Zjawisko skimmingu czyli kradzież pieniędzy z bankomatu. Co robić aby temu zapobiec?

bankomat-skimming

fot. www.policja.waw.pl (archiwum GP)

Pod koniec 2014 roku policjanci odnotowali kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących kradzieży pieniędzy z bankomatów określanego jako „skimming”. Jak zapobiec takiej kradzieży?

Pojęcie „skimming” pochodzi z języka angielskiego i określa się nim przestępstwo polegające na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty kredytowej, bankomatowej. Przestępcy dzięki temu mogą utworzyć duplikat karty oryginalnej, która działa dokładnie tak samo jak prawdziwa.

Skimming w placówce handlowej

Karty mogą być kopiowane w każdym miejscu, w którym możliwa jest płatność kartą czyli sklepy, stacje benzynowe czy restauracje. Często w takich punktach to sprzedawca jest przestępcą i kopiuje kartę. W związku z tym, iż trzyma on krótko kartę i nie zna jej kodu PIN najczęściej wybiera te karty, które nie wymagają potwierdzenia kodu. Sprzedawca może wykonać kopię dzięki małemu urządzeniu, które posiada czytnik oraz pamięć.

Skimming bankomatowy

Istnieje także skimming bankomatowy, który polega na zainstalowaniu specjalnego urządzenia na bankomacie lub w środku. Urządzenie może pozyskać nie tylko dane z paska magnetycznego, ale także kod PIN karty. Złodzieje jedną z nakładek instalują tam, gdzie wsuwa się kartę, zaś druga z zainstalowaną kamerą zawieszana jest w górnej części bankomatu.

Co należy zrobić, aby zapobiec skimmingowi?

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na wszystkie elementy, które odstają od powierzchni bankomatu i nie korzystajmy z urządzenia, które wzbudza nasze podejrzenia. Wprowadzając PIN zasłaniajmy rękę drugą ręką lub portfelem, nie pozwalajmy też, aby obok nas ktoś stał. Jeśli mamy problem z wypłatą gotówki powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym bank, regularnie także sprawdzać saldo rachunku i wyciągi z kart. Kodu PIN nie powinniśmy także zapisywać na karcie ani trzymać w tym samym miejscu co kartę.

Nakładki na bankomat