Grupy liczące co najmniej 40 legionowian od czwartku, 15 maja 2025 r. mogą składać propozycje ogólnodostępnych przedsięwzięć mających być zrealizowanych w naszym mieście w 2026 r. Do wydania jest pół miliona złotych. 5. edycja legionowskiego budżetu obywatelskiego właśnie oficjalnie wystartowała.
Współdecyduj o losach Legionowa i wypełnij wniosek inwestycyjny!
Od czwartku, 15 maja 2025 r. grupy liczące co najmniej 40 legionowian mogą składać propozycje ogólnodostępnych przedsięwzięć mających być zrealizowanych w naszym mieście w 2026 r. w ramach 5. edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego. Przyjmowanie tych wniosków inwestycyjnych potrwa do wtorku, 1 lipca 2025 r. Są one dostępne na stronie internetowej tego projektu, w tym miejscu. Można je także pobrać z sieci. Należy je wydrukować, wypełnić i złożyć w biurze obsługi klienta w Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie.
Poniżej, publikujemy wzór zgłoszenia danej inwestycji do realizacji w ramach legionowskiego budżetu obywatelskiego.
Najważniejsze daty
W lipcu 2025 r. przyjdzie czas na weryfikację inwestycyjnych pomysłów obywatelskich, głównie pod kątem możliwości finansowych i prawnych ich realizacji przez urzędników. Pomysły, które przejdą wstępną selekcję, poddane zostaną pod powszechne i bezpośrednie głosowanie. To odbędzie się w okresie letnim tj. od 20 sierpnia do 11 września 2025 r. Zrealizowane zostaną te przedsięwzięcia, które uzyskają najwyższą liczbę głosów. Ich realizacja nastąpi w 2026 r. Do wydania jest pół miliona złotych.
Najważniejsze zmiany w regulaminie budżetu obywatelskiego
W wyniku przeprowadzonych konsultacji z legionowianami, w regulaminie budżetu obywatelskiego dokonano kilku bardzo ważnych zmian – doprecyzowano w tych przepisach definicję ogólnodostępności inwestycji realizowanych w ramach tego projektu, zwiększono liczbę osób popierających wykonanie danego przedsięwzięcia na etapie zgłaszania przez obywateli projektów z wcześniejszych 20 do obecnych 40 oraz zwiększono liczbę głosów formalnie umożliwiających rekomendację danej inwestycji do realizacji, a oddanych na nią podczas finałowego głosowania z wcześniejszych 20 do obecnych 100. – Projektodawcy mogą zgłosić projekty ogólnodostępne, których minimalna dostępność dla mieszkańców wynosi co najmniej 30 godzin tygodniowo, w godzinach pomiędzy 6, a 22 – w przypadku projektów infrastrukturalnych, remontowych lub polegających na zakupie sprzętu lub urządzeń – tak tę ogólnodostępność przedsięwzięć realizowanych w ramach legionowskiego budżetu obywatelskiego doprecyzowano w nowelizacji jego regulaminu. Wcześniej, mowa była jedynie o bliżej nie określonej ogólnodostępności projektów zgłaszanych w ramach tej akcji.
Zdjęcia: UM w Legionowie