Legiony to żołnierska nuta…” czyli „niepodległościowe” karaoke…

52045c5bc1714.jpg

Tegoroczną – już 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Legionowo, jak co roku zresztą, obchodziło bardzo uroczyście. W tym roku lokalne obchody Święta Niepodległości trwały dwa dni – w sobotę 10 listopada oficjalnie przybrały charakter patriotyczno-religijny, zaś w niedzielę 11 listopada, miały wymiar… raczej rozrywkowy.

Marszałek Piłsudski też przyjechał
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w sobotę 10 listopada pod pomnikiem Polski Walczącej na rondzie AK w Legionowie, gdzie ok. godz. 17.00, przedstawiciele lokalnych władz oraz instytucji i organizacji m.in. wojska, policji, straży pożarnej i kombatantów wojennych, w ofierze poległym żołnierzom, złożyli symboliczne wieńce. Następnie, w skupieniu i w wymownej ciszy, trzymając w rękach pochodnie, udali się do wojskowego kościoła garnizonowego, w którym odbyła się uroczysta msza święta za ojczyznę. Mszę poprowadził tamtejszy proboszcz ks. płk. Sławomir Żarski. Było to jedno z jego ostatnich spotkań z tak licznym gronem władz legionowskich, bowiem został on odwołany z urzędu przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, a jego miejsce od 19 listopada zajmie ks. ppłk Zenon Pawelak – obecny proboszcz parafii wojskowej w Sieradzu. Po niepodległościowym nabożeństwie, zgromadzeni wierni wysłuchali nastrojowego koncertu orkiestry wojskowej. Jedynym humorystycznym, aczkolwiek patriotycznym akcentem tej części obchodów, była obecność popularnego komika Andrzeja Maroszka, który tym razem „schował się” w tłumie żołnierzy jako Marszałek Józef Piłsudski.

Horror w Warszawie – komedia w Legionowie
Bardziej komercyjnie wyglądały obchody Święta Niepodległości w niedzielę, 11 listopada. Podczas gdy w Warszawie na rondzie im. R. Dmowskiego trwały zamieszki między policją, a uczestnikami prawicowego marszu niepodległościowego, Legionowianie jedli gorące kiełbaski, śpiewali pieśni patriotyczne w popularnym konkursie karaoke oraz oglądali maraton CK Dezerterów – serię polskich komedii wyreżyserowanych przez Janusza Majewskiego. Oprócz tego, w drugim dniu legionowskich obchodów Święta Niepodległości, w atrium miejskiego Ratusza i w parku NSZZ Solidarność trwał piknik rodzinny, podczas którego obok wspomnianych powyżej atrakcji, odbywały się quizy i konkursy o tematyce patriotycznej, prowadzone przez Andrzeja Sobierajskiego, dyrektora MOK-u. Dzieciaki miały malowane twarze w patriotyczne wzory i mogły do woli popatrzeć na konie z wojskowego obozu, utworzonego na urzędowym parkingu. Wokół Ratusza było tłoczno i gwarno, w tle słychać było patriotyczne pieśni, wszędzie było mnóstwo patriotycznych ulotek reklamowych, a dzieci machały flagami Polski.

ms