Urząd do Spraw Cudzoziemców (UdSC) chce, aby w 2029 r. w Jachrance w gminie Serock powstało Centrum Pomocy Kobietom i Dzieciom dla nie więcej, jak 100 Ukrainek, Białorusinek i Rosjanek. Przedsięwzięcie jest na etapie bardzo wczesnego planowania, ponieważ wciąż nie wiadomo, skąd wziąć pieniądze na jego sfinansowanie. Poza tym, w żadnym urzędzie władnym do wydania pozwolenia na budowę na rzecz tej inwestycji w tej chwili nie toczy się jeszcze żadne postępowanie administracyjne.
Centrum Pomocy Kobietom i Dzieciom dla nie więcej, jak 100 Ukrainek, Białorusinek i Rosjanek oraz ich dzieci
UdSC w Warszawie będący instytucją działającą w ramach administracji rządowej, bezpośrednio podległą ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, Tomaszowi Siemoniakowi w styczniu 2025 r. rozpoczął przygotowania do budowy Centrum Pomocy Kobietom i Dzieciom dla nie więcej, jak 100 Ukrainek, Białorusinek i Rosjanek, najczęściej ubiegających się o objęcie ochroną międzynarodową na terytorium Polski. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane na łącznie 8 działkach, łącznie mierzących nieco ponad 4,6 hektara położonych nad Jeziorem Zegrzyńskim na rogu ulic Wczasowej i Gajowej w Jachrance w gminie Serock na terenie dawnego ośrodka szkoleniowego Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wskazane nieruchomości UdSC przejął pod realizację swoich celów statutowych na mocy decyzji ministra rozwoju, pracy i technologii w marcu 2021 r. Funkcję tę w tamtym czasie pełnił Jarosław Gowin. Na kilka tygodni przed finalizacją tej transakcji i na kilka dni przed wybuchem wojny na Ukrainie, czyli na przełomie stycznia i lutego 2021 r. przedstawiciele UdSC poinformowali władze gminy Serock o zamiarze nabycia tych nieruchomości i zorganizowania na nich ośrodka dla samotnych kobiet oraz matek z dziećmi ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Chcą pozyskać fundusze unijne na generalny remont zniszczonych budynków
Budowa Centrum Pomocy Kobietom i Dzieciom w serockiej Jachrance wciąż jest na etapie wczesnego planowania, ponieważ wciąż nie wiadomo, skąd wziąć pieniądze na jej sfinansowanie. Poza tym, w żadnym urzędzie władnym do wydania pozwolenia na budowę na rzecz tej inwestycji w tej chwili nie toczy się jeszcze żadne postępowanie administracyjne.
Obecnie trwają prace nad pozyskaniem środków z funduszy unijnych na generalny remont nieruchomości i przystosowanie jej do zakwaterowania samotnych kobiet i matek z dziećmi dla maksymalnej liczby do 100 osób, w większości dzieci. Przewiduje się, że do obiektu trafią przede wszystkim kobiety i dzieci z Ukrainy, Białorusi i Federacji Rosyjskiej, jako przedstawiciele grup osób najczęściej składających wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium naszego kraju. Planowane jest również zachowanie w części obiektu dotychczasowej funkcji szkoleniowo-konferencyjnej wraz zapleczem noclegowym dla pracowników urzędu oraz współpracujących instytucji i organizacji. Wstępnie planowany harmonogram prac remontowych zakłada ich zakończenie w 2029 r. – informuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy UdSC w Warszawie. – Intencją UdSC jest stworzenie bezpiecznego miejsca pobytu dla matek z dziećmi, ale także dla okolicznych mieszkańców. Zapewnienie całodobowej profesjonalnej ochrony na obecnym etapie, ale także w przyszłości, służyć ma podniesieniu bezpieczeństwa w okolicy i ugruntowanie przekonania, że urząd traktuje te kwestie priorytetowo, eliminując sytuację gdy obiekt byłby dewastowany lub stanowił miejsce nieuprawnionych wejść osób zakłócających spokój okolicznych mieszkańców. Wraz z finalizacją inwestycji planowane jest zintensyfikowanie działań w obszarze ochrony osób i mienia poprzez powiększenie obsady pracowników ochrony i budowę systemu monitoringu – dodaje.
