Serock. Balonowa Misja Kosmiczna zakończona sukcesem

1011981_1503815469899145_2369006716715501439_n

Balonowa Misja Kosmiczna (fot. Facebook Fokus One - kosmos w 3D)

26 października kosmiczna misja balonowa Fokus One wystartowała z Serocka. Jej celem było nagranie filmu 3D z kosmosu w jakości HD ukazującego Ziemię. Projekt był pomysłem dwóch gimnazjalistów, którzy wszystko przygotowali sami. 

Misja Fokus One wystartowała i powróciła 26 października. Celem projektu Mateusza Zaremby i Adama Kity było nagranie filmu 3D w jakości HD, który miał przedstawiać lot balonu i widok Ziemi z kosmosu. Zarejestrowany film to prawdopodobnie pierwsze takie amatorskie nagranie na świecie. Uczniowie sami wszystkiego dopilnowali i przeprowadzili testy.  Zaprojektowali i zbudowali sprzęt, zebrali potrzebne pieniądze oraz uzyskali zgody i wymagane dokumenty.

Balon wystartował

W niedzielę o godzinie 10.00 z placu znajdującego się przy kortach przy ulicy Warszawskiej 44 w Serocku wystartował balon z misją kosmiczną. Lot trwał ponad 2 godziny i wzniósł się on na wysokość 14.222 m. W sumie przeleciał około 50 km w linii prostej i przez cały czas był namierzany, aby wszyscy mogli śledzić jego lot.

Lądowanie na Narwi

Balon lądował chwilę po godzinie 12.00 na środku Narwi. Jak relacjonuje Mateusz Zaremba – Ostatni sygnał od kapsuły w powietrzu dotarł około 150 m.n.p.m, dokładnie na środku Narwi. Było to gdzieś pomiędzy Różanem i Rząśnikiem. Ekipa ruszyła w tamtą stronę, bojąc się, że sprzęt popłynie razem z nurtem. W ostatniej chwili, tuż przed zakrętem rzeki, udało się zlokalizować dryfującą kapsułę. Balon zlokalizowany był około 2,5 – 3 m od brzegu jednak na szczęście udało się go wyłowić.

Dzieci wysłały listy do kosmitów

W starcie misji balonowej udział wzięła też firma Funiversity, która zajmuje się nauką przez zabawę. Zorganizowali oni akcję „Listy do Kosmitów”, celem której było wysłanie w kosmos drugiego balonu wraz z listami, tekstami czy rysunkami zebranymi od dzieci. O akcji wypowiedział się Jarek Wasilewski, właściciel Funiversity oraz autor bloga – To jest istota naszego podejścia do edukacji. Wykorzystywać każdą okazję, by zaszczepić w dzieciach bakcyla ciekawości i chęć poznawania otaczającego je świata.  Łatwo namówimy je do napisania listu do kosmitów, bo to ciekawe – szczególnie, że dostaną odpowiedź! Wtedy z pewnością obejrzą start misji kosmicznej, za chwilę chętniej poznają kolejne zagadki kosmosu, a może dzięki temu za 15-20 lat zostaną wspaniałymi astronomami lub fizykami?

Atrakcje dla dzieci

Podczas wydarzenia zainteresowane dzieci mogły liczyć na atrakcje naukowe. Odwiedziły planetarium i obejrzały w nim film „Podróż na księżyc” w 3D, gdzie nie były im potrzebne specjalne okulary. Dzieci mogły wziąć też udział w warsztatach dotyczących suchego lodu czy zagadek atmosferycznych. Odbył się pokaz niemagicznych sztuczek, które wyglądały jak sztuczki magików.