Nieporęt. Zachęty do zakładania kompostowników na posesjach. To okazja do zadbania o środowisko i własny portfel

kompost

Kompost, fot. UM w Legionowie (archiwum GP)

Od 1 stycznia 2025 roku właściciele domów jednorodzinnych w Gminie Nieporęt mogą skorzystać ze zniżki 5 zł od osoby za posiadanie i użytkowanie kompostownika przydomowego. Jak zapewniają nieporęccy urzędnicy to doskonała okazja, aby zadbać o środowisko, ogród i swój portfel. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać zniżkę?

 

 

Urząd Gminy Nieporęt zachęca wszystkich właścicieli domków jednorodzinnych, którzy mają taką możliwość, do założenia kompostownika przydomowego. Od 1 stycznia 2025 roku właściciele domów jednorodzinnych w gminie mogą skorzystać ze zniżki 5 zł od osoby za posiadanie i użytkowanie powyższego urządzenia.

 

 

Dodatkowo funkcjonowanie kompostowników przydomowych w gminie przyczyni się do osiągnięcia przez Gminę Nieporęt ustawowych poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazanych do składowania.

Należy jednak pamiętać, że skorzystanie ze zniżki, wiąże się z możliwością przeprowadzenia przez pracownika Urzędu lub Straży Gminnej kontroli na danej nieruchomości w celu potwierdzenia posiadania kompostownika przydomowego oraz kompostowania w nim odpadów. Jeżeli odpady nie są kompostowane, wówczas właściciel nieruchomości podlega karze grzywny lub traci prawo do ww. zwolnienia. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia może nastąpić dopiero po upływie 6 miesięcy od ostatecznej decyzji oraz po złożeniu nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wniosek o zastosowanie zniżki wynikającej z korzystania z kompostownika można znaleźć pod TYM adresem. Dodatkowe informacje w tej sprawie można uzyskać w Urzędzie Gminy Nieporęt.

Jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z kompostowika?

Kompostowanie bioodpadów ma bardzo wiele zalet, a najważniejszą jest to, że kompost to naturalny nawóz, który jest źródłem cennych pierwiastków, substancji oraz próchnicy. Nadaje się do nawożenia wszystkich gatunków i odmian roślin, ogranicza wykorzystanie do tego celu środków chemicznych.

– Pielęgnacja roślin i porządki w zielonym otoczeniu dostarczą wielu bioodpadów, które świetnie nadają się do zrobienia wartościowego kompostu. Można go z powodzeniem wykorzystać do użyźnienia w naturalny sposób ogrodu lub warzywniaka. Odpady organiczne w czasie kompostowania ulegają zarówno procesowi rozkładu (mineralizacji), jak i procesowi syntezy skomplikowanych związków próchnicznych (procesowi humifikacji). – informuje Urząd Gminy Nieporęt.

Do kompostowania nadaje się wiele odpadów organicznych zbieranych w gospodarstwach domowych, m. in.:

  • liście i skoszona trawa;
  • gałęzie (najlepiej drobne fragmenty, o długości od kilku do kilkunastu centymetrów),
  • trociny,
  • kora drzew,
  • chwasty (dojrzałe chwasty z wykształconymi nasionami oraz chwasty wieloletnie rozmnażające się poprzez rozłogi są niewskazane, ponieważ mogą przetrwać proces kompostowania),
  • odpady kuchenne, np. resztki po owocach i warzywach, fusy po herbacie i kawie, skorupki od jajek, itd.

Przy zakładaniu kompostownika przydomowego należy pamiętać o jego odpowiednim usytuowaniu na naturalnym podłożu – aby mikroorganizmy żyjące w glebie i przyspieszające naturalne procesy rozkładu materii miały łatwy dostęp do znajdujących się w nim odpadów oraz w możliwie zacienionej części ogrodu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2022 poz. 1225) kompostownik przydomowy musi spełniać wymagania, tj.:

  • kompostownik o pojemności do 10 m3 powinien znajdować się w odległości min. 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz w odległości min. 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego (chodnika);
  • kompostownik o pojemności od 10 m3 do 50 m3 powinien znajdować się w odległości min. 30 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, min. 7,5 m od granicy działki sąsiedniej oraz min. 10 m od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego (chodnika).