Gmina Jabłonna kontynuuje projekt związany z przeprowadzeniem na terenie Jabłonny pierwszego odwiertu geotermalnego w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Pod koniec lutego został już wybrany Inżynier Projektu, natomiast obecnie prowadzony jest przetarg mający wyłonić wykonawcę próbnego odwiertu geotermalnego przy Gminnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK).
Zakres inwestycji
Jak dowiadujemy się z dokumentacji przetargowej udostępnionej 29 kwietnia br., celem powyższej inwestycji jest wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Jabłonna GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Jabłonna zgodnie z „Projektem robót geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo – rozpoznawczego Jabłonna GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Jabłonna”.
W ramach wykonywanych robót Wykonawca zobowiązany będzie w szczególności do:
• dokonania niezbędnych uzgodnień formalno-prawnych, tj. uzyskania decyzji zatwierdzającej Plan ruchu zakładu wykonującego roboty geologiczne, zgłoszenie rozpoczęcia prac właściwym organom nadzoru i administracji, a także zezwoleń i pozwoleń w zakresie gospodarki odpadami oraz ochrony przyrody wymaganych przepisami prawa,
• zapewnienia obsługi geodezyjnej niezbędnej do wykonania zamówienia poprzez geodezyjne wyznaczenie punktu wiercenia otworu, zmierzenie wykonanego otworu i opracowanie powykonawczego operatu geodezyjnego,
• wykonania otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Jabłonna GT-1,
• prowadzenia pomiarów hydrogeologicznych,
• prowadzenia badań geofizycznych,
• właściwej organizacji i zagospodarowania placu budowy,
• ubezpieczenia budowy,
• utrzymania i likwidacji placu budowy, odtworzenie stanu pierwotnego dróg, dojazdów,
• uporządkowania terenu po zakończeniu robót itp.
Wszystkie firmy zainteresowane wykonaniem pierwszego próbnego odwiertu geotermalnego na terenie Gminy Jabłonna mogą składać swoje oferty do 15 maja br. do godz. 10:00. Jeżeli jabłonowskim urzędnikom uda się rozstrzygnąć powyższy przetarg to prace w terenie powinny zostać wykonane w ciągu roku od podpisania stosownej umowy z wybraną firmą.
Na zielono zaznaczono miejsce odwiertu badawczego w Jabłonnie (fot. Urząd Gminy Jabłonna)
Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. jabłonowscy urzędnicy rozstrzygnęli postępowanie mające na celu wyłonienie Inżyniera Projektu w trakcie realizacji prac geologicznych związanych z wykonaniem otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Jabłonna GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Jabłonna. Urzędnicy z Jabłonny wybrali ofertę firmy: Multiconsult Polska na kwotę 381 300,00 zł brutto.
Według założeń projektu odwierty mają być realizowane do głębokości nawet 1850 metrów w pobliżu Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK). Inwestycja powinna zostać zakończona do końca 2026 roku. Przeprowadzone prace mają dać odpowiedź czy wody termalne na terenie Jabłonny będą nadawać się do wykorzystania. W przypadku potwierdzenia odpowiednich parametrów wód geotermalnych na terenie Jabłonny Urząd Gminy nie wyklucza inwestycji w ciepłownię geotermalną, która może zapewnić mieszkańcom dostęp do tańszej i bardziej ekologicznej energii (więcej pisaliśmy TUTAJ).
Dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
21 listopada 2024 r. zastępca prezesa zarządu Józef Matysiak Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał umowę o dofinansowanie na wykonanie odwiertu geotermalnego w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” z przedstawicielami 10 samorządów w czterech województwach: lubuskim, łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim. Rozpoznania geologiczne w ramach podpisanych umów będą prowadzone w gminach: Błonie, Grójec, Jabłonna, Koluszki, Końskie, Łopuszno, Moszczenica, Serock, Stare Babice, Strzelce Krajeńskie. Gmina Jabłonna otrzyma w ramach powyższego dofinansowania trochę ponad 14 mln. Podobną kwotę otrzyma również Gmina Serock. Dofinansowanie ma pokryć w pełni koszty pierwszego odwiertu badawczego.
Rozwój geotermii i szerokie możliwości jej wykorzystania mogą przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego gmin. Energia cieplna pozyskiwana z wnętrza Ziemi może służyć ciepłowniom i elektrociepłowniom do ogrzewania budynków, znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach, rolnictwie, turystyce, rekreacji, lecznictwie i rehabilitacji.
Jeśli odwierty w Jabłonnie wskażą na możliwość wykorzystania tutejszych wód geotermalnych istnieje możliwość budowy specjalnej ciepłowni, na które NFOŚiGW również oferuje duże dofinansowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy mogliby liczyć na tanie ogrzewanie i mniejsze rachunki za energię. Z programu “Udostępnienie wód termalnych w Polsce” NFOŚiGW dotuje prowadzenie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych w 100 proc. Na realizację programu w latach 2020-2028 zaplanowano 708 mln zł.