Batikowe warsztaty

5204427052da3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie daje nowe moźliwości mieszkańcom, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności manualne lub mają ochotę wypełnić swoje źycie nowa pasją. W okresie przedświątecznym jest to wyjątkowa oferta dla kogoś, kto lubi obdarowywać swoich najbliźszych własnoręcznie wykonanymi prezentami.

 

 

 

 

 

 

 

Dwa razy w miesiącu przez trzy godziny w siedzibie MOK-u na ulicy Norwida mogą odbywać się warsztaty batiku. To technika, która zyskała sobie wielu miłośników. „Gorący batik” polega na malowaniu tkaniny specjalnymi barwnikami przy uźyciu gorącego wosku. Kaźdy moźe odkryć w sobie talent, wystarczy zadzwonić i zarezerwować sobie miejsce, a potem przyjść na spotkanie. Wystarczy zwykłe bawełniane prześcieradło, białe świece, stare gazety, barwniki i źelazko, by wyczarować coś niezwykłego. Batik to technika polegająca na nakładaniu wosku na rysunek, barwieniu i ponownym nanoszeniu następnych warstw wosku i barwników.

 

Batik fascynuje ludzi dlatego, źe kaźda praca jest niepowtarzalna a nawet niedoświadczony artysta moźe stworzyć wyjątkowe dzieła. Wystarczy pomysł na wzór, kwiaty, liście, krajobrazy, zwierzęta czy nawet abstrakcja, a efekt będzie imponujący. Szczególnie godne polecenia jest krakelura, czyli efekt spękania, który powstaje, kiedy wosk lekko się kruszy. Barwniki wsiąkają w szczeliny tkaniny tworząc orientalne wzory.

 

Co moźna stworzyć wyjątkowego na warsztatach? Instruktor na początku zajęć wytłumaczy technikę dobierania barwników, sposoby radzenia sobie z woskiem i suszenie materiałów. Krok po kroku odkryje tajemnice, które pozwolą odkryć w sobie talenty. Niesamowite obrusy, serwety, tkaniny dekoracyjne, torby na zakupy, wyjątkowe zasłony, nietypowe szale to przykład wykorzystania tkanin farbowanych. Moźna pokusić się równieź o wykonanie narzut, firan oraz jaśków i w ten sposób odmienić mieszkanie. Malowany jedwab jest zawsze na czasie. Koneserów zainteresuje na pewno moźliwość zaprojektowania zindywidualizowanych ubrań, które w sklepach są niezwykle drogie.

 

 

Prace wykonane za pomocą wosku moźna obejrzeć na warszawskiej starówce, gdzie wystawiane są prace Mashy Kapustiny. Artystka jest członkiem Związku Artystów Plastyków – Polska Sztuka Uźytkowa. Urodziła się w Rosji. Dzieli się swoją pasją z innymi i chętnie opowiada o tajnikach warsztatu. Więcej informacji moźna uzyskać w Miejskim Ośrodku Kultury na ulicy Norwida 10 pod numerem telefonu 22, 774 44 74 lub u samej artystki Mashy Kapustiny 886 289 586.

 

/iwo/