Jeszcze w tym roku legionowski samorząd zmodernizuje 2 przejścia dla pieszych na osiedlu Piaski. Jedno z nich znajduje się przy ulicy Piaskowej 47, przy blokach tzw. wojskowych TBS-ów, natomiast drugie zlokalizowane jest przy ulicy generała broni Tadeusza Buka, nieopodal Przedszkola Miejskiego nr 11 (PM nr 11). Wybrany z tego osiedla radny Paweł Głażewski z Porozumienia Samorządowego (PS) domaga się od władz modernizacji dodatkowych 2 innych przejść na ulicy Piaskowej – pierwszej przy osiedlu policyjnym i drugiej przy Szkole Podstawowej nr 8 (SP nr 8). – Dalej będę wiercił przysłowiową „dziurę w brzuchu” naszym włodarzom – zapowiada samorządowiec.
Na Piaskowej powinny zostać zbudowane 3 bezpieczne przejścia dla pieszych!
Radny Paweł Głażewski z PS w oficjalnym zapytaniu skierowanym pod koniec czerwca 2025 r. do prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego wskazuje na konieczność pilnej modernizacji 3 przejść dla pieszych istniejących w ciągu ulicy Piaskowej na osiedlu Piaski. – Wspólnie z mieszkańcami osiedla Piaski z całą stanowczością zabiegamy o wybudowanie 3 bezpiecznych przejść dla pieszych zlokalizowanych w ciągu ulicy Piaskowej. Dotyczy to przejść zlokalizowanych na wysokości SP nr 8, osiedla policyjnego i wojskowych TBS-ów, co wielokrotnie podnosiliśmy w pismach składanych do Urzędu Miasta (UM). Kiedy długo wyczekiwany remont nawierzchni asfaltowej na ulicy Piaskowej stał się faktem, nadszedł czas na kolejny etap poprawy bezpieczeństwa z zakresu podniesienia stanu bezpieczeństwa, rozumiany jako budowę bezpiecznych przejść dla pieszych – zauważa wskazany samorządowiec we wspomnianym piśmie.
Na początek tylko przejście dla pieszych przy blokach tzw. wojskowych TBS-ów
W połowie lipca 2025 r. do postulatów zawartych w tym wniosku odniósł się prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński. Włodarz zapewnił radnego Głażewskiego, że jeszcze w czwartym kwartale 2025 r. jedno ze wskazanych przez niego przejść dla pieszych zostanie przebudowane. Chodzi o zebrę namalowaną na ulicy Piaskowej 47, na wysokości bloków zwanych wojskowymi TBS-ami. We wspomnianej lokalizacji, oprócz przejścia dla pieszych znajduje się również przejazd rowerowy. Szlaki te stanowią drogę do i ze SP nr 4, położonej po drugiej stronie torów kolejowych, przy ulicy Jana Pawła I na tzw. III legionowskiej Parceli. Do wskazanej podstawówki uczęszcza wiele dzieci zamieszkałych na osiedlu Piaski. – Zakres prac przewiduje zaprojektowanie doświetlenia przejścia oraz wyposażenie go w znaki aktywne z infrastrukturą towarzyszącą, co znacząco poprawi warunki ruchu drogowego i podniesie niewątpliwie bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego – zapowiada prezydent Kiełbasiński. – Rozpoczęliśmy już procedurę wyłonienia wykonawcy prac projektowych, zaś po otrzymaniu zgód administracyjnych na roboty budowlano-montażowe przystąpimy do dalszej realizacji zadania. Planowane zakończenie wszystkich prac to czwarty kwartał 2025 r. – dodaje następnie.
Jak będą pieniądze, to doświetlimy zebry przy „ósemce” i blokach policyjnych przy Piaskowej – zapowiada prezydent Kiełbasiński
Na modernizację pozostałych 2 przejść dla pieszych zlokalizowanych w ciągu ulicy Piaskowej na osiedlu Piaski w Legionowie, póki co w budżecie miasta nie ma pieniędzy. Aczkolwiek, władze nie wykluczają ich modernizacji w przyszłości. – Przejścia w ciągu ulicy Piaskowej na wysokości wjazdu do Centrum Szkolenia Policji (CSP) oraz wjazdu na osiedle policyjne uznane zostały, zgodnie również ze stanowiskiem Straży Miejskiej (SM) za przejścia bezpieczne. Niemniej jednak w sytuacji zabezpieczenia dodatkowych środków w budżecie miasta, rozważymy możliwość ich dodatkowego oświetlenia – sygnalizuje prezydent Kiełbasiński, wyjaśniając zarazem, że na modernizację przejścia przy wjeździe do CSP, czyli na skrzyżowaniu ulic Piaskowej i Alei Sybiraków przy SP nr 8 miejscowy samorząd starał się pozyskać dotację zewnętrzną, jednak jak dotąd bez skutku.
Będą kolejne wnioski i pisma
Co do bezpieczeństwa pieszych w tych dwóch miejscach, radny Głażewski ma odmienne zdanie. – Oczywiście zapewniam, że się nie poddaję i dalej będę wiercił przysłowiową „dziurę w brzuchu” naszym włodarzom. We wnioskach do budżetu miasta Legionowo na 2026 r. znajdą ponownie swoje odbicie. Zauważam fakt otwarcia się urzędu na modernizowanie wnioskowanych przejść na ulicy Piaskowej. Biorę to za dobrą kartę – podzielił się ostatnio swoimi spostrzeżeniami w tym temacie z opinią publiczną w swoich mediach społecznościowych. Przypomnijmy też, że w poprzedniej kadencji legionowskiego samorządu ul. Piaskowa była remontowana niemal na całej długości. W 2023 roku gmina Legionowo wydała 1,2 mln złotych na nową nawierzchnię drogi. Ówczesny projekt nie przewidywał budowy bezpiecznych przejść w aktualnie zgłaszanych lokalizacjach. Cieszy, że prace nad poprawą bezpieczeństwa na tych przejściach ruszyła, bo diagnoza problemu jest trafna.
Piaskowa, Buka i Piłsudskiego w 2025 r.
Trwający obecnie przetarg na zaprojektowanie budowy bezpiecznych przejść dla pieszych, czyli takich wyposażonych w światła i interaktywne znaki drogowe nie dotyczy tylko zebry mieszczącej się przy ulicy Piaskowej 47, przy blokach tzw. wojskowych TBS-ów. Jego przedmiotem są również 3 inne przejścia dla pieszych zlokalizowane w różnych częściach Legionowa. Jedna z tych zeber znajduje się także na osiedlu Piaski. Chodzi o przejście dla pieszych położone przy ulicy generała broni Tadeusza Buka, w sąsiedztwie PM nr 11. Pozostałe dwa mieszczą się przy głównej miejskiej arterii, czyli ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Decyzję o konkretnych lokalizacjach podjęto po dokonaniu analizy oraz w porozumieniu z wydziałem gospodarki komunalnej i infrastruktury miejskiej UM w Legionowie – wyjaśnia w odpowiedzi na zapytanie radnego Głażewskiego prezydent Kiełbasiński.