Legionowski magistrat rozważa scentralizowanie usług administracyjnych realizowanych w miejskich żłobku, 11 przedszkolach i 7 szkołach w formie utworzenia dla tych placówek Centrum Usług Wspólnych (CUW). Byt ten miałby m. in. prowadzić wspólną obsługę finansowo-księgową dla wszystkich legionowskich jednostek oświatowych. Wdrożenia takich rozwiązań boją się nie tylko pracownicy administracyjni lokalnych placówek oświatowych, ale także i ich dyrektorzy oraz zatrudniona w nich kadra pedagogiczna. Organizowane są kolejne spotkania z zarządzającymi placówkami oświatowymi, do kolejnego ma dojść jutro (13 grudnia).
3 petycje. Pracownicy legionowskiej oświaty boją się jej centralizacji
Na początku grudnia 2024 r. na ręce miejskich radnych oraz prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego wpłynęły 3 petycje sprzeciwiające się planom utworzenia w naszym mieście tzw. samorządowego CUW, mającego prowadzić m. in. wspólną obsługę finansowo-księgową dla wszystkich publicznych jednostek oświatowych tj. żłobka, 11 przedszkoli i 7 szkół, w tym jednej średniej. Pod tymi protestami podpisały się setki pracowników administracyjnych legionowskich placówek oświatowych. Byli to zwłaszcza księgowi, kadrowi i płacowi. Co więcej, swój sprzeciw wobec tych planów wyrazili także dyrektorzy wybranych placówek oraz zatrudniona w nich kadra pedagogiczna. Tak się stało m. in. w przypadku mieszczącego się przy ulicy Królowej Jadwigi na osiedlu Jagiellońska Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 (ZSP nr 3) oraz działającego przy ulicy Kwiatowej na Bukowcu Przedszkola Miejskiego nr 5 (PM nr 5).
To jeszcze nie jest przesądzone – uspokajają ich urzędnicy
Z treści tych trzech powyższych petycji można się dowiedzieć, że aktualne władze samorządowe Legionowa rozważają scentralizowanie usług administracyjnych realizowanych we wszystkich zależnych od miasta jednostkach oświatowych pod postacią powołania na tę okoliczność samorządowego CUW-u. Byt ten miałby m. in. prowadzić wspólną obsługę finansowo-księgową dla wszystkich tych placówek. Władze Legionowa jeszcze oficjalnie nie potwierdziły tych zamiarów. Udało nam się jedynie ustalić, że aktualnie trwa analiza opłacalności wdrożenia takiego rozwiązania, prowadzone są rozmowy i negocjacje. – Nic na tę chwilę nie jest jeszcze przesądzone – uspokaja Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta (UM) w Legionowie.
Co to jest CUW i po co się go powołuje?
CUW-y polskie samorządy mogą tworzyć od 2017 r. – CUW-y powoływane są głównie dla świadczenia usług wspólnych z obszaru finansowo-księgowego, sprawozdawczości, rozliczeń płac oraz centralizacji podatku VAT. Podmiotowo zaś podstawowym obszarem ich działalności są jednostki oświatowe – donosi portal internetowy pt. Serwis samorządowy PAP. – Podstawowym celem powołania CUW jest ujednolicenie procedur, polityki rachunkowości obsługiwanych jednostek, obniżenie poziomu ryzyka realizowanych procesów oraz centralizacja podatku VAT, podniesienie poziomu sprawności zarządzania obsługiwanymi jednostkami, optymalizacja zatrudnienia i zasobów w jednostkach objętych obsługą wspólną oraz obniżenie poziomu kosztów funkcjonowania, a także poprawa jakości świadczonych usług przez jednostki samorządowe oraz poprawa satysfakcji odbiorców usług – dowiadujemy się następnie z powyższej publikacji. Jednym z sąsiadujących z Legionowem samorządów, w którym zdecydowano się na powołanie CUW-u do obsługi finansowo-księgowej jednostek oświatowych jest gmina Wieliszew.
