18 grudnia wybrano szefów, wiceszefów oraz członków 5 komisji w legionowskiej Radzie Miasta. Wygląda na to, że wszystkie najważniejsze stanowiska przypadły w udziale radnym wybranym z prezydenckiego komitetu wyborczego.
Ustalanie składu szefów i wiceszefów 5 komisji pracujących w legionowskiej radzie podczas najbliższej kadencji (2014-2018) zaczęto od komisji oświaty, kultury i sportu, do której zgłosiło się najwięcej chętnych, bo łącznie aż 21 radnych. W komisji tej będzie pracować wszystkich 6 radnych z Komitetu Wyborczego Wyborców (KWW) Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS), czyli Małgorzata Luzak, Józef Dziedzic, Paweł Głażewski, Paweł Lewandowski, Dariusz Błaszkowski i Danuta Ulkie, radny z KWW Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Andrzej Kalinowski oraz ubiegający się o mandat w tegorocznych wyborach samorządowych z własnego komitetu wyborczego Leszek Smuniewski. W pracach Komisji Oświaty Kultury i Sportu będzie ponadto uczestniczyć aż 13 radnych z KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego. Będą to radne Marta Bogucka-Frańczak, Agnieszka Borkowska, Anna Łaniewska i Agata Zaklika oraz radni Adam Aksamit, Przemysław Cichocki, Janusz Klejment, Andrzej Piętka, Mirosław Pachulski, Marcin Smogorzewski, Tadeusz Szulc, Artur Żuchowski i Jacek Zawada.
Piętka i Bogucka-Frańczak
Wśród 2 radnych, zaproponowanych na stanowisko szefa komisji oświaty, kultury i sportu – Małgorzaty Luzak z NM NS i Andrzeja Piętki z prezydenckiego komitetu wyborczego zwyciężyła kandydatura radnego Andrzeja Piętki, zdobywając w głosowaniu aż 13 przychylnych głosów. Wiceszefową tej komisji, zgodnie zresztą z większościową wolą jej członków, została radna Marta Bogucka-Frańczak z KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego.
Aż 18 radnych w Komisji Rozwoju Miasta
Wolę pracy w Komisji Rozwoju Miasta zgłosiło 18 radnych. W tej konkretnej komisji w trakcie bieżącej kadencji będzie pracować niezrzeszony radny Leszek Smuniewski, 4 radnych z NM NS – Danuta Ulkie, Józef Dziedzic, Paweł Głażewski i Paweł Lewandowski oraz aż 13 radnych z prezydenckiego komitetu wyborczego – radne Marta Bogucka-Frańczak, Agnieszka Borkowska, Anna Łaniewska i Agata Zaklika wraz z radnymi Adamem Aksamitem, Przemysławem Cichockim, Mirosławem Pachulskim, Januszem Klejmentem, Andrzejem Piętką, Marcinem Smogorzewskim, Kazimierzem Zielińskim, Jackiem Zawadą i Arturem Żuchowskim.
Pachulski kontra Smuniewski
Na fotel szefa Komisji Rozwoju Miasta zgłoszono 2 radnych. Jednym kandydatem był Leszek Smuniewski, dotychczasowy przewodniczący tej komisji, drugim Mirosław Pachulski, obecny wiceszef legionowskiej rady z prezydenckiego komitetu. Wolą większości członków tej komisji szefem został Mirosław Pachulski. Jego zastępcą został zaś radny Jacek Zawada, także wywodzący się z prezydenckich szeregów.
Łaniewska i Zaklika na czele komisji zdrowia
Trzecią komisją w legionowskiej radzie, której skład ustalono podczas wczorajszej (18 grudnia) sesji, była Komisja Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych. Jej kierownictwo wybrano spośród jedynych zaproponowanych na te 2 stanowiska legionowskich radnych, wywodzących się z szeregów KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego. I tak, szefową tej komisji została radna Anna Łaniewska, jej zastępcą zaś radna Agata Zaklika, aktualna wiceszefowa RM i zarazem była już wieloletnia przewodnicząca przedmiotowej komisji. W najbliższej kadencji w komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych będzie pracowało 15 legionowskich radnych. Wśród nich znajdzie się radny z PiS-u Andrzej Kalinowski, 4 radnych NM NS – radne Małgorzata Luzak i Danuta Ulkie oraz radni Paweł Lewandowski i Dariusz Błaszkowski, a także 10 radnych z prezydenckiego komitetu wyborczego – radne Anna Łaniewska, Agata Zaklika, Agnieszka Borkowska i Beata Woźniak oraz radni Mirosław Pachulski, Przemysław Cichocki, Andrzej Piętka, Jacek Zawada, Marcin Smogorzewski i Tadeusz Szulc.
