Pod koniec 2024 roku zapadły wyroki skazujące wobec kobiety i mężczyzny, którzy we wrześniu ubiegłego roku w jednym z lokali gastronomicznych na terenie Legionowa zaatakowali i znieważyli interweniujących ratowników medycznych.
Przypomnijmy, że 15 września 2024 roku około godz. 6 zespół ratownictwa medycznego odebrał prośbę o pomoc względem nieprzytomnego mężczyzny, który miał potrzebować pilnej pomocy medycznej w jednym z lokali gastronomicznych przy ulicy Warszawskiej w Legionowie.
Po przybyciu załogi pogotowia na miejsce okazało się, że mężczyzna, do którego wezwano pomoc był już przytomny. Kiedy ratownicy chcieli go przebadać okazało się, że był prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Dodatkowo zaczął on być agresywny względem ratowników medycznych i uderzył jednego z nich w brzuch. Wtedy załoga pogotowia poprosiła o pomoc policjantów. Na miejscu obecna była również grupa około 10 innych osób, która w pewnym momencie zaczęła być agresywna względem interweniujących służb ratowniczych, dlatego ratownicy i mundurowi wycofali się na zewnątrz. Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły policyjne.
Ostatecznie na miejscu interweniowały cztery załogi Policji. Poproszono również o pomoc w ponownym dostaniu się do budynku strażaków, którzy wybili szybę w drzwiach lokalu. Funkcjonariusze wylegitymowali wszystkie osoby znajdujące się w środku, a dwie z nich (kobieta i mężczyzna) zostały zatrzymane i przewiezione do Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.
Kilka dni po całym zajściu komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Legionowie poinformowała, że 28-letnia wówczas kobieta usłyszała zarzut znieważenia funkcjonariuszy publicznych podczas pełnienia obowiązków służbowych natomiast 32-letni wówczas mężczyzna usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia funkcjonariuszy publicznych podczas pełnienia obowiązków służbowych.
W świetle obecnie obowiązujących przepisów, znieważenie funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych jest przestępstwem (art. 226 Kodeksu karnego). Za popełnienie powyższego czynu może grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Poważniejszym przestępstwem jest naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego (art. 222 Kodeksu karnego), za co może grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat.
Postępowanie Policji i Prokuratury Rejonowej w Legionowie w tej sprawie skończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Legionowie zarówno przeciwko kobiecie jak i mężczyźnie.
Policja przypomina, że ratownicy medyczni, znajdują się pod taką samą ochroną jak funkcjonariusz publiczny w czasie wykonywania obowiązków służbowych.
Kobieta skazana na prace społeczne, a mężczyzna ukarany grzywną
Pod koniec stycznia 2025 roku redakcja Gazety Powiatowej zwróciła się do Sądu Rejonowego w Legionowie z prośbą o informację jakim rozstrzygnięciem zakończyło się postępowanie przed sądem wobec kobiety jak i mężczyzny.
11 lutego br. Prezes Sądu Rejonowego w Legionowie Marcin Brud poinformował Gazetę Powiatową, że 27 listopada 2024 roku zapadł wyrok w powyższej sprawie. Jak przekazał Prezes Marcin Brud kobieta została skazana z art. 226 Kodeksu karnego (znieważenie funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych) na łączną karę 6 miesięcy ograniczenia wolności polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym.
Natomiast mężczyzna został uznany winnym uderzenia jednego z ratowników pięścią w brzuch (art. 222 Kodeksu karnego – naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego) oraz znieważenia funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych (art. 226 Kodeksu karnego). Wobec mężczyzny zastosowano grzywnę w wysokości 5 tys. zł.
Wyroki, które zapadły pod koniec listopada 2024 roku zarówno wobec kobiety jak i mężczyzny uprawomocniły się z dniem 5 grudnia 2024 roku.