Wczoraj (1 grudnia) odbyła się pierwsza sesja Rady Gminy Jabłonna kadencji 2014-2018. Wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Ustalono także dalszy harmonogram prac.
Sesja rozpoczęła się od ślubowania i przemówienia Marka Zielińskiego.Skierował je do nowo wybranego wójta.
Zaczynało się ono od słów:
Na początku w imieniu wszystkich wyborców i mającego się zawiązać klubu dziewięciu radnych oraz własnym, chciałbym pogratulować zwycięstwa… Kluczowe jest to, że słowa „mającego się zawiązać klubu dziewięciu radnych”, potwierdzają nasze doniesienia o tym, że jeszcze przed pierwszą sesją określony został układ sił politycznych w radzie. Wiemy, że nie da się połączyć ognia z wodą , ale wierzymy, że zrobisz wszystko, aby zacierać obecne podziały i nie tworzyć nowych
– mówił Zieliński.
Radny Zieliński zaproponował również w imieniu wszystkich radnych, pomoc w tworzeniu projektu uchwały budżetowej i zadeklarował jasne okazywanie niezadowolenia w przypadku braku postępów.
Kilka słów nowego wójta
Na początku w swoim wystąpieniu nowy wójt dziękował wyborcom. Jarosław Chodorski powiedział członkom rady gminy, że jest dla niego prawdziwym zaszczytem, to że może stać wśród nich. -Jestem zwolennikiem działania w jedności – mówił. Poruszył również kwestię, że od wyboru rady nie cichną głosy przerażenia w stosunku do jej składu. – Apeluję do was, zapomnijmy o tym, co nas dzieli i myślmy o tym co nas łączy – prosił Chodorski. Dawał również rady przed mającym się odbyć głosowaniem. –Zastanówcie się proszę, kto spośród was ma największy dar konsolidowania, cieszy się największym zaufaniem, kto w największym stopniu pomoże radzie – w jej pracy i w jej zjednoczeniu– apelował.
Wybór komisji skrutacyjnej
Do komisji skrutacyjnej zostały zgłoszone: Teresa Gałecka, Bogumiła Majewska i Marta Lipińska. Radne wyraziły zgodę na swoją kandydaturę. Skład komisji został jednogłośnie przegłosowany przez radnych. Zadaniem wyżej wspomnianej było liczenie głosów.
Wybór przewodniczącego
Po przerwie rozpoczął się wybór przewodniczącego. Radna Świątko zgłosiła kandydaturę Witolda Modzelewskiego, a radny Krajewski Mariusza Grzybka. Nastąpiła autoprezentacja kandydatów na to stanowisko. Jako pierwszy swoją kandydaturę zaprezentował radny Grzybek. Omówił swoje wykształcenie i wspomniał o działalności na rzecz gminy od 2006 r. Jego zdaniem argumentem popierającym jego kandydaturę była największa liczba głosów oddana na niego w wyborach samorządowych. Następnie zaprezentował się radny Modzelewski. Po kilku słowach streszczających to czym zajmuje zawodowo, opisał swoją działalność polityczną, która rozpoczęła się w 1998 r w Radzie Powiatu.
– Chciałbym wykreślić ze słownika tej rady słowo opozycja – powiedział Witold Modzelewski.
Głosowanie zakończyło się wyborem na przewodniczącego Witolda Modzelewskiego. Otrzymał on 9 głosów za swoją kandydaturą. Mariusz Grzybek dostał ich 6. Uchwała została przyjęta jednomyślnie.
Czas na wiceprzewodniczących
Następnie przystąpiono do zgłaszania kandydatur na wiceprzewodniczących. Głosowano nad trzema zgłoszonymi kandydaturami: Doroty Świątko, Włodzimierza Kowalika i Mariusza Grzybka. Ostatecznie wiceprzewodniczącymi zostali: Dorota Świątko z 10 głosami poparcia i Włodzimierz Kowalik z 9 głosami. Mariusz Grzybek otrzymał jedynie 6 głosów – tak jak podczas wyboru na przewodniczącego.
Konfrontacja
Kandydat, który odpadł, był wyraźnie rozczarowany i postanowił udzielić komentarza na temat sytuacji, która zarysowała się na skutek określonych wyborów rady. Słowa wstępu, składające się z gratulacji na rzecz kontrkandydatów, początkowo nie sugerowały treści, jaką rzeczywiście radny chciał przekazać. Potem jednak okazało się, że więcej miłych słów już nie było.
–Na początku spotkania padły piękne słowa o otwartości, o współpracy. Teraz mieliśmy okazję zobaczyć tę wolę współpracy i z kim państwo chcecie współpracować. Utworzyła się koalicja dziewięcioosobowa, która zablokowała pozostałe kandydatury – powiedział radny Grzybek.
Po tych słowach miały miejsce gromkie brawa zgromadzonej licznie na sali publiczności. Głos zabrał przewodniczący.
–Kiedy składaliśmy gratulacje nowo wybranemu wójtowi, nie ukrywaliśmy faktu, że współpracujemy w dziewięć osób – odpowiedział Witold Modzelewski. –Uważam pana komentarz za niestosowny – dodał między innymi. Jego wypowiedź spotkała się z kolei z dezaprobatą zgromadzonych i głośnym okrzykiem –uuuuu.
Komisja rewizyjna później
Po słowach wstępu, z których wynikało, że dzień wczorajszy nie był w świetle obowiązujących przepisów odpowiedni na wybór komisji rewizyjnej, zdecydowano się zrobić to w innym terminie. Radni przegłosowali zdjęcie tego punktu z porządku obrad.
Kwiaty dla Olgi Muniak
Na zakończenie spotkania Olga Muniak otrzymała kwiaty wraz z podziękowaniami od dyrektora Gminnego ośrodka Kultury oraz dyrektor Biblioteki w Jabłonnie. Przy tej okazji Dorota Świątko dodała, że Rada Gminy pożegna ją również kwiatami przy okazji ślubowania Jarosława Chodorskiego.
Przed nami wybór komisji. Deklaracje przyjmowane są w tej sprawie od radnych do 5 grudnia do godz. 14:00.