Legionowo. Referendum w sprawie nocnej prohibicji? Radny Kalman wnioskuje o plebiscyt w sprawie ograniczenia handlu alkoholem

Michał Kalman

Radny Michał Kalman (PiS)

Z uwagi na brak jednoznaczności odnośnie woli legionowian, co do ustanowienia w naszym mieście nocnej prohibicji, radny Michał Kalman z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w interpelacji do prezydenta Bogdana Kiełbasińskiego wnioskuje o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Z inicjatywą referendalną mogą jednak wystąpić tylko albo obywatele albo przeciwna prohibicji Rada Miasta Legionowo. Prezydentowi nie przysługują takie uprawnienia. Co dalej?

Interpelacja w sprawie wprowadzenia w Legionowie nocnej prohibicji

Wprowadzenie nocnej prohibicji w Legionowie, czyli zakazu sprzedaży alkoholu, obejmującego wszystkich przedsiębiorców, poza tymi, którzy prowadzą na terenie miasta m. in. bary i restauracje wciąż budzi wiele sprzecznych emocji wśród obywateli. Z uwagi na brak jednoznaczności odnośnie ich woli w tej kwestii, radny Michał Kalman z PiS w interpelacji skierowanej na początku lutego 2025 r. do prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego domaga się przeprowadzenia referendum w przedmiotowej sprawie. – Od dłuższego czasu „gorącym” tematem budzącym wiele emocji jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w określonych ramach czasowych. Pomysł ten spotkał się zarówno z aprobatą wielu mieszkańców, jak również ze zdecydowanym sprzeciwem – pisze wspomniany samorządowiec w tym piśmie, domagając się zarazem przeprowadzenia na tę okoliczność referendum w Legionowie.

Rada Miasta Legionowo jest przeciwna takiemu rozwiązaniu

Przypomnijmy. Legionowski samorząd drogą uchwały przesądził, że w Legionowie od 5 marca 2025 r. nie zostanie wprowadzona nocna prohibicja, czyli zakaz sprzedaży alkoholu, obejmujący wszystkich przedsiębiorców, poza tymi, którzy prowadzą na terenie miasta m. in. bary i restauracje. Większość radnych uważa, że uruchomienie takiej reglamentacji wcale nie ograniczy konsumpcji tego rodzaju trunków w naszym mieście, w związku z czym wprowadzanie takich martwych zakazów mija się z celem. Większość miejskich radnych nie poparła uchwały wprowadzającej prohibicję w godzinach pomiędzy 22, a 6. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Ponad 95 procent legionowian chce wprowadzenia nocnej prohibicji

Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w Legionowie powstał w konsekwencji przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami, których wyniki jednoznacznie ujawniły, że aż 95 procent legionowian uczestniczących w tym sondażu jednoznacznie opowiedziało się za wprowadzeniem takiej reglamentacji w naszym mieście. O szczegółowych wynikach tego przeprowadzonego w dniach od 9 do 24 października 2024 r. sondażu informowaliśmy w tej wiadomości.

O argumentach tak władz Legionowa, które chciały przychylić się do woli legionowian w sprawie ograniczenia sprzedaży detalicznej alkoholu w naszym mieście, jak i miejskich radnych, którzy w większości sprzeciwiali się takim rozwiązaniom informowaliśmy natomiast w tej wiadomości.

Podczas trzeciego otwartego spotkania prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego z mieszkańcami, które odbyło się pod koniec stycznia 2025 r. znów wybrzmiały głosy o konieczności ograniczenia sprzedaży detalicznej alkoholu w godzinach nocnych. Takich działań od władz miasta domagali się obywatele uczestniczący w tym spotkaniu. Ze strony włodarzy padły natomiast zapowiedzi powrotu do tego tematu. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

 

Referendum lokalne. Komu przysługuje prawo inicjatywy referendalnej?

Przeprowadzenie referendum samorządowego nie jest wcale taką prostą sprawą, ponieważ wymaga dość dużego zaangażowania głównie ze strony obywateli. Co ważne, inicjatywa referendalna w tej konkretnej sprawie przysługuje albo przeciwnej nocnej prohibicji Radzie Miasta Legionowo, albo samym obywatelom. Co istotne, nie leży ona w kompetencjach prezydenta miasta. W obliczu powyższej sytuacji prawnej, prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński najpewniej odpowie radnemu Kalmanowi, że nie ma on takich mocy sprawczych i podpowie mu, aby swoje postulaty skierował  na forum Rady Miasta Legionowo.

Albo trzeba przekonać radnych

Rada Miasta Legionowo może zlecić przeprowadzenie referendum w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w naszym mieście drogą uchwały. Co ważne, taka uchwała musi być podjęta bezwzględną większością głosów. Powszechnie przyjmuje się, że bezwzględna większość głosów ustawowego składu rady gminy to 51 procent głosów oddanych za danym rozwiązaniem. W przypadku Legionowa, taką uchwałę musiałoby zatem poprzeć przynajmniej 11 radnych.

Albo zebrać blisko 4 tysiące podpisów wśród obywateli

Również legionowianie mogą zlecić przeprowadzenie referendum w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w naszym mieście drogą popartego przez 10 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców wniosku. W wyborach samorządowych, które odbyły się m. in. i w Legionowie w kwietniu 2024 r. obywateli uprawnionych do głosowania w naszym mieście było 39478 tysięcy. Zatem, aby inicjatywa obywatelska polegająca na organizacji referendum w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w Legionowie została zrealizowana, wcześniej musiałaby zostać ona poparta przez blisko 4 tysiące posiadających czynne prawo wyborcze legionowian.

Do sprawy będziemy wracać.