W środę (27 listopada) od godz. 9 do 13 przy Urzędzie Gminy Nieporęt odbędzie się Akcja Krwiodawstwa. Wydarzenie organizuje HDK Legion we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Legionowie.
Akcja honorowego oddawania krwi w gminie Nieporęt została zaplanowana na środę (27 listopada) przy Urzędzie Gminy (ul. Plac Wolności 1) w godz. 9:00 – 13:00. Żeby wziąć udział w powyższej akcji należy wcześniej zapisać się telefonicznie pod numerem: 696 833 226 w godzinach pracy Urzędu Gminy Nieporęt. – Każdy dawca, który odda krew otrzyma od nas brelok lub kalendarz HDK! – zachęcają do udziału w akcji w Nieporęcie organizatorzy.
Wydarzenie, podczas którego przy Urzędzie Gminy Nieporęt będzie stał specjalny krwiobus organizowane jest przez HDK Legion we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Legionowie. Więcej informacji o akcji krwiodawstwa, która odbędzie się już w środę w Nieporęcie można znaleźć TUTAJ.
Wyjątkowy lek, którego brakuje
Problemem, który występuje od wielu lat w Polsce są niedobory krwi. Krew to wyjątkowa substancja, która pozwala leczyć i ratować innym ludziom życie. Jest ona również wyjątkowa z tego powodu, że jedynym jej źródłem jesteśmy my sami. Pomimo tego, że od wielu lat prowadzone są badania nad wyprodukowaniem syntetycznej krwi, jak na razie naukowcom nie udało się tego dokonać w warunkach laboratoryjnych, dlatego tak ważne jest, żeby osób oddających krew było jak najwięcej. Średnio człowiek ma w swoim organizmie od 4 do 6 litrów krwi. Krew mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, których stan zdrowia na to pozwala.
Krew podawana jest osobom, u których występują jej niedobory. Spowodowane jest to przeważnie wypadkiem albo zabiegiem operacyjnym. Potrzebują jej też osoby z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach, pacjenci z chorobami nowotworowymi w trakcie i po chemioterapii.
Najbardziej cenną i potrzebną krwią jest ta z grupy 0 RhD-, ponieważ w nagłych przypadkach może zostać ona przetoczona każdemu biorcy. Niestety jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi na świecie. Według danych przedstawianych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie taką grupę krwi posiada zaledwie 6 proc. Polaków. Na świece ten odsetek waha się pomiędzy 4 a 9 proc.
Ile można oddać krwi i jak często?
Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi, a sama czynność trwa kilka minut. Trzeba jednak doliczyć czas potrzebny między innymi na rejestrację, badania i wywiad lekarski (w sumie ok 1 godz.). Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn (przerwa pomiędzy pobraniami to min. 8 tygodni) i nie częściej niż 4 razy do roku od kobiet (przerwa pomiędzy pobraniami to min. 12 tygodni). Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na różnego rodzaju przywileje i ulgi.