Kilka dni temu na jednej ze stron na portalu społecznościowym zamieszczono zdjęcie patrolu policji w Kałuszynie, który „schował się” w bramie jednej z lokalnych firm. Radiowóz był niewidoczny dla kierowców.
Na jednym z portali społecznościowych na stronie walczącej z fotoradarami umieszczono zdjęcie radiowozu kontrolującego kierowców w Kałuszynie (gm. Wieliszew). Patrol stał w bramie firmy produkującej beton i był praktycznie niewidoczny dla przejeżdżających samochodów. Patrole policji w tym miejscu ustawiają się często, co mogli zaobserwać niemal każdego dnia kierowcy jadący Nowodworską (DW 631). Jak w takim przypadku ma zachować się kierowca, czy może odmówić przyjęcia mandatu? I co o ustawieniu radiowozu mówią przepisy drogowe?
Radiowóz ustawiony był prawidłowo?
Patrząc na zamieszczone w internecie zdjęcie, trzeba się dobrze przyjrzeć, aby dostrzec schowany patrol policji. Poprosiliśmy legionowską drogówkę o usosunkowanie się do takiego spsobu ustawienia radiowozu: –W tym przypadku rzeczywiście radiowóz policyjny ustawiony był w sposób ograniczający jego widoczność. Na odprawie służbowej w wydziale ruchu drogowego ta tematyka każdorazowo jest omawiana. Policjantom zostanie też wskazany ten konkretny przypadek.– mówi Emilia Kuligowska rzecznik KPP w Legionowie. Od czasu wysłania pytań na komendę policjanci przenieśli się kilka metrów dalej i teraz są już bardzo dobrze widoczni.
Co przepisy mówią o kontroli drogowej?
O zasadach obowiązujących podczas kontroli drogowych mówi Zarządzenie nr 609 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 czerwca 2007 roku w sprawie sposobu pełnienia służby na drogach przez policjantów. W czasie kontroli radiowóz musi być ustawiony w miejscu bezpiecznym oraz widocznym dla uczestników ruchu. Dodatkowo, w warunkach niedostatecznej widoczności powinien zostać włączony napis świetlny „Policja”. Policja posiada także przywilej parkowania w miejscach, gdzie np. nie wolno się zatrzymywać jednak w takiej sytuacji powinno zostać użyte niebieskie światło błyskowe.
Co z mandatem?
O to czy w przypadku nieprawidłowego ustawienia patrolu kierowca, którzy otrzymał mandat, może odmówić jego przyjęcia, spytaliśmy policję. –Osoba, na którą nałożony zostanie mandat karny ma w każdym przypadku prawo odmowy jego przyjęcia, a wtedy sprawę rozpatrywał będzie sąd. Niemniej jednak ustawienie radiowozu nie ma wpływu na to, że kierujący de facto popełnił wykroczenie. – informuje oficer prasowy KPP Legionowo Emilia Kuligowska. Jak można się domyślić, w takim przypadku małe są szanse na to, że mandat zostanie anulowany.