W Nieporęcie ruszyły „śmieciowe” konsultacje społeczne

52045c166f633.jpg

12 października na terenie gminy Nieporęt rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie 3 projektów uchwał „śmieciowych”, przygotowanych przez tamtejszych radnych. Radni wybrali metodę obliczania opłaty za wywóz śmieci i tryb jej uiszczania, a także ustalili częstotliwość i charakter świadczenia usług w zakresie odbierania gminnych odpadów komunalnych.

Poddanie „pomysłów śmieciowych” nieporęckich radnych pod konsultacje społeczne ma na celu zebranie opinii, uwag oraz propozycji od organizacji pozarządowych, których działalność statutowa dotyczy przedmiotu konsultacji. Konsultacje społeczne w tej sprawie zakończą się 23 października.

Propozycje zmian w wywozie gminnych śmieci
Według założeń powyższych projektów uchwał, gmina Nieporęt, tak jak większość innych polskich gmin, ustaliła opłatę za wywóz śmieci naliczaną proporcjonalnie od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Do wyboru – na podstawie wytycznych, obowiązującej od 1 stycznia nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach były jeszcze trzy inne –  od ilości zużytej wody w danej nieruchomości (czyli od m³), od powierzchni lokalu mieszkalnego (czyli od m²) i taka sama stawka dla wszystkich gospodarstw domowych. Opłatę za odbiór śmieci mieszkańcy mają uiszczać na rzecz gminy Nieporęt raz w miesiącu. Stawkę „należności śmieciowej” ustali odrębną uchwałą Rada Gminy Nieporęt maksymalnie do 31 grudnia br. Mieszkańcy segregujący śmieci zapłacą mniej niż ci, którzy nie sortują odpadów. Jeśli chodzi o częstotliwość odbioru śmieci, to nieporęccy radni zaproponowali, żeby odpady zmieszane, czyli niesegregowane były odbierane 2 razy w miesiącu z budynków jednorodzinnych i 3 razy w tygodniu z osiedlowych bloków. Z kolei odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny, mają być sprzątane raz w miesiącu w zabudowie jednorodzinnej i 2 razy w miesiącu w zabudowie wielorodzinnej. Niezależnie od rodzaju zabudowy, śmieci komunalne ulegające biodegradacji mają być wywożone 4 razy w roku, a odpady wielkogabarytowe oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny 2 razy w roku. Na osiedlach władze gminy chcą zastosować pojemniki typu SM-1100 (tzw. „Bobry” o poj. 1100 L) do odpadów zmieszanych oraz zestawy recyklingowe do selektywnej zbiórki, a w zabudowie jednorodzinnej rozważają użycie pojemników 120L lub 240L (w zależności od liczby mieszkających osób) do odpadów zmieszanych oraz 120L worków przeznaczonych do segregacji. W tej sprawie gmina zasięga opinii wśród mieszkańców domków jednorodzinnych. Oprócz powyższych rozwiązań, na terenie gminy Nieporęt mają powstać punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, takich jak – odpady zielone (ogrodowe), tworzywa sztuczne, opakowania wielkomateriałowe, szkło, metal, papier, meble i odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, chemikalia i zużyte opony. Gmina również sprzątnie przeterminowane leki, świetlówki, zużyte baterie i akumulatory z punktów przez siebie do tego celu zorganizowanych. Gmina nie będzie właścicielem odpadów pochodzących z działalności gospodarczej, czyli wszystkie firmy prywatne i instytucje publiczne we własnym zakresie będą sprzątać swoje śmieci.

W lokalach zamieszkałych, w których dodatkowo prowadzona jest działalność gospodarcza funkcjonować będzie jeden i drugi system, czyli śmieci z gospodarstwa domowego odbierać będzie przedsiębiorca wybrany w drodze przetargu przez gminę, a odpady powstałe w wyniku prowadzenia firmy odbierać będzie przedsiębiorca, z którym właściciel danej nieruchomości podpisze umowę.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi, gdzie gmina staje się właścicielem śmieci produkowanych przez swoich mieszkańców, musi zostać wdrożony do końca czerwca 2013r. Do tego czasu Rada Gminy Nieporęt musi przyjąć wszystkie szczegółowe uchwały „śmieciowe” i następnie drogą przetargu publicznego wybrać firmę odbierającą odpady komunalne od lokalnych mieszkańców. Konsultacje społeczne w sprawie nieporęckich śmieci zakończą się 23 października. Po tym terminie, lokalne władze przeanalizują zgłoszone spostrzeżenia i albo wezmą je pod uwagę i zmienią dotychczasowe projekty uchwał, albo „śmieciowe” pomysły organizacji pozarządowych – o ile takowe się pojawią –  zostaną przez nie odrzucone. Albowiem uwagi zgłaszane przez instytucje użyteczności publicznej mają charakter jedynie opiniodawczy i w żaden sposób nie wiążą władz Nieporętu.

ms