Rozmowy i spotkania trwają od 4 lat
W ciągu ostatnich 4 lat, czyli od marca 2021 r. tj. od momentu pozyskania terenów w serockiej Jachrance przez UdSC do chwili obecnej w sprawie realizacji na nich ośrodka dla uchodźców nic przełomowego, bo zbliżającego do rozpoczęcia jego budowy się nie wydarzyło. W tej sprawie wciąż trwają rozmowy i spotkania. – UdSC po pozyskaniu w trwały zarząd nieruchomości w Jachrance, pozostaje w stałym kontakcie z władzami lokalnymi. W styczniu 2021 r. UdSC wystąpił do starosty powiatu legionowskiego oraz burmistrza miasta i gminy Serock z informacją o planowanych działaniach. Stosowna informacja została także przekazana nadwiślańskiemu oddziałowi Straży Granicznej (SG) oraz placówce SG w Modlinie, Komendzie Głównej Policji (KGP), Komendzie Powiatowej Policji (KPP) w Legionowie i Komisariatowi Policji (KP) w Serocku oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Legionowie. Zrealizowano także m. in. spotkania z Państwową Strażą Pożarną (PSP) w Legionowie i sołtys Jachranki. UdSC podejmie dalsze działania mające na celu dostarczenie informacji o planowanej inwestycji w porozumieniu z władzami lokalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem burmistrza miasta i gminy Serock, jako gospodarza terenu – informuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy UdSC w Warszawie.
Nikt nas nie pytał, czy przyjmiemy imigrantów – mówi starosta legionowski, Roman Smogorzewski
Przedstawiciele powiatu legionowskiego twierdzą, że w bieżącej kadencji samorządowej, czyli od maja 2024 r. do chwili obecnej do Starostwa Powiatowego w Legionowie nie wpłynęło żadne pismo od żadnej instytucji publicznej zajmującej się w naszym kraju relokacją imigrantów i uchodźców oraz organizowaniem dla nich miejsc schronienia o chęci utworzenia dla tych osób ośrodka w naszym regionie. Ostatnio zapewniał o tym radnego powiatowego Dariusza Depczyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) starosta legionowski, Roman Smogorzewski. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości. Pismo, które UdSC miał w styczniu 2021 r. wysłać do legionowskiego starostwa znajduje się obecnie w archiwum tego urzędu. – Szukamy obecnie tej dokumentacji – potwierdza Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie.
Seroccy włodarze chcieli, aby nieruchomości w Jachrance trafiły pod zarząd terytorialsów
Przedstawiciele serockiego samorządu potwierdzają, że pierwszą korespondencję sygnalizującą zamiar utworzenia na terenie dawnego ośrodka szkoleniowego GUS-u w Jachrance ośrodka dla Ukrainek, Białorusinek i Rosjanek oraz ich dzieci otrzymali pod koniec stycznia 2021 r., czyli na kilka dni przed wybuchem wojny na Ukrainie. Ówczesny i obecny szef UdSC, Arkadiusz Szymański zapytał miejscowych urzędników o zgodność planowanego przedsięwzięcia z zapisami obowiązującego na tych nieruchomościach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). – W maju 2021 r. po otrzymaniu informacji o przekazaniu przedmiotowej nieruchomości w trwały zarząd na rzecz UdSC, zwróciliśmy się odrębnymi pismami do ówczesnego ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka oraz ministra rozwoju, pracy i technologii, którego obowiązki wykonywał prezes Rady Ministrów (RM), Mateusz Morawiecki o zmianę decyzji i podjęcie rozmów na temat możliwości pozyskania przedmiotowej nieruchomości do zasobów Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) w celu powiększenia zasobów lokalowych garnizonu Zegrze, podnosząc jednocześnie kwestie możliwych obaw społecznych związanych z planowanym przeznaczeniem obiektu oraz przyszłych