Jabłonna. Gmina liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii

CEKS

CEKS na granicy Jabłonny i Chotomowa (fot. GP/kg)

Jabłonna jako jedyna z powiatu legionowskiego została wyróżniona EKOpozytywem Mazowsza za intensywną działalność w kategorii odnawialne źródła energii. Na świecie odnawialne źródła energii zaspokajały w 2013 roku 8,9% zapotrzebowania ludzkości na energię. W Polsce wyniosło to zaledwie 4,2%, dlatego tym bardziej cieszy wyróżnienie w tej kategorii dla gminy z naszego powiatu.
Słabością Jabłonny jest pozyskiwanie środków unijnych, jednak z pozyskiwaniem ich z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest już dużo lepiej. W 2013 r w formie dotacji i pożyczek preferencyjnych z tego źródła otrzymała ponad 1,5 mln zł.

WFOŚIGW finansuje

Na przestrzeni ostatnich 20 lat mazowieckie instytucje uzyskały z WFOŚiGW 4 mld zł na finansowanie zadań proekologicznych. Pozwoliło to na sfinansowanie 19 tys. inwestycji.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie realizując swoją proekologiczną misję zawsze zaznacza, że finansowanie działań środowiskowych na Mazowszu jest wręcz uzależnione od zaangażowania społecznego. To właśnie dzięki pieniądzom z Funduszu i chęci realizacji zadań przez podmioty z terenu województwa możliwe jest wykonywanie kolejnych inwestycji poprawiających stan środowiska

– informuje Artur Dąbrowski, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Warszawie.

Główna zasługa to CEKS

Program ochrony środowiska dla Gminy Jabłonna na lata 2009 – 2016 określił cel nadrzędny następująco: „Zrównoważony rozwój społeczno – gospodarczy Gminy w harmonii z ochroną środowiska przyrodniczego”. Aby go zrealizować bardzo pomocne jest stosowanie odnawialnych źródeł energii. Główne osiągnięcie Gminy Jabłonna pod tym względem to CEKS, który jest ogrzewany wyłącznie naturalnym ciepłem ziemi. W upalne miesiące ta sama pompa, która wspomaga ogrzewanie, będzie pełnić rolę klimatyzacji. Ponadto świetliki w pomieszczeniach i na korytarzach „zasilane” są naturalnym oświetleniem słonecznym. Nowa szkoła w Chotomowie jest pierwszym w Polsce budynkiem użyteczności publicznej o standardzie energooszczędnym. Choć nagroda przyznana 23 października otrzymana jest za 2013 rok, a wtedy CEKS był jeszcze w trakcie realizacji, rzecznik Michał Smoliński przyznaje, że to głównie za sprawą tej inwestycji gmina otrzymała wyróżnienie.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 23 października w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Nagrodę odebrała wójt Olga Muniak.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 14

  1. Gratulacje Pani Wójt,
    my w Wieliszewie możemy tylko pomarzyć o takim Wójcie…

  2. To weźcie ją. Staniecie wtedy z kanalizacją na najbliższe wiele, wiele lat!

    • Przecież w gminie Wieliszew nie mamy nawet wodociągów w największych miejscowościach, a co dopiero mówić o kanalizacji.

  3. Grzybuś na swoim portalu koniecznie chciał przerwać budowę i wypisywał non stop, że ją prowadzi pijany inżynier – wymieniając moje nazwisko.
    Teraz ma odpowiedź, jakbym pierdyknął ten budynek na trzeźwo to by punktacji zbrakło ;-).
    1,5 roku w.g. Grzybusia na bani, i się udało, a Grzybuś 8 lat na trzeźwo i co??? Może niech walnie szklanę po falbany, to mu też coś wreszcie wyjdzie.

  4. Nareszcie nasz wiejski mendrzec może sobie pofolgować i cóś napisać na swoim poziomie.
    Może, to pisze. Tylko po co? Milczenie zmęczyło?
    A może szklan(k)a pusta?

  5. Na stronie gminy jest napisane, że Gmina Jabłonna została nominowana, a nie wyróżniona i jest jedną z kilku gmin, więc dlaczego liderem (lider jest podobno jeden) Znowu przedwyborczo?

  6. Czy ten Pan co przyznaje się, że nie na trzeźwo prowadził budowę, to wie może, czy radni otrzymali już zestawienie kosztów za budowę szkoły? Ten temat trzeba docisnąć. Radni od dłuższego czasu są zbywani przez urzędników i do tej pory nie wiadomo jaki jest rachunek finansowy za szkołę i kto ile i za co wziął.

    Wiadomo, przy funduszach unijnych to z każdej faktury trzeba się rozliczyć, a tutaj dofinansowania nie było.

    • Pani Justyno,

      ma Pani jakiś dziwnie cięty język w stosunku do władz. A ja przejeżdżam codziennie przez gminę Jabłonna i tylko mogę podziwiać rozwój gminy.

    • Były trzy: kanalizacja do szkoły, wodociąg do szkoły, zakup i montaż pomp ciepła.
      Czwarty „Lemur” w ostatniej fazie weryfikacji.
      Radni otrzymali zastawienie kosztów. Były też pytania szczegółowe typu: ile za 1m2 parkietu, ile za 1mb. odwiertu itp. na wszystkie pytania odpowiedź została udzielona.

    • Z resztą dyploma jest dla „najlepszych beneficjentów” i to powinno chyba załatwiać pytanie o fundusze.

  7. Ja się nie zgadzam. Ale rozumiem, że można mieć minimalne oczekiwania. Mam nadzieję, że za 4 lata takie słowa będą prawdą, a nie marketingową grą.

    • Pani Justyna to chyba reprezentuje jakiś opozycyjny komitet, bo nic się nie podoba. Czy Pani startuje na radną?
      Proszę przyjechać do gminy Wieliszew, to dopiero byłaby Pani niezadowolona.

  8. Rozumiem, że porównania z dobrym zarządcą bolą. To jedynie obiektywna ocena informacji w kontekście faktów. Schlebia mi Pan, wezmę pod uwagę kandydowanie przy kolejnych wyborach. Z poważaniem

    • Jeżeli uważa Pani jako dobrego zarządcę osobę, przez którą gmina zajmuje pierwsze miejsce w wydatkach na administrację w kraju !!!, brak wodociągów, kanalizacji w największych miejscowościach gminy, tonięcie gminy w długach itd., to chyba nie mamy o czym dyskutować. …

Dodaj komentarz