Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski w swoim komunikacie przedstawił wytyczne dla personelu medycznego na Mazowszu. Informacje dotyczą postępowania w przypadku zagrożenia wirusem ebola.
W swoim komunikacie Jacek Kozłowski informuje o procedurach, które kierowane są do lekarzy, dyspozytorów oraz zespołów ratownictwa medycznego. Wytyczne dotyczą tego, jak postępować w przypadku możliwego wystąpienia gorączki ebola, dzięki nim ma zostać zapewnione bezpieczeństwo pracownikom medycznym. Opracowany został również specjalny film instruujący, jak poprawnie zakładać kombinezon ochronny.
Prawie 5 tysięcy ofiar
Wirus ebola może być przenoszony poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi chorych. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, liczba ofiar w Afryce Zachodniej wzrosła do prawie 5 tysięcy, osób zarażonych jest dwa razy więcej. Faktyczna liczba ofiar może być większa, ponieważ w takich miejscach jak Liberia, Gwinea czy Sierra Leone brakuje personelu medycznego, który zająłby się chorymi. Ryzyko pojawienia się wirusa w Polsce jest bardzo małe, jednak mimo wszystko ustalenie procedur jest istotną kwestią.
Procedury dla lekarzy
Procedury zostały opracowane przez zespół konsultacyjny, który powołany został przez Wojewodę Mazowieckiego. Zespół składał się z konsultantów wojewódzkich w zakresie epidemiologii, chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej i pielęgniarstwa epidemiologicznego. Nad wytycznymi pracował również dyrektor mazowieckiego sanepidu i dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW). Procedury są uzupełnieniem wskazań Ministerstwa Zdrowia i obejmują m.in. schemat rozmowy z pacjentem, dla lekarzy pierwszego kontakt, izby przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wytyczne dotyczą transportu karetką czy zawierają schemat postępowania dla dyspozytora ratownictwa medycznego.
Plan epidemiologiczny
W związku z pojawieniem się wirusa ebola w Polsce prowadzone są działania przygotowawcze polegające m.in. na aktualizacji planu epidemiologicznego. W dokumencie określone są zasady współpracy wszystkich podmiotów administracji publicznej na Mazowszu zajmujących się zapobieganiem epidemii i usuwaniem jej skutków. W planie zawarty jest wykaz placówek, które przystosowane są do izolacji i kwarantanny zarażonych pacjentów. Wojewódzki Szpital Zakaźny został wytypowany do leczenia osób chorych lub z podejrzeniem gorączki. Województwo mazowieckie posiada 8 szpitali z oddziałami zakaźnymi, które w sumie mają 461 miejsc dla pacjentów.
Ćwiczenia w obliczu zagrożenia
Od sierpnia w MUW odbyły się już trzy spotkania w ramach zarządzania kryzysowego. Powołany został zespół konsultacyjny, a zespoły ratownictwa medycznego zostały doposażone w kombinezony ochrony biologicznej. Jeszcze jesienią mają odbyć się w Warszawie ćwiczenia epidemiologiczne. Podczas ćwiczeń na lotnisku pojawi się chory pacjent i potencjalny chory zjawi się u lekarza pierwszego kontaktu.
Wojewoda Mazowiecki apeluje też, aby osoby, które wróciły z Gwinei, Liberii, Sierra Leone czy Demokratycznej Republiki Konga mające wątpliwości co do swojego stanu zdrowia powinny jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem ratunkowym pod numerem alarmowym 999.