Najważniejsze obawy pracowników legionowskiej oświaty
Redukcja zatrudnienia, utrata autonomii placówek oświatowych, zwiększenie biurokracji i wydłużenie procesów administracyjnych, brak elastyczności w dostosowywaniu usług do specyficznych potrzeb szkół, wyższe koszty wdrożenia i utrzymania centralnych systemów oraz opóźnienia w realizacji usług i zamówień – to najważniejsze obawy pracowników administracyjnych legionowskich żłobka, przedszkoli i szkół związane z planami aktualnych władz samorządowych Legionowa dotyczącymi centralizacji usług administracyjnych w oświacie pod postacią utworzenia CUW-u. Obawy te podzielają także dyrektorzy tych placówek oraz zatrudniona w nich kadra pedagogiczna. – Decyzja o stworzeniu CUW budzi bardzo duże wątpliwości wśród pracowników administracyjnych we wszystkich jednostkach oświatowych w Legionowie. Uważamy, że przeniesienie tak wielu dziedzin do centralnego punktu doprowadzi do zmniejszenia liczby miejsc pracy w poszczególnych placówkach oświatowych. Dodatkowo, takie rozwiązanie w sposób znaczny ograniczy autonomię szkół w zakresie zarządzania administracją, co może wprowadzić niepotrzebne komplikacje w codziennej pracy – piszą pracownicy administracyjni legionowskiej oświaty w pierwszej z przedmiotowych petycji. – Ten „centralny twór” będzie generował niemałe problemy: utrudnienia w komunikacji, utrudnienia z przepływem dokumentacji dotyczącej polityki bezpieczeństwa, dostępu do danych osobowych, danych dotyczących wcześniejszego zatrudnienia, powierzchowną znajomość specyfiki danej placówki czy najzwyczajniej trudności w rozwiązywaniu codziennych, bieżących spraw – dodają pracownicy obsługi i nauczyciele z PM nr 5 w drugiej z powyższych petycji. – Nie zgadzamy się na to, aby odebrano nam dostęp do głównego księgowego, księgowego, płacowej i kadrowców. Są to osoby niezbędne w naszej szkole. Osoby, do których zawsze możemy się zwrócić i uzyskać pomoc oraz rzetelne informacje w sprawach naszego zatrudnienia i wynagrodzenia. Pracujemy razem od wielu lat i darzymy się wzajemnym zaufaniem – podnoszą z kolei w kolejnej przedmiotowej petycji nauczyciele zatrudnieni w ZSP nr 3 w Legionowie.
Automatyzacja administracji?
Zamiast centralizacji usług administracyjnych w legionowskiej oświacie, jej pracownicy oczekują od władz miasta wykonania inwestycji poprawiających współpracę między jednostkami oświatowymi, a będącym dla nich zwierzchnikiem UM. – Zamiast tworzenia CUW-u, warto rozważyć inne rozwiązania, które mogą poprawić efektywność bez konieczności powstawania nowej, dużej, kosztownej i wywołującej negatywne emocje, centralnej struktury. W naszej ocenie należałoby zainwestować w rozwój współpracy między placówkami oświatowymi i UM, wdrożenie nowoczesnych systemów informatycznych, które automatyzują procesy administracyjne, co pozwoliłoby na osiągnięcie pewnych oszczędności, ale bez potrzeby tworzenia kosztownej struktury centralnej – apelują do miejskich decydentów pracownicy administracyjni zatrudnieni w miejskich żłobku, przedszkolach i szkołach.
Jeśli w Legionowie utworzony zostanie CUW prowadzący wspólną obsługę finansowo-księgową dla wszystkich miejskich jednostek oświatowych, to na wniosek prezydenta, Bogdana Kiełbasińskiego drogą uchwały powoła go Rada Miasta Legionowo.
Do sprawy będziemy wracać.