Klimat z gwiazdami

5204426618488.jpg


 

Nazwa „dom opieki społecznej” kojarzy się z czymś nieprzyjemnym i ubogim. I dopóki nie przestąpimy progu DPS Kombatant w Legionowie, pozostaniemy w starych i bardzo nieaktualnych przekonaniach.


Moźna powiedzieć, źe DPS to całkiem spore miasteczko w naszym Legionowie. Pensjonat posiada 96 miejsc dla osób, które przekroczyły 65. rok źycia. Znajdują się tu mieszkańcy z całej Polski. Wielu z nich to kombatanci, bowiem 50 miejsc jest zarezerwowanych właśnie dla osób z uprawnieniami kombatanckimi. Dom Pomocy Społecznej w Legionowie został oddany do uźytku w 2001 roku. Połoźony jest na ogrodzonym i zalesionym terenie. Do dyspozycji mieszkańców oddane są 3 samochody. Dzięki nim pensjonariusze mogą być dowoźeni do lekarzy specjalistów oraz na wycieczki. Dyrektor Paweł Rzępołuch oraz personel domu dbają o wszystkie potrzeby mieszkańców. Dom dysponuje stołówką, gdzie serwowane są posiłki przygotowane wg wskazówek lekarzy, salą wielofunkcyjną, gabinetem zabiegowym i lekarskim oraz salą rehabilitacyjną. Kaźdy mieszkaniec moźe zajmować się swoim hobby, malowaniem obrazów, muzyką, szydełkowaniem, szyciem, w ramach terapii zajęciowej. Wszystkie ściany są przystrojone pracami artystycznymi pensjonariuszy. Duźym powodzeniem cieszy się klub filmowy, który zaprasza na projekcje filmów współczesnych oraz starego kina. Biblioteka, sala wypoczynkowa oraz kawiarenka zapewniają inne formy wypoczynku. W kąciku prasowym siedzą dwie oswojone papuźki, obie o imieniu Kubuś. W ogrodzie czekają na opiekunów dzikie gołębie i koty.

Gościnny i jak zwykle zapracowany dyrektor DPS – Paweł Rzępołuch

Klimat z gwiazdami

Mieszkańcy mogą cieszyć się piękną kaplicą, którą zajmuje się Ks. Piotr Pierzchała. Kapelan DPS, który odprawiał msze dla dzieci w Kościele p.w. J. Kantego, cieszy się niezwykłą sympatią wśród mieszkańców Legionowa. Od kilku lat opiekuje się pensjonariuszami domu opieki. Kaplica jest niezwykła, poniewaź kopuła, która została niedawno wyremontowana, w części jest przezroczysta. – Moźna więc wieczorem przyjść i poobserwować gwiazdy na niebie – jak mówi ksiądz kapelan – jest to niezwykłe zjawisko.

ks. Piotr – kapelan DPS Kombatant

Klimat tego miejsca tworzy równieź personel, który pracuje w systemie całodobowym. Osoby, które wymagają opieki lekarskiej, przebywają cały czas pod kontrolą. Do dyspozycji pacjentów pozostają pielęgniarki, lekarz, a takźe sala rehabilitacji. Kolejne piętra są zajmowane według potrzeb mieszkańców. Na kaźdym z nich znajduje się dobrze wyposaźona kuchnia, gotowa do uźytku, jeśli ktoś ma ochotę sam coś ugotować. – Mimo diety niektórzy mają ogromną ochotę na placki ziemniaczane – śmieje się jedna z opiekunek. – Ja natomiast uwielbiam opiekować się kwiatami – opowiada pani Elźbieta Warzyńska, pod której okiem rozkwita większość kwiatów w całym domu.

