Na zlecenie powiatu legionowskiego firma Geo4Ever z Lublina rozpoczyna aktualizację bazy gruntów i budynków położonych w Wieliszewie, Poddębiu, Topolinie i Komornicy w gminie Wieliszew. Prace te potrwają do końca października 2025 r. Potem, zmodernizowana baza tych nieruchomości zostanie udostępniona mieszkańcom, a zainteresowane strony będą mogły wnieść do zawartych w niej danych swoje uwagi.
Geodeci z firmy Geo4Ever z Lublina na zlecenie Starostwa Powiatowego w Legionowie będą przez kilka najbliższych miesięcy kompletować dokumentację wszystkich działek i stojących na nich domów w miejscowościach Wieliszew, Poddębie, Topolina i Komornica w gminie Wieliszew. Czynności te poprzedzone zostaną spotkaniami z mieszkańcami tych miejscowości. Prace polegające na modernizacji ewidencji gruntów i budynków znajdujących się we wskazanych miejscowościach potrwają do końca października 2025 r.
Zaktualizowane dokumenty pod postacią projektów operatów opisowo-kartograficznych ewidencji gruntów i budynków dla wskazanych powyżej miejscowości zostaną udostępnione społeczeństwu, a zainteresowane strony będą mogły wnieść do zawartych w nich danych swoje uwagi. – W okresie wyłożenia projektów do wglądu, każdy czyjego interesu prawnego dotyczą dane ujawnione w projektach może zgłaszać uwagi do tych danych. Upoważniony pracownik starostwa powiatowego, posiadający uprawnienia zawodowe do rozgraniczania i podziałów nieruchomości oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych, przy udziale wykonawcy prac geodezyjnych związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków, w terminie 15 dni roboczych od upływu terminu wyłożenia, rozstrzyga o przyjęciu lub odrzuceniu uwag zgłoszonych do tych projektów, po czym informuje zgłaszającego uwagi o sposobie rozpatrzenia uwag oraz sporządza wzmiankę o treści zgłoszonych uwag i sposobie ich rozpatrzenia w protokole – informuje starosta powiatu legionowskiego, Roman Smogorzewski w zarządzeniu wydanym w piątek, 28 marca 2025 r. na tę okoliczność. – Po upływie okresu wyłożenia dane objęte modernizacją, zawarte w projektach operatów opisowo-kartograficznych stają się danymi ewidencji gruntów i budynków i podlegają ujawnieniu w bazie danych ewidencji gruntów i budynków, o czym starosta powiatu legionowskiego poinformuje poprzez ogłoszenie w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego oraz Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) na stronie podmiotowej starostwa. W ciągu 30 dni od ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego każdy, czyjego interesu prawnego dotyczą dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym może zgłaszać zarzuty do tych danych. Zarzuty wniesione po tym terminie będą traktowane, jako odrębne wnioski o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków. O uwzględnieniu bądź odrzuceniu zarzutów starosta powiatu legionowskiego rozstrzygnie w drodze decyzji. Do czasu ostatecznego zakończenia postępowania, w stosunku do gruntów, budynków i lokali, których dotyczą zarzuty, dane ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym nie będą wiążące – dodaje wspomniany włodarz.
Rutynowa procedura
Aktualizacja bazy danych tych gruntów jest przeprowadzana raz na kilka lat. Jej przeprowadzenie ułatwia m. in. proces wydawania właścicielom nieruchomości aktualnych danych o ich nieruchomościach oraz tworzenia nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp).
W 2024 r. podobnej aktualizacji poddane zostały nieruchomości położone w pozostałych wieliszewskich miejscowościach.