Legionowski samorząd opracował tzw. pakt deweloperski, czyli dokument określający nowy standard prywatnych inwestycji mieszkaniowych realizowanych w przyszłości w naszym mieście, którego celem jest m. in. powstrzymanie występującego w nim zjawiska betonozy. – Za kilka dni podpiszemy pierwsze porozumienia z deweloperami, którzy zdecydowali się stosować te rozwiązania – zapowiadają władze Legionowa na łamach styczniowego numeru wydawanego przez Urząd Miasta (UM) w Legionowie miesięcznika pt. Puls Miasta.
Zapowiedzi powstania tzw. paktu deweloperskiego w Legionowie, czyli dokumentu ograniczającego intensywność zabudowy realizowanej w naszym mieście padły z ust prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego podczas jego drugiego otwartego spotkania z mieszkańcami, czyli w połowie października 2024 r. – Pracujemy nad paktem deweloperskim. Zawarte są w nim parametry określające maksymalną intensywność zabudowy. Deweloperzy, którzy przystąpią do tego paktu wykażą się postawą wysoce odpowiedzialną społecznie. Pod koniec października 2024 r. dokument ten będzie gotowy i przedstawiony inwestorom – mówił podczas tego spotkania prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński. Wyjaśniał zarazem, że docelowo tzw. betonozę z Legionowa ma wyeliminować plan ogólny, który jest obecnie na etapie wczesnego projektowania. W 2025 r. mają się odbyć szerokie konsultacje społeczne na temat rozwiązań planistycznych ujętych w tym dokumencie, zaś on sam ma zostać uchwalony przez Radę Miasta Legionowo w 2026 r. W przeszłości informowaliśmy o tym wielokrotnie, m. in. w tej wiadomości.
Są chętni deweloperzy
Z uwagi na pilną potrzebę eliminacji zjawiska tzw. betonozy z Legionowa, władze miasta już opracowały tzw. pakt deweloperski, czyli dokument określający nowy standard prywatnych inwestycji mieszkaniowych realizowanych w przyszłości w naszym mieście. Ogranicza on dotychczasową intensywność zabudowy mieszkaniowej, kładąc jednocześnie duży nacisk na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i liczby miejsc parkingowych przy realizacji tego typu inwestycji. – Jest to dokument rekomendowanych dla deweloperów rozwiązań, aby ograniczyć intensywność zabudowy i zapewnić mieszkańcom komfort życia. To będzie możliwe, jeżeli inwestorzy zwiększą powierzchnię biologicznie czynną, aby zatrzymać zjawisko betonozy, zadbają o retencję wody, tereny zielone i odpowiednią liczbę miejsc parkingowych – informują legionowscy urzędnicy w styczniowym numerze wydawanego przez UM w Legionowie miesięcznika pt. Puls Miasta. – Za kilka dni podpiszemy pierwsze porozumienia z deweloperami, którzy zdecydowali się stosować te rozwiązania – zapowiadają zarazem.
Ile będzie tych porozumień dowiemy się wkrótce.