Serock. Ratusz szuka firmy, która wykona plan ogólny Miasta i Gminy Serock

Serock podczas przedwiośnia/Serock town during early spring/Maz

Serock z lotu ptaka (fot. adobe.stock)

Serocki ratusz przystępuje do kluczowego etapu sporządzenia planu ogólnego Miasta i Gminy Serock. Obecnie prowadzony jest przetarg, który ma wyłonić wykonawcę powyższego kluczowego dla serockiego samorządu dokumentu. Według planów urzędników jego wykonanie powinno zająć trochę ponad rok.

 

 

Zakres zamówienia

Jak czytamy w udostępnionej dokumentacji przetargowej celem tego zadania jest sporządzenie planu ogólnego dla Miasta i Gminy Serock, który zostanie wykonany zgodnie z treścią uchwały nr 59/VIII/2024 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 25 września 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego Miasta i Gminy Serock oraz zgodnie z przepisami z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego.

 

 

Przedmiot zamówienia obejmuje w szczególności:

– Sporządzenie projektu Planu ogólnego Miasta i Gminy Serock wraz ze szczegółowym bilansem terenu dla obszaru z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalane przez Ministra właściwego do spraw transportu;
– Sporządzenie uzasadnienia Planu ogólnego zgodnie z art. 13h ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
– Opracowanie gminnych standardów urbanistycznych oraz standardów dostępności infrastruktury społecznej;
– Opracowanie danych przestrzennych Planu ogólnego zgodnie z art. 67a ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
– Udział w procedurze sporządzenia Planu ogólnego, określonej w art. 13i ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, w tym w przygotowanie i prowadzenie konsultacji społecznych, o których mowa w art. 8i, 8j i 8k ustawy;
– Przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, w tym sporządzenie prognozy oddziaływania na środowisko projektu Planu ogólnego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Powyższe zadanie ma zostać zrealizowane do 30 marca 2026 roku. Wszystkie firmy zainteresowane realizacją powyższego zadania mogą składać swoje oferty do 21 lutego br. do godz. 11:30.

Jak będzie wyglądał Plan Ogólny Gminy?

Jak informował w listopadzie 2024 roku serocki ratusz, Plan ogólny zastąpi obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Część treści zawartych w studium zostanie zawarta w planie ogólnym gminy, a część w strategii. W planie ogólnym określone zostaną strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne. Dodatkowo istnieje możliwość określenia obszarów uzupełnienia zabudowy i obszarów zabudowy śródmiejskiej. Gminne standardy urbanistyczne zawierać będą gminny katalog stref planistycznych. Jednocześnie mogą obejmować gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej.

W planie ogólnym dopuszcza się wyznaczenie następujących stref planistycznych:

– strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną,
– strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową jednorodzinną,
– strefę wielofunkcyjną z zabudową zagrodową,
– strefę usługową,
– strefę handlu wielkopowierzchniowego,
– strefę gospodarczą,
– strefę produkcji rolniczej,
– strefę infrastrukturalną,
– strefę zieleni i rekreacji,
– strefę cmentarzy,
– strefę górnictwa,
– strefę otwartą,
– strefę komunikacyjną.

Po wejściu w życie planu ogólnego, nowo uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą musiały być zgodne z ustaleniami planu ogólnego, gdyż będzie stanowił akt prawa miejscowego. Nie ma jednak obowiązku dostosowywania istniejących miejscowych planów do planu ogólnego. Taki obowiązek zaistnieje tylko w przypadku chęci ich zmiany.

Zbieranie wniosków do planu ogólnego

Zbieranie wniosków to pierwszy moment, w którym mieszkańcy mogli brać udział w tworzeniu planu. Jest to etap tzw. prekonsultacji, kiedy wszyscy zainteresowani mogli sygnalizować własne oczekiwania względem opracowywanego przez gminę, zarówno w stosunku do własnych nieruchomości, jak i postanowień dla całego dokumentu, wskazując swoją wizję rozwoju gminy w przyszłości.

Wnioski złożone przez mieszkańców gminy Serock zostaną przeanalizowane i rozpatrzone na etapie prac projektowych. Kiedy projekt planu będzie gotowy, zostanie zaprezentowany mieszkańcom i poddany konsultacjom. Wszyscy zainteresowani mogli składać wnioski do projektu planu ogólnego w terminie od 13 listopada 2024 do 31 grudnia 2024 r. Więcej pisaliśmy TUTAJ.

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym

Ustawę o planowaniu przestrzennym polski parlament znowelizował latem 2023 r. Zmiany przewidują zastąpienie dotychczasowego ogólnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i miast, planem ogólnym. Dokument ten ma zawierać wyłącznie podstawowe ustalenia, które mają być bazą dla uchwalania szczegółowych mpzp oraz do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Co ważne, nowe ogólne mpzp gmin i miast mają być sporządzane wyłącznie w wersji elektronicznej. Innym udogodnieniem ma być skrócenie okresu konsultacji tych projektowanych przez samorządy przepisów przestrzennych z różnego rodzaju organizacjami, w tym m. in. z organami ochrony środowiska.

Podsumowując nowe przepisy wprowadzają do planu ogólnego obowiązkowe gminne standardy urbanistyczne oraz fakultatywne gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. Pierwsze z wymienionych mają określać m.in. maksymalną intensywność zabudowy, wysokość budynków i udział powierzchni zabudowy. Drugie będą dotyczyć dostępności do szkół podstawowych, przystanków transportu zbiorowego, aptek, placówek pocztowych, posterunków policji, straży pożarnej czy też obszarów zieleni publicznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy mają sporządzić plany ogólne najpóźniej do końca grudnia 2025 roku.

W przeciwieństwie do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego plan ogólny będzie miał rangę aktu prawa miejscowego i będzie wiążący dla wszystkich mieszkańców na obszarze danej gminy. Oznacza to, że zarówno plany miejscowe jak i decyzje dotyczące warunków zabudowy, czyli tzw. „wuzetki”, będą musiały być zgodne z planem ogólnym gminy.