Legionowo. W Uniwersytecie III Wieku odbyło się spotkanie seniorów z policjantami pt. „Jak się chronić przed kradzieżą i włamaniem”

Spotkanie policjantki z seniorami w Uniwersytecie III Wieku w Legionowie (fot. KPP w Legionowie)

Spotkanie policjantki z seniorami w Uniwersytecie III Wieku w Legionowie (fot. KPP w Legionowie)

Policjantka z legionowskiej komendy uczestniczyła w spotkaniu z seniorami, z Legionowskiego Uniwersytetu III Wieku. Wydarzenie miało za zadanie uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed włamaniami do domów i mieszkań.

 

 

Wykład otwarty pn. „Jak się chronić przed kradzieżą i włamaniem” odbył się 16 stycznia 2025 r. w siedzibie Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Legionowie przy ul. Józefa Piłsudskiego 3. Policjanci chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o zwykłych środkach bezpieczeństwa. Tym razem podkom. Agata Halicka z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie miała okazję spotkać się ze słuchaczami Legionowskiego Uniwersytetu III Wieku. Tematem prelekcji były sposoby zabezpieczenia domów i mieszkań przed włamaniem. Seniorzy często mieszkają sami a przestępcy są czujni i bezwzględni.

 

 

Podczas spotkania omówione zostały sytuacje, w jakich najczęściej osoby starsze stają się ofiarami tych przestępstw. Podczas rozmowy policjantka przedstawiła, jak postępować by nie dać się okraść. Przekazała również wskazówki i podzieliła się radami co zrobić, aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych. Seniorzy mieli szereg pytań związanych z tematyką spotkania.

Dla wszystkich, którzy nie mogli wziąć udziału w powyższym spotkaniu podkom. Agata Halicka przygotowała kilka prostych rad, które mogą pomóc seniorom (i nie tylko) w tym, żeby nie zostali okradzeni:

  • Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, pod dywanem, w kuchence gazowej, czy też za obrazami.
  • Podstawą zabezpieczenia mieszkania są drzwi i okna, polecamy dobre atestowane zamki, a w oknach kraty lub rolety. Pamiętajmy jednak, aby kraty nie ułatwiły wejścia do naszego sąsiada.
  • Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej. Jeśli jesteśmy właścicielami domku jednorodzinnego, warto mieć solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie i oświetlenie na podwórku. Można również założyć indywidualną sygnalizację alarmową.
  • Zwróćmy uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać ich wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie nasze lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania.
  • Ważne jest też sprawdzenie tożsamości i wiarygodność obcych osób, przychodzących np. w sprawie naprawy kaloryferów czy osób zbierających pieniądze np. Inkasentów.
  • Warto nawiązać bliższą znajomość z sąsiadami i współdziałać z nimi. To oni zazwyczaj jako pierwsi znając nasze przyzwyczajenia zauważą, że coś jest nie tak. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Zainteresujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez obce osoby, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów. Pamiętajmy o niewpuszczaniu do klatki schodowej ludzi, którzy podają się za listonoszy, inkasentów itp.
  • Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiajmy widocznych oznak swojej nieobecności. Warto poprosić sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi, sprzątała ulotki spod drzwi.

Co jednak zrobić, gdy mimo naszej ostrożności dojdzie do kradzieży?

  • W przypadku takiego zdarzenia należy niezwłocznie powiadomić policję, która dokona oględzin i zabezpieczy odpowiednio ślady. Po zakończeniu działań policji, niewątpliwie trzeba wymienić przedmioty które nam zginęły, określić ich cechy charakterystyczne, numery fabryczne, szacunkową wartość. Tylko jak tego dokonać jak wcześniej nie przewidzieliśmy, że możemy zostać okradzeni i często nie pamiętamy wielu detali, które mogą być pomocne w odnalezieniu naszych rzeczy.
  • Ponieważ kradzież może dotknąć każdego, a złodzieje są w stanie sforsować najlepsze zabezpieczenia, poświęćmy jeden dzień na znakowanie i spisywanie naszych przedmiotów. Zacznijmy od sprzętu najdroższego lub dla nas najcenniejszego. Załóżmy skoroszyt w którym poukładamy sobie karty gwarancyjne, rachunki zakupu sprzętu RTV lub AGD. Warto spisać na kartce marki i typy posiadanych urządzeń do których nie mamy już kart gwarancyjnych, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, komputer, telefon komórkowy, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów lub istnieje możliwość, że zostaną trwale usunięte przez złodzieja lub pasera oznaczmy swoimi inicjałami, numerem telefonu, datą urodzenia, zróbmy w nie rzucającym się w oczy miejscu rysę lub inny znak.
  • Gdy posiadamy dość unikalne przedmioty typu kolekcja monet, znaczków, obrazów, biżuterii, porcelany czy srebra warto te rzeczy sfotografować lub nakręcić film. Ważne, by na zdjęciach lub filmie było widać datę lub nasze mieszkanie. W przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością. Całą naszą dokumentację warto trzymać poza domem, aby w czasie włamania i ona nie została skradziona.