Legionowo. Trwa inwentaryzacja liczby schronów i miejsc ukrycia dla ludności cywilnej. Ich właściciele i zarządcy muszą je zgłosić urzędnikom do końca marca 2025 r.

group of little kids, siblings sitting quietly on wooden pallet on the floor in bomb proof shelter during air-raid attack. Sharing one blanket during freezing night. russian invasion to Ukraine

Trwa zbieranie danych o liczbie schronów i miejsc ukrycia dla ludności cywilnej, znajdujących się na terenie Legionowa. Właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy obiektów budowlanych lub ich części, które w przeszłości pełniły takie funkcje, do końca marca 2025 r. muszą obligatoryjne zawiadomić o istnieniu tych budowli prezydenta miasta, Bogdana Kiełbasińskiego. Obowiązek ten wynika z przyjętej pod koniec 2024 r. ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Ustawa schronowa, czyli o ochronie ludności i obronie cywilnej

Zgodnie z przyjętą pod koniec 2024 r. przez polski parlament ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., władze polskich samorządów zobowiązane są do organizacji miejsc doraźnego schronienia dla ludności. W przypadku braku wystarczającej liczby schronów na danym terytorium, jego włodarze mogą nakazać przystosowanie do celów ochronnych pomieszczeń w budynkach, garażach podziemnych, tunelach, a także wybudowanie tymczasowych miejsc ukrycia. Mogą też zobowiązać spółdzielnie mieszkaniowe, będące na ogół zarządcami największych blokowisk istniejących w różnych polskich miastach do stworzenia takich kryjówek dla mieszkańców. Obecnie trwa jeszcze precyzowanie rozporządzeń wykonawczych do wspomnianej ustawy, w tym prawne definiowanie pojęcia m. in. schronu i jego najważniejszych parametrów technicznych. Trwa też inwentaryzacja wszystkich już istniejących na terenie całego kraju schronów i innych miejsc doraźnego schronienia dla ludności. Ma to potrwać kilka miesięcy.

Legionowskie schrony należy zgłosić urzędnikom do końca marca 2025 r.

Z uwagi na powyższe, legionowscy urzędnicy już zaczęli zbierać informacje o liczbie schronów i miejsc ukrycia dla ludności cywilnej, znajdujących się na terenie naszego miasta. Właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy obiektów budowlanych lub ich części, które w przeszłości pełniły takie funkcje, do końca marca 2025 r. muszą obligatoryjne zawiadomić o istnieniu tych budowli prezydenta miasta, Bogdana Kiełbasińskiego. – Utworzenie aktualnej bazy budowli ochronnych pozwoli na lepsze planowanie działań z zakresu ochrony ludności oraz obrony cywilnej – przekonują legionowscy urzędnicy.

Gdzie i jak dokonać zawiadomienia?

Zawiadomienia można nadsyłać do legionowskiego magistratu za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub poczty elektronicznej na adres e-mail – kancelaria@um.legionowo.pl. Można też przyjść do urzędu i takie zawiadomienie złożyć osobiście. Zgłaszając schron lub miejsce ukrycia dla ludności cywilnej, należy podać adres tej nieruchomości lub numer działki, na której usytuowana jest taka budowla ochronna. W zawiadomieniu należy również wskazać tytuł prawny do danej nieruchomości oraz dane kontaktowe do jej właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców.

 

Dotacje rządowe dla samorządów na budowę schronów

Ustawodawcy przewidzieli przyznawanie dotacji rządowych dla polskich samorządów do budowy schronów i organizacji innych miejsc doraźnego schronienia dla cywilów. Mają one pokrywać nawet do 80 procent kosztów poniesionych na realizację tego rodzaju inwestycji.

W każdym wybudowanym po 1 stycznia 2026 r. bloku będzie musiał powstać schron dla ludności

Co więcej, od 1 stycznia 2026 r. każdy garaż podziemny zbudowany pod każdym nowym blokiem lub obiektem użyteczności publicznej ma umożliwiać organizację na jego terenie miejsca doraźnego schronienia dla ludności w sytuacji kryzysowej. Koszty realizacji tych inwestycji mają ponosić deweloperzy. Zatem ceny mieszkań w budynkach wielorodzinnych ze schronami dla ludności zorganizowanymi w ich garażach podziemnych z pewnością znacznie pójdą w górę.

Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej i w tej wiadomości.