możliwości gminy w zakresie zabezpieczenia potrzeb oświatowych, które mogą okazać się niewystarczające. W odpowiedzi na ww. pisma minister rozwoju, pracy i technologii poinformował, że po konsultacjach z jednostkami organizacyjnymi (około 70 podmiotów), jedynie UdSC wskazał konkretny cel przyszłego wykorzystania nieruchomości. W związku z tym, podjęto decyzję o przekazaniu jej w trwały zarząd, właśnie tej jednostce. MON przekazało informację, iż UdSC podtrzymuje plany uruchomienia ośrodka dla samotnych kobiet i samotnych matek z dziećmi. Powyższe stanowisko UdSC nie daje możliwości na zmianę decyzji o oddaniu nieruchomości w trwały zarząd na rzecz innej jednostki organizacyjnej – informuje Agnieszka Woźniakowska, kierowniczka referatu promocji i wizerunku w Urzędzie Miasta i Gminy (UMiG) w Serocku. – Dysponujemy korespondencją, w której polemizowaliśmy z wyborem przyszłego zarządcy, wskazując jako bardziej pożądanego zarządcę, Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Niestety, wbrew naszym oczekiwaniom podjęto decyzję, że ośrodek trafił w trwały zarząd UdSC – dodaje po chwili. – 13 lipca 2022 r. UMiG w Serocku został poinformowany o spotkaniu w dniu 2 czerwca 2022 r. przedstawicieli UdSC z przedstawicielami policji, na którym omówiono sytuację w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego, w związku z planami dotyczącymi uruchomienia w perspektywie kilku lat domu samotnej matki i samotnych kobiet, korzystających z pomocy socjalnej zapewnianej przez UdSC – wylicza następnie kolejne oficjalne pisma, które wpłynęły w tej sprawie do miejscowego magistratu.
Przygotowania do budowy Centrum Pomocy Kobietom i Dzieciom w Jachrance rozpoczęto dopiero w styczniu 2025 r.
– UdSC pismem z dnia 14 stycznia 2025 r. poinformował UMiG w Serocku o rozpoczęciu w bieżącym roku przygotowań do realizacji inwestycji budowlanych na terenie byłego ośrodka GUS w Jachrance zmierzających do „stworzenia bezpiecznej, tymczasowej przestrzeni pobytu dla kobiet i dzieci ubiegających się o ochronę międzynarodową oraz korzystających z ochrony tymczasowej”. Przekazano również informacje, że planowanym elementem jest także realizacja zaplecza szkoleniowo-konferencyjnego i noclegowego dla pracowników UdSC oraz współpracujących instytucji i organizacji. UdSC planuje przeprowadzenie wśród lokalnej społeczności, po uzgodnieniu z UMiG w Serocku, działań o charakterze informacyjnym, ukierunkowanych na wyjaśnienie pojawiających się obaw i wątpliwości dotyczących planowanego obiektu – potwierdza Agnieszka Woźniakowska z serockiego magistratu. – O kontaktach z UdSC informacje były przekazywane na sesjach Rady Miejskiej. Taki przekaz jest formowany wszędzie tam gdzie pojawiają się zapytania. Ta informacja nie jest zatem dla nas i dla społeczności żadną tajemnicą i będziemy o wszystkich dalszych etapach działań informować naszych mieszkańców. W przypadku pojawienia się konkretnych działań w tym zakresie, na pewno będziemy prowadzić otwartą komunikację ze społecznością. Od 2021 r. jesteśmy w kontakcie korespondencyjnym z UdSC, odbywają się również sporadyczne spotkania z przedstawicielami ośrodka, na których komunikowany jest zamiar powołania ośrodka dla samotnych matek z dziećmi. Według naszej opinii obecny stan ośrodka, który nie utrzymuje żadnego standardu nie uprawnia nas do formułowania informacji, że są bądź będą w najbliższej perspektywie czasowej kwaterowani tam cudzoziemcy. Mamy zapowiedź, że informacje ze strony UdSC dla mieszkańców będą przekazywane, że będzie to konsultowane przed rozpoczęciem procesu realizacji – dodaje następnie.