Rusza 5. edycja legionowskiego budżetu obywatelskiego. Legionowianie w głosowaniach przesądzą, na jakie miejskie inwestycje przeznaczyć kolejne 0,5 mln zł. Ich realizacja nastąpi w 2026 r. W maju 2025 r. mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje inicjatywy obywatelskie, natomiast na przełomie sierpnia i września 2025 r. nastąpi finał tego przedsięwzięcia.
Harmonogram 5. edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego
Ratusz przygotowuje się do uruchomienia 5. edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego. Akcja oficjalnie ruszy w maju 2025 r. Wtedy też zorganizowane zostaną spotkania z mieszkańcami, podczas których otrzymają oni dokładne wytyczne, co do zasad zgłaszania swoich pomysłów inwestycyjnych.
W ramach 5. edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców będzie 0,5 mln zł. Pieniądze te będą mogły być wydane wyłącznie na ogólnodostępne inwestycje. Zgodnie z harmonogramem, od czwartku, 15 maja 2025 r. do wtorku, 1 lipca 2025 r. legionowianie będą mogli składać propozycje ogólnodostępnych przedsięwzięć.
Potem, czyli w lipcu 2025 r. przyjdzie czas na weryfikację inwestycyjnych pomysłów obywatelskich, głównie pod kątem możliwości finansowych i prawnych ich realizacji przez urzędników. Pomysły, które przejdą wstępną selekcję, poddane zostaną pod powszechne i bezpośrednie głosowanie. To odbędzie się w okresie letnim tj. od 20 sierpnia do 11 września 2025 r. Zrealizowane zostaną te przedsięwzięcia, które uzyskają najwyższą liczbę głosów. Ich realizacja nastąpi w 2026 r.
Najważniejsze zmiany w regulaminie budżetu obywatelskiego
Co ważne, w wyniku przeprowadzonych konsultacji z legionowianami, w regulaminie tego przedsięwzięcia jeszcze w tym roku mają dokonać się bardzo ważne zmiany. Projekt uchwały przygotowany na tę okoliczność przez wiceprezydent Legionowa, Annę Szczepłek, a nad którym Rada Miasta Legionowo pochyli się jeszcze pod koniec kwietnia 2025 r. przewiduje doprecyzowanie definicji ogólnodostępności inwestycji realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego, zwiększenie liczby osób popierających wykonanie danego przedsięwzięcia na etapie zgłaszania przez obywateli projektów z obecnych 20 do 40 oraz zwiększenie liczby głosów formalnie umożliwiających rekomendację danej inwestycji do realizacji, a oddanych na nią podczas finałowego głosowania z obecnych 20 do 100.
Przynajmniej 30 godzin tygodniowo
W zapisach jeszcze obecnie obowiązującego regulaminu legionowskiego budżetu obywatelskiego mowa jest jedynie o ogólnodostępności projektów zgłaszanych w ramach tej akcji. Nowelizacja tych paragrafów przewiduje doprecyzowanie tej definicji. – Projektodawcy mogą zgłosić projekty ogólnodostępne, których minimalna dostępność dla mieszkańców wynosi co najmniej 30 godzin tygodniowo, pomiędzy 6:00 a 22:00 – w przypadku projektów infrastrukturalnych, remontowych lub polegających na zakupie sprzętu lub urządzeń – dowiadujemy się z projektu uchwały przygotowanego na tę okoliczność.
Trzeba zwiększyć zaangażowanie społeczne w realizację tej akcji – podnosi wiceprezydent Legionowa, Anna Szczepłek
– Projekt uchwały zmieniającej regulamin budżetu obywatelskiego gminy miejskiej Legionowo został przygotowany w oparciu o zdobyte doświadczenia z pięciu dotychczasowych edycji budżetu obywatelskiego oraz uwagi zgromadzone w ramach konsultacji społecznych. Przeprowadzone wśród mieszkańców oraz innych grup pozwoliły na analizę funkcjonowania dotychczasowego regulaminu, co umożliwiło wskazanie elementów wymagających modyfikacji oraz usprawnień. W wyniku analizy formalnej i merytorycznej zgromadzonych opinii, w projekcie uchwały uwzględniono następujące liczne zmiany dotyczące: dostosowania kryterium dotyczącego ogólnodostępności, uszczegółowienia wymogów dotyczących listy poparcia, zmodyfikowania zapisów związanych z zadaniami inwestycyjnymi, uregulowania zasad rekomendacji projektów. Przyjęte zmiany mają na celu podniesienie standardów funkcjonowania budżetu obywatelskiego poprzez usprawnienie procedur zgłaszania, weryfikacji oraz realizacji projektów. Zmodyfikowane rozwiązania umożliwią również lepsze wykorzystanie zasobów gminy oraz zwiększenie zaangażowania społecznego poprzez bardziej przejrzyste i dostosowane do potrzeb mieszkańców mechanizmy działania – pisze wiceprezydent Legionowa, Anna Szczepłek w uzasadnieniu do projektu wspomnianej uchwały.
Rada Miasta Legionowo przesądzi o ich uwzględnieniu w regulaminie budżetu obywatelskiego we wtorek, 29 kwietnia 2025 r.