosowaniom poddane zostały również uwagi uwzględnione i odrzucone przez poprzedniego prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego.

Za uchwaleniem nowego mpzp dla Bukowca A w Legionowie zagłosowało 19 radnych. Rada Miasta była w tym względzie bardzo jednomyślny.

 

Jednorodzinna zabudowa mieszkaniowa. Zakaz budowy szeregowców

Mpzp dla zajmującego blisko 70 hektarów tzw. Bukowca A w Legionowie w swoim obecnym brzmieniu dopuszcza lokalizację na ww. obszarze nie wyższej, niż 10 metrów jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, realizowanej wyłącznie w formie albo wolnostojącej albo bliźniaczej. Dla większości w ten sposób zabudowanych nieruchomości nowe przepisy przewidują 30-40 procentową powierzchnię biologicznie czynną, a maksymalny poziom zabudowy tych działek ustalają na poziomie 30-40 procent. W dokumencie tym zamieszczono zapisy jednoznacznie zakazujące realizacji na tym obszarze jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w formie szeregowej i grupowej.

Zabudowa usługowa

Wzdłuż ulicy Warszawskiej mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie przewiduje połączenie funkcji mieszkaniowych i usługowych. Na tych nieruchomościach dopuszcza się bowiem budowę nie wyższych niż 12 metrów domów jednorodzinnych w formach wolnostojącej i bliźniaczej, a także budynków usługowych albo w formie dobudowania do budynków mieszkalnych, albo w formie wolnostojącej. Dla większości w ten sposób zabudowanych nieruchomości, nowe przepisy ustalają minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 30 procent i maksymalny poziom ich zabudowy na poziomie od 40 do 50 procent.

Wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa

Dokument ten określa też parametry wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej. Ta może być lokalizowana jedynie w rejonie ulic Przemysłowej, Handlowej, Bałtyckiej i Daliowej. Na parterach bloków, nie wyższych niż 15 metrów, zezwala się na tworzenie powierzchni handlowo-usługowych, a w ich otoczeniu garaży. Dla większości w ten sposób zabudowanych nieruchomości, nowe przepisy przewidują 30 procentową powierzchnię biologicznie czynną, a maksymalny poziom ich zabudowy ustalają na poziomie 60 procent.

Najważniejsze parametry parkowania

Nowy mpzp dla blisko 70 hektarów położonych na tzw. Bukowcu A w Legionowie, odgraniczonym ulicami Warszawską i Wiejską oraz torami kolejowymi z przecznicami takimi jak ulice m. in. Kwiatowa, Gdyńska, Handlowa, Przemysłowa, Daliowa, Sielankowa, Zakopiańska, czy też Polankowa ustala następujące wskaźniki parkowania samochodów:

  • minimum 2 stanowiska postojowe na jeden lokal mieszkalny dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej;
  • minimum 3 stanowiska postojowe na jeden lokal mieszkalny dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w przypadku wydzielenia w budynku jednorodzinnym lokalu użytkowego;
  • minimum 1,5 stanowiska postojowego na jeden lokal mieszkalny dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej;
  • minimum 3 stanowiska postojowe na 100 m² powierzchni użytkowej dla obiektów administracji publicznej, biur i banków;
  • minimum 2 stanowiska postojowe na 100 m² powierzchni użytkowej dla handlu i usług, jednak nie mniej niż 3 w przypadku zatrudnienia w takich punktach przynajmniej 10 pracowników;
  • minimum 1 stanowisko postojowe dla samochodów na 2 pokoje i dla autokarów na 30 pokoi dla hoteli i pensjonatów;
  • minimum 20 stanowisk postojowych na 100 miejsc siedzących w gastronomii;
  • minimum 6 stanowisk postojowych na 100 uczestników oraz minimum 4 stanowiska postojowe dla autokarów na 1000 uczestników dla obiektów sportu, rekreacji i wypoczynku.

Co ważne, parkowanie w tej kameralnej legionowskiej dzielnicy może się odbywać w formie naziemnej, w garażach, w tym w tych podziemnych oraz w zespołach garażowych na terenie wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, a także w pomieszczeniach wbudowanych w budynki mieszkalne i usługowe.

W myśl tych przepisów na całym tzw. Bukowcu A w Legionowie nie można będzie prowadzić usług uciążliwych w zakresie m. in. gospodarki śmieciami, hurtowni, magazynów, myjni samochodowych, lakierni, blacharni, czy też krematoriów. W tej kameralnej legionowskiej dzielnicy nie będzie też mógł powstać duży obiekt handlowy o powierzchni sprzedaży większej, niż 800 m².

Mpzp dla Bukowca A w Legionowie, fot. UM w Legionowie