Pod koniec marca Urząd Gminy Nieporęt przy współpracy z jedną z firm rozstawił na terenie gminy osiem kontenerów, do których mieszkańcy mogą wyrzucać drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny. Niestety kilka dni temu jeden z nich stał się obiektem ataku wandali. Gmina apeluje o zgłaszanie tego typu aktów wandalizmu do odpowiednich służb takich jak policja czy straż gminna. Dodatkowo nieporęccy urzędnicy przestrzegają, że jeżeli tego typu sytuacje będą się powtarzać, to firma, która bezpłatnie odbiera elektroodpady z tych pojemników może się wycofać ze współpracy z Urzędem Gminy Nieporęt.
– W ostatnich dniach otrzymaliśmy zgłoszenie o zdewastowaniu kontenera na elektroodpady usytuowanego przy Aqua Parku „Fala”. Niszczenie pojemników może doprowadzić do wycofania się firmy Asekol ze współpracy z gminą Nieporęt. Czerwone pojemniki to nie tylko wygoda dla mieszkańców, ale też oszczędność – za elektroodpady oddawane w ten sposób, gmina nie ponosi żadnych kosztów. Apelujemy do mieszkańców by zwracali uwagę na akty wandalizmu i reagowali – wzywając odpowiednie służby – Straż Gminną lub Policję. – poinformowali i zaapelowali w piątek (9 maja) nieporęccy urzędnicy.
Uszkodzony pojemnik na elektroodpady w Stanisławowie Pierwszym (fot. Urząd Gminy Nieporęt)
Kontenery na elektroodpady na terenie gminy
Przypomnijmy, że 28 marca uruchomiono na terenie Gminy Nieporęt osiem punktów odbioru elektroodpadów. Specjalne pojemniki są dostępne dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą w bezpieczny sposób pozbyć się drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Poniżej podajemy ich lokalizacje:
– ul. Szkolna 1, Izabelin,
– ul. Podleśna 4, Nieporęt,
– ul. Strużańska 131A, Rembelszczyzna,
– ul. Szkolna 62, Józefów,
– ul. Kościelna 22a, Kąty Węgierskie
– ul. Wczasowa działka nr. 172/1, Białobrzegi,
– Plac Wolności 3A, Nieporęt,
– ul. Koncertowa 4, Stanisławów Pierwszy.
Do specjalnych czerwonych kontenerów ustawionych na terenie gminy można wrzucać drobne urządzenia elektryczne i elektroniczne, takie jak m.in. baterie, telefony komórkowe, radia czy drobną elektronikę, która nie nadaje się już do użytku. Takie odpady nie mogą być wyrzucane razem z innymi, ponieważ zawierają szkodliwe substancje, takie jak rtęć czy kadm, które mogą przedostawać się do gleby, wód gruntowych i powietrza, powodując zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Do powyższych pojemników nie wolno wrzucać telewizorów, monitorów, świetlówek, odpadów komunalnych czy odpadów medycznych.
Pamiętajmy, że odpowiednia segregacja elektroodpadów daje szansę na ich recykling. Elementy takie jak złoto, srebro czy miedź, zawarte w starych telefonach czy komputerach, mogą być ponownie wykorzystane w produkcji nowych urządzeń. Tym samym segregacja elektrośmieci wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego i przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na składowiska.