Potrzeba 57 tysięcy miejsc schronienia dla ludności na terenie powiatu – sygnalizuje radny Smuniewski. – W tej chwili nie mamy żadnego – dodaje (wideo)

group of little kids, siblings sitting quietly on wooden pallet on the floor in bomb proof shelter during air-raid attack. Sharing one blanket during freezing night. russian invasion to Ukraine

Zgodnie z przyjętą pod koniec 2024 r. ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, władze m. in. legionowskich samorządów zobowiązane zostały do organizacji miejsc doraźnego schronienia dla ludności. Schronów i innych podobnych kryjówek na terenie powiatu legionowskiego jest niestety jak na lekarstwo. Skąd zatem wziąć dziesiątki milionów złotych na ich organizację? O tym rozmawiali powiatowi radni podczas swojego ostatniego spotkania.

Ustawa schronowa, czyli o ochronie ludności i obronie cywilnej

Zgodnie z przyjętą pod koniec 2024 r. przez polski parlament ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, władze polskich samorządów zobowiązane zostały do organizacji miejsc doraźnego schronienia dla ludności. W przypadku braku wystarczającej liczby schronów na danym terytorium, jego włodarze mogą nakazać przystosowanie do celów ochronnych pomieszczeń w budynkach, garażach podziemnych, tunelach, a także wybudowanie tymczasowych miejsc ukrycia. Mogą też zobowiązać spółdzielnie mieszkaniowe, będące na ogół zarządcami największych blokowisk istniejących w różnych polskich miastach do stworzenia takich kryjówek dla mieszkańców. Twórcy tego prawa przewidzieli też przyznawanie dotacji rządowych do budowy schronów i organizacji innych miejsc doraźnego schronienia dla cywilów. Mają one pokrywać nawet do 80 procent kosztów poniesionych przez polskie samorządy na realizację tego rodzaju inwestycji.

W każdym wybudowanym po 1 stycznia 2026 r. bloku będzie musiał powstać schron dla ludności

Co więcej, od 1 stycznia 2026 r. każdy garaż podziemny zbudowany pod każdym nowym blokiem lub obiektem użyteczności publicznej ma umożliwiać organizację na jego terenie miejsca doraźnego schronienia dla ludności w sytuacji kryzysowej. Koszty realizacji tych inwestycji mają ponosić deweloperzy. Zatem ceny mieszkań w budynkach wielorodzinnych ze schronami dla ludności zorganizowanymi w ich garażach podziemnych z pewnością znacznie pójdą w górę.

W ostatnim 5-leciu w powiecie legionowskim wybudowano 56 bloków

Ze statystyk pozwoleń na budowę wydawanych przez Starostwo Powiatowe w Legionowie na rzecz budowy nowych bloków w powiecie legionowskim wynika, że co roku w naszym regionie powstaje ich powyżej 10. W 2020 r. powstało ich 8, w 2021 r. 20, w 2022 r. 10, a w 2023 r. 18. Oficjalnych danych za 2024 r. jeszcze nie ma. W związku z przepisami powyższej ustawy, od 1 stycznia 2026 r. każde postępowanie administracyjne wszczęte w legionowskim starostwie, a zmierzające do wydania pozwolenia na budowę na rzecz budowy nowego bloku w naszym regionie zakończy się pomyślnie pod warunkiem uwzględnienia przez inwestora budowy schronu we wnętrzu projektowanego budynku wielorodzinnego, np. w jego garażu podziemnym.

 

Wszystkie schrony i miejsca doraźnego schronienia dla ludności cywilnej mają być zarejestrowane w niejawnej centralnej ewidencji prowadzonej przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Obecnie trwa jeszcze precyzowanie rozporządzeń wykonawczych do wspomnianej ustawy, w tym prawne definiowanie pojęcia m. in. schronu i jego najważniejszych parametrów technicznych. Trwa też inwentaryzacja wszystkich już istniejących na terenie całego kraju schronów i innych miejsc doraźnego schronienia dla ludności. Ma to potrwać kilka miesięcy.

W powiecie legionowskim nie ma schronów! – alarmują urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie

O rozwiązaniach zawartych w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz o schronach i innych miejscach doraźnego schronienia dla ludności cywilnej istniejących na terenie powiatu legionowskiego rozmawiali w poniedziałek, 24 lutego 2025 r. radni podczas sesji Rady Powiatu Legionowskiego. – Na terenie powiatu legionowskiego nie ma schronów – alarmował Janusz Głogowski, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Legionowie. – Te obiekty, które istnieją na terenie powiatu legionowskiego i które mogłyby pełnić funkcję schronów, niestety nie spełniają wymagań technicznych stawianych tego rodzaju budowlom – dodawał. – Na terenie powiatu legionowskiego powinniśmy mieć około 25 tysięcy miejsc w schronach i ukryciach. Nie mamy żadnego. W obiektach zbiorowej ochrony, czyli na przykład w garażach podziemnych istniejących pod np. urzędami samorządowymi tych miejsc schronienia powinno być około 32 tysięcy. Mówimy tu o łącznie 57 tysiącach miejsc schronienia dla ludności w powiecie legionowskim. To są ogromne koszty do poniesienia, aby zrealizować podstawowe założenia tej ustawy – wyliczał radny Leszek Smuniewski z Bezpartyjnych Samorządowców (BS).

Dyskusję radnych powiatowych o schronach, które w myśl zapisów rzeczonej ustawy trzeba będzie stworzyć w powiecie legionowskim można wysłuchać i obejrzeć w poniższym materiale filmowym.