Legionowo. Generał Waldemar Skrzypczak nie żyje – wspomnienie wybitnego dowódcy Wojska Polskiego

Waldemar Skrzypczak

W wieku 69 lat zmarł generał broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak, fot. UM Legionowo

W poniedziałek, 21 lipca 2025 r., w wieku 69 lat zmarł generał broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak, jedna z najbardziej zasłużonych postaci polskiego wojska. Legionowianin, były dowódca Wojsk Lądowych, uczestnik misji wojskowych poza granicami kraju oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej (MON), odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Informację o jego śmierci przekazali wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz władze samorządowe Legionowa.

Generał Skrzypczak był postacią wyjątkową – nie tylko dla środowiska wojskowego, ale także dla lokalnej społeczności Legionowa, gdzie mieszkał przez wiele lat. – Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci generała broni Waldemara Skrzypczaka, mieszkańca Legionowa, wybitnego dowódcy Wojska Polskiego, wychowawcy wielu pokoleń żołnierzy i eksperta w dziedzinie obronności. W imieniu władz samorządowych oraz społeczności Legionowa składamy wyrazy głębokiego współczucia rodzinie, bliskim i przyjaciołom generała. Dziękujemy za jego służbę i oddanie sprawom ojczyzny. Cześć Jego Pamięci – napisano w oświadczeniu władz samorządowych.

Droga zawodowa – od dowódcy plutonu do generała broni

Waldemar Skrzypczak urodził się 19 stycznia 1956 r. w Szczecinie. Swoją służbę wojskową rozpoczął w 1976 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły rozpoczął karierę jako dowódca plutonu czołgów w 16 Pułku Czołgów Średnich w Słupsku, a następnie awansował na stanowisko dowódcy kompanii czołgów. Jego wyróżniające się osiągnięcia pozwoliły mu na kontynuację nauki w Akademii Sztabu Generalnego, którą ukończył w 1987 r.

W kolejnych latach pełnił funkcje sztabowe i dowódcze w różnych jednostkach wojskowych. W 1989 r. został zastępcą dowódcy i szefem sztabu 68 Pułku Czołgów w Budowie, a po jego przeformowaniu – szefem sztabu 33 Pułku Zmechanizowanego. W 1991 r. objął dowództwo 32 Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu, a 2 lata później został szefem sztabu 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, gdzie odegrał kluczową rolę w rozwijaniu zdolności bojowych tej jednostki.

Jego kariera nabrała tempa w latach 90. XX wieku. Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych w Akademii Obrony Narodowej w latach 1996–1997, Skrzypczak objął dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W trakcie tej służby, w 2000 r., otrzymał stopień generała brygady. Następnie pełnił funkcje sztabowe w Dowództwie Wojsk Lądowych oraz Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

W latach 2003–2006 dowodził 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. W tym czasie, w 2005 r., kierował polskim kontyngentem wojskowym podczas misji stabilizacyjnej w Iraku, obejmując dowództwo Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Jeszcze przed objęciem misji otrzymał awans na stopień generała dywizji.

Dowódca Wojsk Lądowych i odważny krytyk systemu

W 2006 r. Waldemar Skrzypczak został mianowany dowódcą Wojsk Lądowych, a jednocześnie awansował na stopień generała broni. Był to kluczowy okres jego kariery wojskowej. W czasie pełnienia funkcji dowódcy Wojsk Lądowych generał Skrzypczak wielokrotnie podkreślał konieczność modernizacji polskich sił zbrojnych oraz poprawy ich wyposażenia.

W 2009 r., po tragicznej akcji w Afganistanie, generał Skrzypczak publicznie skrytykował problemy związane z biurokracją utrudniającą zakupy sprzętu wojskowego oraz nieefektywność systemu zaopatrzenia Sił Zbrojnych RP. Jego odważne stanowisko wywołało spór z kierownictwem MON i doprowadziło do jego dymisji. Mimo to generał Skrzypczak pozostał aktywny zawodowo – w latach 2012–2013 pełnił funkcję podsekretarza stanu w MON, gdzie kontynuował działania na rzecz modernizacji wojska.

Doradca i mentor młodszych pokoleń

Po odejściu ze służby wojskowej Waldemar Skrzypczak nadal angażował się w sprawy obronności kraju jako doradca i komentator. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się z młodszymi pokoleniami żołnierzy oraz ekspertami z dziedziny bezpieczeństwa. Był cenionym autorytetem zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Generał Skrzypczak pozostawił po sobie bogaty dorobek zawodowy oraz niezatarte wspomnienie osoby oddanej służbie ojczyźnie. Jego życie było przykładem odwagi, determinacji oraz bezkompromisowego podejścia do spraw związanych z obronnością kraju.

Pożegnanie wybitnego dowódcy

Śmierć generała Waldemara Skrzypczaka jest wielką stratą dla polskiej armii oraz społeczności lokalnej Legionowa, gdzie mieszkał przez wiele lat. Jego wkład w rozwój Sił Zbrojnych RP oraz zaangażowanie w sprawy obronności kraju pozostaną na długo zapamiętane.

Generała Skrzypczaka żegnają nie tylko przedstawiciele wojska i władz państwowych, ale także mieszkańcy Legionowa oraz wszyscy ci, którzy mieli okazję współpracować z nim na różnych etapach jego kariery. „Cześć Jego Pamięci” – te słowa wyrażają szacunek i wdzięczność dla osoby, która przez całe swoje życie służyła Polsce z pełnym oddaniem.

Źródło: UM w Legionowie, portal internetowy defence24.pl