Sprzedaż nowych mieszkań – jak kupić nieruchomość na kredyt?

Cityscape of a residential area with modern apartment buildings,

Chociaż aktualnie oferty kredytów hipotecznych nie są zbyt atrakcyjne, wielu klientów decyduje się zaciągnąć zobowiązanie na zakup nieruchomości. Dlaczego? Bo to dla nich jedyny sposób na spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu. Jak krok po kroku kupić nowe mieszkanie na kredyt?

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim można kupić zarówno za gotówkę, jak i na kredyt. Drugi sposób cieszy się większą popularnością, bo jest dostępny dla większej liczby osób – nie wymaga posiadania kilkuset tysięcy złotych i pozwala na zachowanie płynności finansowej – gotówkę można przeznaczyć na inne cele awaryjne lub inwestycyjne.

Od czego zacząć, gdy chce się kupić mieszkanie z garażem na kredyt?

Sprawdzenie zdolności kredytowej

Na początek należy sprawdzić swoją zdolność kredytową, czyli ocenić, na jak wysoki kredyt można liczyć przy obecnych dochodach i obciążeniach. Da się to zrobić samodzielnie przy użyciu ogólnodostępnych kalkulatorów.

Jeśli macie wątpliwości, warto zwrócić się do doradcy kredytowego. Taki specjalista jest w stanie również podpowiedzieć, co zrobić, żeby zwiększyć swoją zdolność.

Znalezienie idealnej nieruchomości

Krok drugi to znalezienie idealnej nieruchomości. Nowe mieszkania na sprzedaż dostępne są w różnych lokalizacjach i mają różne metraże oraz rozkłady. Zanim zacznie się szukać, warto określić, czy bierze się pod uwagę wyłącznie nowe apartamentowce w centrum miasta, czy raczej niskie bloki na przedmieściach, ile metrów i pokojów powinno mieć mieszkanie, czy musi do niego przynależeć balkon lub taras, czy istotny jest dostęp do miejsca parkingowego w garażu podziemnym itp.

Najlepiej spisać wszystkie preferencje i podkreślić te, które są najważniejsze, a później przejrzeć oferty i umówić się na rozmowę z wybranymi deweloperami.

Sprzedaż nowych mieszkań prowadzi m.in. firma Matbet, developer ze Słupska: https://matbet.com.pl

Wybór ofert kredytów hipotecznych

Krok trzeci to wybór ofert kredytowych. Większość banków oferuje kredyty hipoteczne, ale każdy z nich proponuje inne warunki. Żeby ocenić, która propozycja jest najlepsza w danym przypadku, należy porównać kredyty, uwzględniając m.in. koszty całkowite, miesięczne raty, obecność lub brak prowizji, konieczność skorzystania z produktów dodatkowych np. założenie konta osobistego w danym banku czy używanie karty kredytowej itp.

Bezpiecznie jest wybrać jedną główną ofertę, w którą będziecie celować i dwie awaryjne, gdyby się okazało, że bank pierwszego wyboru jednak odmówi udzielenia kredytu.

Podpisanie umowy przedwstępnej

Krok czwarty to podpisanie umowy przedwstępnej. Umowa nie musi być w formie aktu notarialnego, ale powinna zawierać informacje o stronach transakcji, opis nieruchomości i dokładne warunki transakcji, w tym informacje o zaliczce lub zadatku, jeśli te były wymagane.

Umowa będzie potrzebna do złożenia wniosków kredytowych.

Złożenie wniosków kredytowych i zawarcie umowy kredytowej

Krok piąty to złożenie wniosków kredytowych do wybranych banków. Ze względów bezpieczeństwa dobrze składać dokumenty do trzech banków naraz – wówczas jeśli jeden z nich wyda decyzję odmowną, macie alternatywę i możecie zdążyć z całą procedurą kredytową.

Gdy bank pozytywnie oceni zdolność kredytową i zechce przyznać kredyt hipoteczny, trzeba podpisać z nim umowę kredytową. Ta umowa określa m.in. sposób wypłaty pieniędzy – w transzach czy jednorazowo.

Podpisanie umowy sprzedaży

Krok szósty to podpisanie umowy sprzedaży z deweloperem. Zawarcie tej umowy odbywa się notarialnie dopiero po wybudowaniu mieszkania i oddania go do użytku. Wymaga opłacenia tak zwanej taksy notarialnej, opłat sądowych i opłat za wszystkie odpisy aktu notarialnego. Często podpisuje się ją dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach od zawarcia umowy kredytowej.

Gdy dostarczy się do banku akt notarialny zakupu nieruchomości i potwierdzenie złożenia wniosku o wpis hipoteki, uruchamiany jest kredyt – pieniądze przelewane są zgodnie z harmonogramem na konto dewelopera – i transakcja zostaje sfinalizowana.