Jutro porozmawiają o dobrym szpitalu – co mówili do tej pory?

SONY DSC

Już jutro w Pałacu w Jabłonnie przy ul. Modlińskiej 105 odbędzie się konferencja pt. Jak zorganizować dobry szpital powiatowy”. Wydarzenie organizuje  Powiat Legionowski we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich. Patronat nad spotkaniem objęło Ogólnopolskie  Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych.

 

Idea budowy szpitala dla powiatu legionowskiego ma już kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat.  Przez lata pomysły na jego realizację były różne, efektów jednak nie było żadnych.  W ostatniej kampanii wyborczej aktualnie rządzący samorządowcy głośno mówili o takiej potrzebie. Starosta legionowski, Jan Grabiec już jutro organizuje kolejną konferencję dotyczącą wizji szpitala powiatowego.

Po jutrzejszym wydarzeniu, nie spodziewamy się jakiejkolwiek konkretnej deklaracji. Tych było wiele.  Z niecierpliwością czekamy jednak na ciekawe pomysły, bo wśród prelegentów na jutrzejszą  konferencję zapowiedziano przedstawicieli NFZ oraz Józefa Halarewicza – Sekretarza Powiatu Ząbkowickiego, który opowie o doświadczeniach samorządu w zarządzaniu szpitalem.

Już we wtorek (13.11.2012)  zrelacjonujemy konferencję w Gazecie Powiatowej.  Poniżej prezentujemy ostatnie opinie i działania podjęte w sprawie legionowskiego szpitala. Czy którakolwiek z nich znajdzie spełnienie  w przyszłości?

Jednym z pierwszych publicznie zgłoszonych pomysłów na legionowski szpital, była placówka położniczo – ginekologiczna:

Sebastian Petrykowski, ówczesny dyrektor SPZLO Legionowo:

Moim pomysłem byłby tutaj szpital ginekologiczno-położniczy. Po przeanalizowaniu liczby mieszkańców, stwierdzam, że mamy tu bardzo duże potrzeby. Obecnie mieszkańcy korzystają z okolicznych szpitali, ale pojawia się kolejny zgrzyt, bowiem telefonując dowiadujemy się, że ginekologia i położnictwo jest tam zablokowane. Dzisiaj ludzie szukają na własną rękę miejsc, gdzie mogą rodzić.

 

W listopadzie 2010 roku trwała kampania samorządowa. Padały nadęte deklaracje. W trakcie inauguracji kampanii prezydent Roman Smogorzewski zapowiada budowę szpitala, dworca PKP.

 Smogorzewski wystartował

 

Styczeń 2011 wywiad z prezydentem Romanem  Smogorzewskim  już po wygranych wyborach.

Powinniśmy się wyzbyć myślenia o naszym szpitalu jak o szpitalu Bródnowskim.

 

W kwietniu 2011 roku starosta Jan Grabiec ogłosił konsultacje społeczne dotyczące szpitala dla mieszkańców powiatu.

Według Jana Grabca szpital mógłby powstać ze środków własnych powiatu przy ewentualnym udziale finansowym gmin, jako partnerstwo publiczno-prywatne lub ze środków prywatnego inwestora. Szpital publiczny zbudowany ze środków samorządowych musiałby powstawać 10-15 lat.

 

Maj 2011 wywiad z Posłem PiS z Legionowa – Mariuszem Błaszczakiem:

nam jest potrzebny szpital ogólny, nie specjalistyczny, zajmujący się leczeniem chorób przewlekłych. Taki szpital powinien być państwowy, nie ukierunkowany na zarabianie i zysk.

8 sierpnia 2011 roku starosta Jan Grabiec wydaje zarządzenie w sprawie powołania zespołu ds. analizy możliwości budowy szpitala dla mieszkańców powiatu.

W skład zespołu wchodzić będzie dziewięć osób, w tym Wicestarosta Robert Wróbel, dwóch prawników i naczelnicy wydziałów geodezji oraz promocji.

Wrzesień 2011
Starosta legionowski Jan Grabiec wyraża nadzieję, że jeszcze do końca roku uda mu się znaleźć kontrahenta do wspólnego zainteresowania w legionowski szpital.

– Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się wyłonić kontrahenta – zapewnia starosta Jan Grabiec. Według nieoficjalnych informacji inwestycją w legionowski szpital zainteresowana miałby być spółka, która prowadzi szpital w Piasecznie oraz konsorcjum lokalnych firm oferujących usługi medyczne.

Październik 2011
Rozstanie z Sebastianem Petrykowskim, już dyrektorem NZOZ Legionowo (przychodnia została w międzyczasie skomercjalizowana).

– Wydaje się, że plany rozwoju dyrektora nie przystawały do możliwości finansowych powiatu. Przychodnia na chwilę obecną już nie będzie się rozbudowywać. Powiat już prawie rok czeka na analizę potrzeb szpitalnych pacjentów z naszego powiatu. Wiadomo już jednak, że jeśli szpital legionowski powstanie, stanie na działce tuż przy przychodni. Stąd wstrzymanie rozbudowy, która musi być konsultowana wraz z planami budynku szpitalnego.

Listopad 2012

Starosta czasowo wstrzymuje środki na rozbudowę przychodni na Sowińskiego. To tam prawdopodobnie ma powstać szpital.

– Co dalej z rozbudową? Czy prawdą jest plan budowy szpitala obok przychodni?

Potrzebowalibyśmy jeszcze 4 mln zł na remont tej przychodni. Projekt rozbudowy jest gotowy, ale inwestowanie wstrzymaliśmy w związku z tym, że z konsultacji społecznych oraz badań rynku, oczekiwań ewentualnych partnerów zewnętrznych, że ta lokalizacja jest najlepsza z możliwych na budowę szpitala. Jeśli ten powstanie, to na pewno w powiązaniu kapitałowym, finansowym z naszą spółką i budynkiem.

 

 /red/