Nieporęt. Wójt Agnieszka Powała z wotum zaufania i z absolutorium. Radni byli prawie jednomyślni

powalaabsolutorium4

Wójt gminy Nieporęt, Agnieszka Powała z wotum zaufania i z absolutorium, fot. UG w Nieporęcie

Wójt gminy Nieporęt, Agnieszka Powała od przeszło roku cieszy się silnym poparciem. Uzyskała ona właśnie akceptację dla swojej polityki finansowej prowadzonej w tej gminie oraz wotum zaufania od prawie całego samorządu za swoje pozostałe działania. Przeciw zagłosowały tylko 3 radne – Anna Grześkiewicz i Bogusława Urzykowska, które swoje mandaty w Radzie Gminy Nieporęt uzyskały z komitetu wyborczego poprzedniego, wieloletniego wójta tej gminy, Macieja Mazura oraz Monika Kamińska, wybrana do tegoż ciała z własnych list wyborczych.

Kto był przeciw? Kto wstrzymał się od głosu?

W czwartek, 29 maja 2025 r. wójt gminy Nieporęt, Agnieszka Powała otrzymała wotum zaufania. Radni udzielili jej też absolutorium z tytułu wykonania zeszłorocznego budżetu gminy. Obie decyzje były prawie jednomyślne. Przeciw zagłosowały tylko 3 radne – Anna Grześkiewicz i Bogusława Urzykowska, które w wyniku zeszłorocznych wyborów samorządowych wybrane zostały do Rady Gminy Nieporęt z list wyborczych byłego i wieloletniego wójta tej gminy, Macieja Mazura oraz reprezentująca interesy mieszkańców wsi Michałów-Grabina i Józefów Monika Kamińska, która mandat nieporęckiej radnej zdobyła z list wyborczych własnego komitetu wyborczego. Od głosu w tych 2 powyższych głosowaniach wstrzymał się Jarosław Kawka, wiceprzewodniczący Rady Gminy Nieporęt, który swój mandat w tym ciele uzyskał z komitetu wyborczego Macieja Mazura.

11 radnych za

Za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania zeszłorocznego budżetu gminy Nieporęt wójt Agnieszce Powale zagłosowało łącznie 11 radnych. Było to 6 radnych wybranych z jej list wyborczych – Blandyna Janczewska, Stanisław Paterek, Dawid Kotowski, Monika Kawka, Justyna Brandys i Jacek Siurek, 4 radnych wybranych z list wyborczych byłego wójta, Macieja Mazura – Piotr Pietrucha, Wojciech Szybowski, Paweł Tyski i Roman Madej oraz wybrana z list własnego komitetu wyborczego, a związana z osiedlem Głogi w Nieporęcie Iwona Bartosiewicz.

 

Wotum zaufania i akceptacja dla gminnej polityki finansowej

Na początek, nieporęccy radni debatowali o stanie swojej gminy w 2024 r. Stan ten w połączeniu ze skutecznością zawodową swojej nowej włodarz ocenili bardzo wysoko. Tym samym udzielili jej wotum zaufania. Potem przyszedł czas na ocenę prowadzonej przez nią polityki finansowej. Ta punktowana jest w m. in w absolutorium z wykonania zeszłorocznego budżetu. Przed głosowaniem w tej sprawie obowiązkiem radnych jest zapoznanie się z potwierdzającym faktyczne wykonanie zeszłorocznego budżetu kompletem dokumentów, takich jak np. sprawozdania finansowe gminy i z wykonania budżetu, raportem o stanie mienia komunalnego, czy też z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO).

Zdjęcia: Urząd Gminy w Nieporęcie