Serocki ratusz kontynuuje projekt związany z przeprowadzeniem na terenie Wierzbicy w pobliżu granicy z Serockiem pierwszego odwiertu geotermalnego w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Zaplanowane prace mają dać odpowiedź czy wody termalne na granicy Wierzbicy i Serocką będą nadawać się do wykorzystania. Urzędowi udało się wyłonić Inżyniera Projektu dla tego zadania. Prawdopodobnie jesienią ruszą prace w terenie przy pierwszych odwiertach.
Serock wybrał Inżyniera Projektu
Seroccy urzędnicy w połowie marca br. zakończyli postępowanie mające na celu znalezienie Inżyniera Projektu w trakcie realizacji prac geologicznych związanych z wykonaniem otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Serock GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Wierzbica w pobliżu granicy z Serockiem.
23 kwietnia Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski oraz Członek Zarządu spółki Multiconsult Polska dr inż. Bogdan Noga podpisali umowę na realizację zadania: „Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu w zakresie współpracy, doradztwa oraz nadzoru i dozoru geologicznego nad wykonaniem otworu Serock GT-1 w miejscowości Wierzbica”. Powyższa firma będzie zrealizuje to zadanie za kwotę blisko 400 tys. zł brutto.
Podpisanie umowy z Inżynierem Projektu, który będzie nadzorował realizację próbnego odwiertu geotermalnego w Wierzbicy (for. Urząd Miasta i Gminy Serock)
Do zadań wybranego inżyniera projektu będzie należało m.in.:
– Koordynacja i bieżąca kontrola postępu prac związanych z realizacją prac geologicznych.
– Sprawowanie nadzoru geologicznego podczas wykonywania wszelkich prac i robót określonych w „Projekcie robót geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Serock GT-1 w miejscowości Wierzbica”.
– Sprawowanie nadzoru wiertniczego nad Wykonawcą otworu geotermalnego otworu poszukiwawczo- rozpoznawczego Serock GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Wierzbica.
– Badania próbek okruchowych i rdzeni wiertniczych – zakres badań został określony w Projekcie Robót Geologicznych.
– Sporządzenie i zatwierdzenie niezbędnej dokumentacji.
Prawdopodobnie jeszcze w maju br. zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy próbnego odwiertu Serock GT-1 w Wierzbicy. Według założeń serockich urzędników prace w terenie przy wykonaniu próbnego odwiertu mogą rozpocząć się jeszcze jesienią br.
Celem prac jest wykonanie otworu do głębokości ok. 1670 m (+/-10%), w celu rozpoznania poziomu wód termalnych w utworach jury dolnej. Prace prowadzone będą na gruntach stanowiących własność gminy, na których planowana jest realizacja wielofunkcyjnego obiektu sportowo – edukacyjnego, wcześniej określanego jako „Centrum Sportu”. Gmina jest właścicielem gruntów w rejonie ul. Czeskiej w Serocku (częściowo na obszarze Wierzbicy), o łącznej powierzchni 5 ha, które pozwalają na wszechstronne zagospodarowanie terenu.
Pozyskana woda będzie analizowana pod kątem możliwości wykorzystania na potrzeby ogrzania budynków w mieście i potencjalnie na terenie wsi Wierzbica. Ocena zasobów geotermalnych, na jakich posadowiona jest gmina Serock wpisuje się w poszukiwania możliwości zapewnienia dostępu do własnych źródeł energii. Potencjalne źródło geotermalne jako jeden z rodzajów źródeł odnawialnych, daje możliwość zabezpieczenia potrzeb cieplnych gminnej społeczności w oparciu o zasób własny, nie będący zasobem kopalnym, a więc bardziej odporny na potencjalne wahania cen. Więcej o możliwym zastosowaniu wód geotermalnych w gminie Serock pisaliśmy już w 2023 roku TUTAJ.
Dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
21 listopada 2024 r. zastępca prezesa zarządu Józef Matysiak Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał umowę o dofinansowanie na wykonanie odwiertu geotermalnego w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” z przedstawicielami 10 samorządów w czterech województwach: lubuskim, łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim. Rozpoznania geologiczne w ramach podpisanych umów będą prowadzone w gminach: Błonie, Grójec, Jabłonna, Koluszki, Końskie, Łopuszno, Moszczenica, Serock, Stare Babice, Strzelce Krajeńskie. Gmina Serock otrzyma w ramach powyższego dofinansowania trochę ponad 14 mln. Dofinansowanie ma pokryć w pełni koszty pierwszego odwiertu badawczego.
Rozwój geotermii i szerokie możliwości jej wykorzystania mogą przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego gmin. Energia cieplna pozyskiwana z wnętrza Ziemi może służyć ciepłowniom i elektrociepłowniom do ogrzewania budynków, znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach, rolnictwie, turystyce, rekreacji, lecznictwie i rehabilitacji.
Jeśli odwierty w gminie Serock wskażą na możliwość wykorzystania tutejszych wód geotermalnych istnieje możliwość budowy specjalnej ciepłowni, na które NFOŚiGW również oferuje duże dofinansowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy mogliby liczyć na tanie ogrzewanie i mniejsze rachunki za energię. Z programu “Udostępnienie wód termalnych w Polsce” NFOŚiGW dotuje prowadzenie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych w 100 proc. Na realizację programu w latach 2020-2028 zaplanowano 708 mln zł.