Miasto i Gmina Serock dołączyła do międzynarodowego Projektu Naturally Local w ramach III naboru wniosków Programu Interreg Europa. Projekt ma za zadanie wspierać adaptację do zmian klimatycznych w małych gminach poprzez wdrażanie rozwiązań opartych na naturze (Nature-Based Solutions, NBS) oraz wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk między regionami w całej Europie, pomagając im opracowywać i wdrażać skuteczniejsze polityki rozwoju.
Jak informuje serocki ratusz celami projektu Naturally Local są m. in.: wdrażanie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych i społecznych, zwiększenie zaangażowania mieszkańców w decyzje dotyczące rozwoju regionu, wymiana doświadczeń, dzielenie się dobrymi praktykami i rozwiązaniami między partnerami projektu.
Do realizacji projektu Naturally Local przystąpiły gminy i regiony z różnych części Europy, które będą wspólnie pracować nad rozwiązaniami na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Wśród partnerów projektu znajdują się:
- Gmina Selnica ob Dravi (Słowenia) – partner wiodący projektu
- Powiat Giessen (Niemcy)
- Gmina Montilla (Hiszpania)
- Miasto Fourmies (Francja)
- Gmina Rezekne (Łotwa)
- Gmina Danilovgrad (Czarnogóra)
- Miasto i Gmina Serock (Polska)
- Gmina Óbidos (Portugalia)
- Gmina Storfors (Szwecja)
– Przystępując do realizacji projektu, skupiamy się na adaptacji do zmian klimatycznych oraz zwiększeniu odporności na negatywne skutki tych zmian. Przede wszystkim planujemy przeciwdziałać konsekwencjom zarówno suszy, jak i intensywnym opadom deszczu, które stają się coraz bardziej problematyczne w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi. Kolejnym celem jest rozwój tzw. niebieskiej infrastruktury, w tym budowa systemów retencji wody oraz poprawa odwadniania, co pomoże w efektywnym zarządzaniu zasobami wodnymi na terenie gminy. – informuje serocki magistrat.
Seroccy urzędnicy mają nadzieję, że współpraca międzynarodowa umożliwi zdobycie wiedzy oraz inspiracji do wdrożenia sprawdzonych rozwiązań, szczególnie w zakresie zarządzania wodami opadowymi, ochrony terenów lądowo-wodnych oraz angażowania mieszkańców w inicjatywy proekologiczne. – Chcemy wykorzystać doświadczenia innych gmin europejskich, zwłaszcza tych z obszarów naturalnych, rzek, jezior i wybrzeży, aby wdrożyć innowacyjne rozwiązania, które poprawią jakość życia mieszkańców. Inicjatywa ta otwiera drogę do przyszłości, w której ekologiczne rozwiązania będą stanowiły fundament dalszego rozwoju gminy. Z optymizmem patrzymy w przyszłość, licząc na to, że ta międzynarodowa współpraca przyczyni się do długofalowego rozwoju gminy i poprawy jakości życia jej mieszkańców. – dodają przedstawiciele serockiego ratusza.
Program Interreg Europa jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Partnerem Stowarzyszonym Projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.