Podczas ubiegłotygodniowej (18 grudnia) sesji obradom legionowskiej władzy mieli okazję się przyjrzeć goście z postradzieckiego Kirgistanu.
– Naszych gości najbardziej interesowała niezależność samorządu lokalnego od struktur centralnych, budżet, inwestycje i komunikacja z mieszkańcami – krótko podsumowała czwartkową wizytę Kirgizów w Legionowie Tamara Mytkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.
Mongolsko-turecki kwadrans
Kilkuosobowa delegacja z odległego azjatyckiego Kirgistanu stawiła się na forum legionowskiej rady i w kuluarach miejskiego ratusza 18 grudnia. Miejscy włodarze już o godzinie 9 zajęli się goszczącymi od kilku dni na Mazowszu przedstawicielami reformującego się kraju. Po słowach uznania, pochwałach i podziękowaniach, wygłoszonych przez jedną z kirgiskich liderek władzy, wszyscy delegaci z Azji Środkowej ruszyli do Warszawy.
Przystanek Legionowo
Legionowo było dla delegacji tylko jednym z przystanków w ich blisko 23-letniej podróży po ponoć najlepszej na świecie demokracji, ironicznie często współcześnie nazywanej „rządami brutali temperowanymi przez dziennikarzy” (Ralph Waldo Emerson). W tym roku, kilkunastoosobowa delegacja z Azji Centralnej przyjechała do Polski na samorządowo-obywatelskie seminarium na zaproszenie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej (FRDL).Ta największa w kraju pozarządowa organizacja szkoleniowo-doradcza, na międzynarodowej arenie już od blisko ćwierć wieku zajmuje się m.in. wspieraniem rozwoju demokracji w państwach realizujących przemiany ustrojowe, np. w tych powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego (m.in. w Armenii, Gruzji, Mołdawii i Kazachstanie oraz na Białorusi, Litwie, Łotwie i Ukrainie) i Jugosławii (m.in. w Macedonii, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie).
Biedna demokracja?
Likwidacja ubóstwa w środkowoazjatyckich Kirgistanie i w sąsiadującym z nim Tadżykistanie jest priorytetem polskiej pomocy rozwojowej, realizowanej na arenie międzynarodowej już od blisko 2 lat. Biedę tę zmniejszyć mogą jedynie demokratyzacja i rozwój społeczeństw obywatelskich, których wspólne mianowniki tworzą duże prorozwojowe kroki naprzód, takie jak m.in. promocja samorządności, wzmacnianie wspólnot lokalnych, wsparcie małej i średniej przedsiębiorczości ze szczególnym naciskiem na aktywizację zawodową i społeczną kobiet, tworzenie nowych miejsc pracy oraz modernizacja gospodarki wodno-sanitarnej, polegająca głównie na zwiększeniu dostępności i jakości wody pitnej. Powyższe kroki FRDL goszcząca obecnie w kraju liderów kirgiskiej demokracji, stawiała już zresztą wielokrotnie np. w postaci realizowanych w przeszłości międzynarodowych szkoleń, seminariów, konferencji i wizyt studyjnych.