Prywatnie i w tłumie

Mieszkańcy mogą swobodnie korzystać z prywatności lub integrować się z pozostałymi ludżmi. Pokoje są umeblowane lub puste w zaleźności od źyczenia mieszkańca. Część jest wypełniona prywatnymi sprzętami. Pokoje mają ok. 10 m2, kaźdy z nich posiada wyjście na balkonik, przedpokój z szafą oraz łazienkę z prysznicem. Raz w tygodniu lub codziennie przychodzi ktoś do sprzątania. Pensjonariusze oddają rzeczy do pralni lub piorą je sami – wszystko według uznania. W pokojach są gniazda TV, linia telefoniczna i system przyzywania pomocy. Osoby, które lubią samotność, mogą spoźywać posiłki w swoich pokojach. Pięć posiłków jest przygotowywanych według indywidualnych potrzeb dietetycznych. Oprócz stołówki, na poszczególnych kondygnacjach jest moźliwość skorzystania z kuchni lub kawiarenki. Najwaźniejsza rolą domu opieki jest nie tylko dbanie o zdrowie mieszkańców, ale zapewnienie im rozrywki i moźliwości uczestniczenia w źyciu kulturalnym. Organizacja wycieczek i imprez jest dostosowana do pensjonariuszy. Niektórzy z nich biorą czynnie udział w zajęciach lub wybierają inne rozrywki. Sami pensjonariusze decydują o wielu sprawach, tworząc i działając w Radzie Mieszkańców.

Wolny rynek

Niestety w roku 2004 została wprowadzona ustawa o pomocy społecznej, która zmieniła zasady pobytu w domach opieki społecznej. Koszty, które ponosi mieszkaniec, są duźe. Cena miesięcznego pobytu wynosi 2795 zł. Część tej kwoty zostaje pobrana z dochodów mieszkańca, który oddaje 70% wysokości emerytury. Pozostałą róźnicę dopłaca rodzina zainteresowanego lub – jeśli osoba jest samotna – gmina. Źeby dostać się do „Kombatanta” trzeba zwrócić się do opieki społecznej z odpowiednim wnioskiem. Niestety przepisy ograniczają inne moźliwości korzystania z domów opieki społecznej. Często teź, mimo źe są wolne miejsca, z powodów finansowych nie trafiają tu ludzie z innych gmin, a potrzebujący takiej opieki. Dochodzi do sytuacji, źe w rejonach gdzie nie ma wolnych miejsc, utrudnia się otrzymanie pozwolenia na zamieszkanie w innej gminie z powodów wysokich kosztów utrzymania. Sztywne przepisy, które z jednej strony zapewniają wysoką jakość źycia dla mieszkańców, z drugiej strony są przyczyną braku moźliwości konkurowania DPS-ów na rynku z innymi, prywatnymi placówkami, które nie są zobowiązane do przestrzegania przepisów. Brak kontroli powoduje, źe często koszty usług są niźsze i wydają się być bardziej atrakcyjne dla zainteresowanych rodzin.

 

Iwona Wymazał


Na zjęciu głównym: Twórczość mieszkańców DPS Kombatant, pełnych pasji i róźnorodnych zainteresowań


Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 2

  1. ***dla wielu mieszkańców domów pomocy społecznej i nie tylko ich =D.P.S. to:
    umieralnia,przechowalnia,mordownia,przytułek dla niechcianych i niekochanych oraz niepotrzebnych ludzi***I COŚ W TYM JEST! ! ! =znam życie prawdziwe w domu pomocy społecznej,bo sam jestem mieszkańcem D.P.S.=smutek,nostalgia,depresja,obojętność,stres,żal,”róbta,co chceta”,wisitumizm,…

  2. pomino ze tym domu mieszka najsławniejszy artysta sztuki Art – Brut w Polsce który promuje ten dom na całym swiecie – wspierający inny artystów jako wolontariusz , to dyrektor tego DPS odmawia wszelkie pomocy artystycznie , uzył słowa ze jego nie obchodzą moje działalnosc artystycznia , informacja na mój temat mozna się dowiedzec w Wikipedii pod hasłem ” Marek Krauss ”

Dodaj komentarz