Żuchowski i Głażewski strzałem w dziesiątkę
Czwartym z kolei, komisyjnym składem ustalonym podczas ostatniej sesji legionowskiej RM było członkostwo w miejskiej Komisji Budżetu i Finansów. Wolę pracy w tej konkretnej komisji wyraziło 10 legionowskich radnych. Wśród nich znaleźli się 4 radni NM NS – Małgorzata Luzak, Dariusz Błaszkowski, Józef Dziedzic i Paweł Głażewski oraz 6 radnych wywodzących się z prezydenckich szeregów – radne Marta Bogucka-Frańczak i Beata Woźniak wraz z radnymi Kazimierzem Zielińskim, Arturem Żuchowskim, Januszem Klejmentem i Tadeuszem Szulcem. Jedyny kandydat zgłoszony na stanowisko przewodniczącego komisji budżetu i finansów, czyli radny Artur Żuchowski z KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego, w wyniku głosowania stał się nim de facto. Jego zastępcą mianowano zaś, zaproponowanego też jako jedynego na ten dostojny fotel radnego Pawła Głażewskiego z NM NS.
Rewizyjna bez radnych „Nasze Miasto Nasze Sprawy”?
Ostatnią komisją, której skład ustalono, była poniekąd ta w niej najważniejsza, czyli Komisja Rewizyjna. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, w tej konkretnej komisji, kontrolującej m. in. poczynania prezydenta, gminnych jednostek organizacyjnych i pomocniczych, obowiązkowo muszą zasiąść przedstawiciele wszystkich klubów w niej działających. W legionowskiej radzie, przynajmniej formalnie, póki co nie zawiązał się jeszcze żaden klub. Dlatego też w wybranej w dniu wczorajszym (18 grudnia) 5-osobowej miejskiej komisji rewizyjnej nie znaleźli się przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którym w wyniku tegorocznych wyborów samorządowych udało się zdobyć mandaty w legionowskiej radzie. W komisji rewizyjnej w czasie obecnej 4-letniej kadencji RM, zasiądzie 3 radnych reprezentujących większościowy, bo zdobywający aż 15 mandatów prezydencki komitet wyborczy (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego). Będą to radni Beata Woźniak, Adam Aksamit i Kazimierz Zieliński. Komisyjne szeregi zasilą również 2 inni miejscy radni, którzy z przyczyn formalno-prawnych samodzielnie nie mogą utworzyć żadnego klubu w RM. Będą to radni, niezależny Leszek Smuniewski, który w tegorocznych wyborach samorządowych ubiegał się o mandat z własnego komitetu wyborczego (KWW Leszka Smuniewskiego) oraz Andrzej Kalinowski z KWW PiS. O dziwo, w powołanej w dniu wczorajszym (18 grudnia) komisji rewizyjnej nie znalazł się żaden z radnych z KWW NM NS, który zdobył 6 mandatów w legionowskiej radzie. Tuż przed głosowaniem nad składami osobowymi 5 legionowskich komisji, z członkostwa w niej na rzecz 2 innych miejskich komisji, wycofało się bowiem 2 reprezentujących go w RM radnych. Radna Małgorzata Luzak przeniosła się do komisji budżetu i finansów, zaś radny Paweł Lewandowski wybrał komisję rozwoju miasta.
Zieliński pokieruje komisją rewizyjną
Szefem 5-osobowej Komisji Rewizyjnej został jedyny zgłoszony do pełnienia tej funkcji radny Kazimierz Zieliński z KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego. Nad wyborem przewodniczącego w odróżnieniu od 4 pozostałych miejskich komisji, głosowali nie jej członkowie, lecz wszyscy legionowscy radni. Wolą zdecydowanej większości z nich, bo z aż 20 przychylnymi głosami, został nim właśnie radny Kazimierz Zieliński. Tymczasem wiceszef komisji rewizyjnej ma zostać wybrany spośród 5 jej członków i tylko przez jej członków na najbliższym, zaplanowanym na najbliższy poniedziałek (22 grudnia) jej pierwszym posiedzeniu.
„Prezydencki fan-club” w prezydium rady
Przypomnijmy, 26 listopada br. wyłonione zostało prezydium nowej legionowskiej rady. Zgodnie z wolą miejskich radnych zasiedli w nim 3 radni wybrani z KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego. Szefem RM pozostał pełniący tę funkcję już w minionej kadencji (2010-2014), wieloletni miejski radny Janusz Klejment. Nie zmienił się także jeden z jego zastępców. Wciąż nim bowiem jest radny Mirosław Pachulski. W obecnej 4-letniej kadencji samorządowej, zabrakło natomiast drugiego z jej dotychczasowych i wieloletnich wiceszefów, mianowicie radnego Ryszarda Brańskiego. Zgodnie z wolą świeżo co zaprzysiężonego legionowskiego ciała uchwałodawczego, miejsce to zajęła radna Agata Zaklika, szefowa Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych, m. in. w poprzedniej kadencji rady miejskiej (2010-2014). Propozycja radnego Leszka Smuniewskiego, aby wiceszefem rady został przedstawiciel drugiego co do liczby zdobytych w niej mandatów tj. radny KWW NM NS dość szybko upadła. Okazało się bowiem, że zgłoszony do pełnienia tej funkcji radny Józef Dziedzic nawet nie zgodził się na podjęcie „walki z kobietą” w listopadowym pierwszym tajnym głosowaniu.