Wiele osób odkrywa jogę dopiero w wieku dorosłym, gdy szuka sposobu na redukcję napięcia mięśniowego, czy bólu w plecach. Tymczasem treningi tego typu doskonale sprawdzają się też w przypadku dzieci! Jakie korzyści można w ten sposób osiągnąć? Okazuje się, że całkiem sporo.
Joga dla dzieci a rozwój fizyczny
Dzieci zazwyczaj mają znacznie większą mobilność niż dorośli. Jednak, aby ją utrzymać i rozwijać, zdecydowanie potrzebują ćwiczeń. Nie tylko zresztą statycznych, dynamiczne również są istotne, tu jednak skupimy się właśnie na ćwiczeniach spokojnych, nastawionych na uzyskanie większego zakresu mobilności. W tej kwestii doskonale sprawdza się joga, a nauka jej już w młodości sprawia, że później, w wieku dorosłym, dłużej utrzyma się sprawność ruchową.
Dlaczego? To wynika z dwóch kwestii. Po pierwsze ukierunkowane ćwiczenia wspierają rozwój młodego organizmu. Po drugie zaś joga kształtuje pewne nawyki, które przekładają się później na łatwiejsze utrzymywanie prawidłowej postawy.
Nie zapomnijmy też o tym, że ćwiczenia na stawy wbrew pozorom są istotne nie tylko na starość. To kluczowe także i dla młodego człowieka.
Joga a rozwój poznawczy u dzieci
Ćwiczenie jogi pozwala budować zdolność koncentracji, ale też skupienia i wyciszenia. Nie tylko u dorosłych, również u dzieci – a to szczególnie istotne w czasach, gdy wszyscy, także najmłodsi, sporo czasu spędzamy przy telefonach. Social media, w szczególności TikTok, potrafią mocno zaburzać te jakże istotne cechy. Tymczasem joga działa w kierunku przeciwnym – buduje cierpliwość, umiejętność zwolnienia tempa i myślenia o czym innym.
Co ciekawe, niektóre studia jogi, w tym warszawska Kraina Uważności, rozwijają ten wątek i idą krok dalej, organizując też warsztaty poświęcone wyciszaniu się. Warto się tym zainteresować, bo przebodźcowanie nie jest niczym dobrym.
Korzyści poznawcze
Rozwijając powyższe – dziecko, które przy okazji treningów jogi nauczy się też lepiej odcinać od nadmiaru bodźców, może wyćwiczyć jeszcze jedną umiejętność. Mowa tu o większym panowaniu nad własnymi emocjami, takimi jak gniew, czy nawet zwykła niecierpliwość. A to na pewno przyda się w życiu, także dorosłym. Warto przy tym zauważyć, że ma to przełożenie także na większą pewność siebie, a to też istotna sprawa.