Wojsko wzywa mieszkańców powiatu legionowskiego na kwalifikację. Co grozi za brak stawiennictwa?

Polish soldiers

W środę, 25 lutego 2024 r. w budynku położonym nieopodal Starostwa Powiatowego w Legionowie lekarze rozpoczną tegoroczną rekrutację do Wojska Polskiego. Obejmie ona głównie urodzonych w 2006 r. mężczyzn będących mieszkańcami powiatu legionowskiego. Kwalifikacje do służby wojskowej potrwają do wtorku, 8 kwietnia 2025 r.

W lutym 2025 r. w Polsce rozpoczęła się obowiązkowa kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia 2025 r.. W tym roku obejmie ona około 230 tysięcy osób. Są to głównie młodzi mężczyźni, ale także kobiety, które od 2009 r. podlegają temu obowiązkowi.

Gdzie i kiedy odbędzie się kwalifikacja wojskowa w powiecie legionowskim?

Lekarze i psycholodzy kwalifikujący mieszkańców powiatu legionowskiego do służby w Wojsku Polskim będą pracować w lokalu usługowym mieszczącym się przy ulicy generała Władysława Sikorskiego w Legionowie, vis a vis budynku  starostwa. Pierwsze kwalifikacje ruszą w środę, 25 lutego 2025 r., zaś cały proces zakończy się we wtorek, 8 kwietnia 2025 r. Członkowie wskazanej komisji będą pracować w poniedziałki w godzinach pomiędzy 10, a 16, natomiast we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach pomiędzy 9, a 14.

 

Kto musi stawić się przed komisją wojskową?

Tegorocznej rekrutacji do Wojska Polskiego podlegają mężczyźni urodzeni w 2006 r. oraz ci urodzeni w latach 2001-2005, którym dotąd nie przypisano żadnej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Na kwalifikację lekarską muszą stawić się też urodzone w latach 1998-2006 kobiety, które posiadają kwalifikacje zawodowe istotne dla wojska. Mowa tu m. in. o lekarkach, psycholożkach, informatyczkach i tłumaczkach. Proces rekrutacji obejmie też osoby w wieku do 60 lat z nieuregulowanym statusem wojskowym, te, które w latach 2023-2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej oraz ochotników w wieku powyżej 18 lat. Co istotne, kwalifikacja wojskowa nie oznacza automatycznego powołania do wojska. Jest to jedynie ewidencja i określenie zdolności kandydatów do służby w tej formacji.

Na początek legionowianie, na koniec zaś kobiety

W pierwszej kolejności przed komisją lekarską oceniającą zdolność kandydatów do służby w Wojsku Polskim stawią się mieszkańcy Legionowa. Ich rekrutacja do służby w tej formacji odbywać się będzie od środy, 25 lutego 2025 r. do poniedziałku, 10 marca 2025 r. Potem przyjdzie czas na mieszkańców gminy Jabłonna, dla których kwalifikacje wojskowe przeprowadzone zostaną w dniach od wtorku, 11 marca 2025 r. do środy, 19 marca 2025 r. Następnie, w dniach od czwartku, 20 marca 2025 r. do wtorku, 25 marca 2025 r. lekarze i psycholodzy będą oceniać zdolność do czynnej służby wojskowej mieszkańców gminy Wieliszew. Mieszkańcy gminy Nieporęt będą zobowiązani do stawiennictwa przed wskazaną komisją w dniach od piątku, 26 marca 2025 r. do poniedziałku, 31 marca 2025 r., natomiast mieszkańcy gminy Serock w dniach od poniedziałku, 31 marca 2025 r. do czwartku, 3 kwietnia 2025 r. Z kolei kobiety, będące mieszkankami powiatu legionowskiego, których kwalifikacje zawodowe eksperci z Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Śródmieście ocenili za przydatne w służbie wojskowej przejdą ten proces w dniach od piątku, 4 kwietnia 2025 r. do wtorku, 8 kwietnia 2025 r.

Co grozi za niestawienie się przed komisją wojskową?

Wszystkie osoby, które zostały zakwalifikowane do tegorocznej rekrutacji do Wojska Polskiego wcześniej otrzymają stosowne zawiadomienia. Osoby, które nie stawią się na te badania, mogą zostać doprowadzone na nie przez policję lub zostać ukarane grzywną w wysokości nawet do 5 tys. zł, a karę tę komornik może ściągnąć z ich pensji. Co więcej, jeśli dana osoba uporczywie uchyla się od tej kwalifikacji, może nawet na rok trafić do więzienia.

Można liczyć na zwrot kosztów dojazdu w kwocie do 143 zł

Osoby, które poddadzą się tym badaniom kwalifikacyjnym mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu oraz rekompensatę za utracone zarobki. Należy im się dniówka w kwocie nie większej jednak, jak 143 zł.

Jaki jest cel kwalifikacji wojskowej?

Lekarze i psycholodzy przeprowadzający coroczną kwalifikację kandydatów do służby w Wojsku Polskim określają ich stan zdrowia psychicznego i fizycznego oraz przypisują im odpowiednią kategorię zdolności do tej służby, zbierając tym samym dane na potrzeby systemu obronnego Polski. Na podstawie badań i oceny specjalistów określa się też, czy dana osoba może pełnić służbę wojskową w czasie pokoju lub w sytuacjach kryzysowych. Osoby, które pomyślnie przejdą tę procedurę, otrzymują stopień wojskowy szeregowego i są przenoszone do rezerwy. Na koniec wydawane jest im zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.

Kategorie zdolności do służby wojskowej
Po ocenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego, kandydaci otrzymują kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej. Są ich 4. Oto, co oznaczają:

  • Kategoria A –  osoba zdolna do czynnej służby wojskowej;
  • Kategoria B – osoba do 2 lat niezdolna do czynnej służby wojskowej, która po tym okresie powinna ponownie stawić się do kwalifikacji wojskowej;
  • Kategoria D –  osoba niezdolna do służby wojskowej w czasie pokoju;
  • Kategoria E – osoba trwale i całkowicie niezdolna do służby wojskowej, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

Obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w Polsce w 2008 r. Polska armia, na mocy odpowiedniej ustawy przekształciła się wówczas armię zawodową, co było elementem dostosowania struktur do standardów wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) i zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. Jednak kwalifikacja wojskowa nadal jest prowadzona, aby w razie potrzeby móc szybko zwiększyć liczbę przeszkolonych rezerwistów.