Bezrobotni zakwalifikowani do projektu „Wieliszewska Akademia Przyszłości 2”, realizowanego przez UG Wieliszew, odbywają wedle swojego wyboru – jeden z trzech kursów – na kierowcę wózka jezdniowego z napędem silnikowym, na prawo jazdy kategorii C lub na przedstawiciela handlowego. Wszyscy, dodatkowo pod okiem szkoleniowców rozwijają swe kompetencje ogólne, mające pomóc im zrealizować się na rynku pracy, nie tylko tym lokalnym.
Czy kobieta może kierować wózkiem jezdniowym?
W zakończonym właśnie kursie na kierowcę wózka jezdniowego z napędem silnikowym wszyscy jego uczestnicy, po pomyślnym zdaniu egzaminów uzyskali odpowiednie uprawnienia zawodowe. Na rynku lokalnym, ale również w skali całego kraju zaobserwować można, że coraz więcej kobiet decyduje się na zmianę kwalifikacji wybierając zawody postrzegane dotąd jako „typowo męskie”. Zmienia się również podejście pracodawców, którzy coraz chętniej zatrudniają kobiety. W związku z czym coraz częściej można je spotkać jako operatorów wózków, wydawałoby się typowo męskich pojazdów mechanicznych. Kolejny kurs rozpocznie się w lutym 2013 r. Będzie on miał przede wszystkim na celu przygotowanie bezrobotnych do samodzielnej obsługi tego typu urządzeń, zapoznanie ich z obowiązującymi przepisami bhp i przeciwpożarowymi na terenie zakładów pracy, a także nauczenie ich zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas rekrutacji mile widziane są odważne kobiety, które w przekwalifikowaniu technicznym upatrują szansę na rozwój zawodowy oraz osobisty.
Prawo jazdy kategorii C w cenie
Uczestnicy kursu prawa jazdy kat. C obecnie jest w trakcie części praktycznej, innymi słowy bezrobotni uczą się prowadzić samochód ciężarowy. Zdawać by się mogło, że jest to zajęcie typowo męskie… Jednak, chyba nie w aktualnych czasach. Bowiem, na tego typu szkolenia, wbrew społecznym stereotypom, nie tylko w gminie Wieliszew, zgłasza się coraz więcej kobiet. – Jestem nowym mieszkańcem gminy, nie pracuję, mam więc sporo wolnego czasu. Stwierdziłam, że jeśli zrobię prawo jazdy kat. C, to będę mogła pomóc, chociażby w odśnieżaniu ulic zimą – mówi Teresa Chrzanowska, jedyna kobieta w tej grupie, robiąca prawo jazdy na samochody ciężarowe, która właśnie ze względu na trudności związane ze znalezieniem pracy, postanowiła zmienić swoje kwalifikacje. Również wiele innych kobiet zaczyna nabierać odwagi i decyduje się na pracę w takim, albo podobnym charakterze. Następny kurs na prawo jazdy kategorii C ruszy w marcu 2013r. Da on bezrobotnym możliwości uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi o dmc powyżej 3,5 tony.
Przedstawiciele handlowi poszukiwani
5 grudnia dobiegło końca szkolenie na przedstawiciela handlowego, którego celem było nabycie nowych kwalifikacji zawodowych, a także nabycie umiejętności różnych technik sprzedaży. W szkoleniu uczestniczyło 10 osób. 5 spośród nich nadal będzie kontynuowało udział w projekcie i skorzysta z możliwości uzyskania prawa jazdy kategorii B, niezbędnego narzędzia pracy w zawodzie przedstawiciela handlowego. Następna edycja szkolenia rusza w styczniu 2013r.
Dobre CV, dobry start
Wszyscy bezrobotni w ramach inicjatywy „Wieliszewska Akademia Przyszłości 2” biorą udział w warsztatach rozwijania kompetencji ogólnych, mających na celu podniesienie umiejętności komunikacyjnych, radzenia sobie ze stresem oraz poruszania się po rynku pracy. Aktywny udział w zajęciach daje możliwość profesjonalnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, tj. CV, listu motywacyjnego oraz pozwala nabyć umiejętności właściwej autoprezentacji podczas rozmów kwalifikacyjnych.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą uzyskać dodatkowe informacje w Biurze Projektu – w UG Wieliszew (pokój nr 10), pod nr telefonu (22) 782-19-10 oraz na stronie internetowej http:// wap.wieliszew.pl
ms