Urzędnicy szykują się do kontroli. Zaczną od przedsiębiorców sprzedających na terenie Legionowa alkohol

Alkohol (fot. adobe.stock)

Alkohol (fot. adobe.stock)

Wybrane zarówno prywatne, jak i publiczne żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe, firmy zajmujące się transportem osób niepełnosprawnych, prowadzące Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym Nadzieja, Zespół Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów”, Uczniowski Klub Sportowy (UKS) Delfin i Uczniowski Klub Pływacki Ósemka – to podmioty korzystające z różnych form wsparcia finansowego, udzielanego z kolejnych budżetów miasta Legionowo, które w 2025 r. zostaną skontrolowane przez urzędników z komórek merytorycznych miejscowego magistratu. Co więcej, w 2025 r. urzędnicy skontrolują też wszystkich przedsiębiorców sprzedających na terenie Legionowa alkohol, pod względem prawdziwości oświadczeń o wielkości jego sprzedaży przedkładanych przez nich w ratuszu.

Znany już jest harmonogram tegorocznych kontroli różnych instytucji czerpiących wsparcie finansowe z kolejnych budżetów Legionowa. Rewizji poprawności wykorzystania tych dotacji publicznych dokonają urzędnicy z wybranych komórek merytorycznych Urzędu Miasta (UM) w Legionowie.

Jak wielka jest skala alkoholu sprzedawanego w Legionowie?

Urzędnicy z referatu ds. kontroli w UM w Legionowie w 2025 r. przeprowadzą 3 kontrole merytoryczne. Pierwsza z nich obejmie wszystkich przedsiębiorców sprzedających na terenie Legionowa alkohol. Będzie ona polegała na weryfikacji prawdziwości informacji o wielkości sprzedaży poszczególnych rodzajów trunków zawartych w oświadczeniach przedkładanych przez tych przedsiębiorców w magistracie ze stanem faktycznym.

Prowadzona przez Salezjanów podstawówka

Kolejnym kontrolowanym podmiotem przez wskazanych urzędników będzie mieszcząca się przy ulicy Adama Mickiewicza na osiedlu Jagiellońska w Legionowie, a prowadzona przez zgromadzenie zakonne Salezjanów podstawówka. Inspektorzy sprawdzą, czy dotacja przekazana z budżetu Legionowa na działanie tej placówki oświatowej w 2023 r. została poprawnie wykorzystana.

Przepływy pieniędzy na kontach miejskich przedszkoli i podstawówek

Ostatnią kontrolą przeprowadzoną przez referat ds. kontroli w UM w Legionowie w 2025 r. będzie ta dotycząca przepływu pieniędzy na kontach bankowych prowadzonych przez miasto Przedszkola Miejskiego nr 11 (PM nr 11), mieszczącego się przy ulicy Zegrzyńskiej na osiedlu Piaski, Szkoły Podstawowej nr 3 (SP nr 3), mieszczącej się przy ulicy Władysława Broniewskiego na osiedlu Jagiellońska oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 (ZSP nr 3), mieszczącego się przy ulicy Królowej Jadwigi, również na osiedlu Jagiellońska. Weryfikatorzy sprawdzą przepływy środków na rachunkach tych instytucji publicznych, które dokonały się w 2024 r.

Kontrole prywatnych żłobków i przedszkoli

Urzędnicy z wydziału edukacji w UM w Legionowie w 2025 r. przeprowadzą 5 kontroli merytorycznych. Pierwsza z nich obejmie mieszczący się przy ulicy podpułkownika Edwarda Dietricha w centrum Legionowa żłobek miejski oraz położoną na osiedlu Kozłówka jego filię. Nadzorcy sprawdzą organizację pracy w tych placówkach oraz zweryfikują wywiązywanie się przez nie z obowiązku obniżenia opłat za pobyt dzieci na ich terenie. Druga kontrola będzie dotyczyła spełniania ustawowych standardów opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat w takich prywatnych placówkach jak mieszczące się przy ulicach Kwiatowej i Strużańskiej na Bukowcu żłobki Uliczka Kwiatowa i Magiczny Świat Dziecka oraz położone przy ulicach Husarskiej i Hetmańskiej na osiedlu Sobieskiego żłobki Tęczowa Akademia i Tropiciele Zagadek. Urzędnicy skontrolują też wysokość opłat pobieranych za pobyt dzieci w tych placówkach . Trzecia kontrola obejmie 2 niepubliczne przedszkola – prowadzone przez miejską spółkę KZB Legionowo i mieszczące się przy ulicy Jagiellońskiej na Przystanku przedszkole Wesołe Sówki oraz działające w ramach prywatnego ZSP Millennium przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego na osiedlu Sobieskiego przedszkole Chatka Puchatka. Jej przedmiotem będzie weryfikacja liczby dzieci uczęszczających do tych placówek w 2024 r., na które to dzieci przedsiębiorcy prowadzący te prywatne przedszkola otrzymali dotacje z budżetu Legionowa.

 

Warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży oraz transport uczniów niepełnosprawnych do szkół

Urzędnicy z wydziału edukacji w UM w Legionowie w 2025 r. sprawdzą też, jak fundacja Gwiazd z Żyrardowa spożytkowała dotację przyznaną z zeszłorocznego budżetu miasta na organizację warsztatów wokalnych dla dzieci młodzieży. Skontrolują także przewoźników zajmujących się w 2024 r. transportem dzieci i uczniów niepełnosprawnych do m. in. szkół, czyli firmy Grzywacz Bus z Wyszkowa, MarCar z Legionowa i zajmującą się przewozem osób w naszym regionie firmę z województwa świętokrzyskiego. Rodzice m. in. uczniów niepełnosprawnych otrzymują bowiem z budżetu miasta zwrot kosztów takiegoż transportu.

Jak Uniwersytet Trzeciego Wieku wykorzystał dotację z budżetu Legionowa?

Urzędnicy z wydziału zdrowia i spraw społecznych w UM w Legionowie w 2025 r. przeprowadzą tylko jedną kontrolę merytoryczną, zaś jej przedmiotem będzie działalność Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym Nadzieja z Legionowa w zakresie prowadzonego przez tą organizację UTW. W 2024 r. na działalność tej uczelni dla seniorów, wskazane stowarzyszenie otrzymało bowiem dotację z budżetu Legionowa.

Wystawa planszowa na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Urzędnicy z wydziału kultury i komunikacji społecznej w UM w Legionowie w 2025 r. również przeprowadzą tylko jedną kontrolę, zaś jej przedmiotem będzie wykorzystanie pieniędzy pochodzących z zeszłorocznego budżetu miasta, a przyznanych mieszczącemu się przy ulicy Stefana Batorego w centrum Legionowa Zespołowi Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” na organizację 2-częściowej wystawy planszowej na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Będą porównywać sprawozdania klubów sportowych z dokumentami księgowymi

Urzędnicy z referatu sportu i rekreacji w UM w Legionowie w 2025 r. zweryfikują wykorzystanie pieniędzy pochodzących z budżetu miasta, a przyznanych w 2023 r. UKS Delfin i Uczniowskiemu Klubowi Pływackiemu Ósemka na organizację zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży. Porównają także sprawozdania z wykorzystania tych dotacji publicznych opracowane przez wskazane kluby sportowe z dokumentami księgowymi.