Kaźdy moźe zostać krótkofalowcem

5204427706aae.jpg

Co łączy polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego, sławnego aktora Marlona Brando, hiszpańskiego króla Juana Carlosa, fizyka noblistę Joe Taylora i Priscillę Presley – źonę Elvisa Presleya, króla rock’n’rolla?

Wszyscy byli lub nadal są krótkofalowcami.

 


W maju tego roku, z inicjatywy kilku kolegów, powstał w Legionowie Mazowiecki Klub Radioamatorów, funkcjonujący pod znakiem wywoławczym SP5PLN. Aktualnie w klubie jest blisko 20 licencjonowanych krótkofalowców. W tym krótkim okresie od chwili powstania klubu, byliśmy obecni na kilku imprezach lokalnych. Poczynając od Europejskiej Nocy Muzeów i naszej stacji okolicznościowej z terenu Muzeum Legionowskiego, przez Dni Legionowa, Święto Gminy Wieliszew, a kończąc na stacji okolicznościowej działającej na Rynku Nowego Miasta w Warszawie uruchomionej przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik. W ten sposób chcemy zainteresować dorosłych i młodzieź tym ciekawym hobby, pokazując w jaki sposób to działa i jak przeprowadza się łączności. Staramy się takźe integrować środowisko krótkofalarskie dzięki organizacji spotkań tematycznych takich jak wrześniowy I Zlot Krótkofalowców Twierdza Modlin 2010, na którym pojawiło się blisko 200 osób: zarówno licencjonowani krótkofalowcy, jak i ich rodziny.

Działania krótkofalowców to pozornie tylko łączności z innymi licencjonowanymi operatorami z innych stron Polski, Europy i innych kontynentów. Ale tak naprawdę jest to takźe poszerzanie własnych zainteresowań poza radiowych. Dzięki róźnego rodzaju akcjom dyplomowym i stacjom okolicznościowym mamy moźliwość pogłębienia dotychczasowej wiedzy z zakresu:

– techniki – podstawowe prawa fizyki, budowa anten, budowa urządzeń elektronicznych i mechanicznych

– historii – nadawanie z terenów, na których miały miejsce w przeszłości waźne wydarzenia historyczne (Bitwa pod Grunwaldem, Bitwa pod Kockiem, Powstanie Warszawskie)

– geografii – nadawanie ze szczytów polskich gór (Korona Polski), róźnych gmin Polski (Dyplom PGA)

– języków obcych – łączności wykonywane ze stacjami zagranicznymi są zazwyczaj wykonywane po angielsku, ale z upływem czasu niektórzy próbują łączności takźe po rosyjsku, niemiecku, włosku a nawet po czesku

– rywalizacji sportowej – statycznej (zawody w przeprowadzonych łącznościach) oraz ruchowej (zawody na radioorientację sportową)

– turystyki – podczas wypraw radiowych nie tylko skupiamy się na łącznościach, ale takźe na zwiedzaniu terenów z których się nadaje: gór, jezior, parków narodowych.

Jest to takźe promocja miejsc, bo kaźda łączność wykonana drogą radiową musi zostać potwierdzona kartą QSL. Wymiana kart QSL pomiędzy obiema stronami wykonującymi łączność jest realizowana za pomocą biur Polskiego Związku Krótkofalowców lub listem przez pocztę. Karty QSL mają format B6, są jedno lub wielokolorowe – te ciekawsze i cieszące oko wyglądają jak widokówki. Z jednej strony mają kolorowy obrazek, najczęściej przedstawiający miejsce z którego się nadawało, a z drugiej informacje na temat przeprowadzonej łączności, czasem teź okoliczności pracy stacji..

Na pasmach amatorskich obowiązuje kultura wypowiedzi oraz zasada nie poruszania tematów politycznych i religijnych.

Kaźdy moźe zostać krótkofalowcem, ale droga do pierwszej łączności nie jest wcale prosta. Na początek trzeba zdać egzamin państwowy przed komisją egzaminacyjną w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Na zestaw pytań składa się wiedza z zakresu radioelektroniki, bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach elektrycznych i radiowych, przepisów i procedur operatorskich, przepisów dotyczących radiokomunikacyjnej słuźby amatorskiej. Po uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu otrzymujemy licencję, a następnie znak wywoławczy. Znak wywoławczy jest niepowtarzalny w skali świata – to jak imię i nazwisko. Więcej informacji www.egzaminkf.pl

Krótkofalowcy to nie tylko zwyczajnie rozmówcy na pasmach – to zgodnie z istniejącym prawodawstwem, słuźba amatorska, która w przypadku sytuacji kryzysowych powinna współpracować z profesjonalnymi słuźbami porządkowymi i ratowniczymi oraz centrami zarządzania kryzysowego. Dzięki Sieci Łączności Kryzysowej, krótkofalowcy aktywnie włączyli się w zapewnienie łączności podczas powodzi w Polsce w 1997 roku, a takźe w skali międzynarodowej po ataku na WTC, po Huraganie Katrina, gdy nie działały konwencjonalne systemy łączności z powodu braku zasilania.

Aktywności krótkofalowców, zarówno historycznie jak i obecnie, aktywnie działali i działają na pasmach:

  • Antoni SP1ZA – główny twórca i projektant radiostacji Błyskawica nadającej podczas Powstania Warszawskiego, zapewniającej takźe komunikację z oddziałami powstańczymi i z rządem na uchodżstwie w Londynie

  • Marek SP3GVX – członek wyprawy na biegun południowy do stacji Arctowski

  • ksiądz ks. Kazimierz PY5ZHP – misjonarz z Brazylii

  • Radek SQ8HNB – członek obecnego kontyngentu wojskowego w Afganistanie

  • Mirosław Hermaszewski SP2NBP – jedyny polski kosmonauta.

Dzięki krótkofalowcom nadającym z najbardziej nietypowych miejsc na kuli ziemskiej i poza nią, moźna spędzić przed radiem naprawdę niezapomniane chwile, które zapadną na długo w naszej pamięci.

Aktualnie prowadzony jest program ARISS, czyli łączności radiowe pomiędzy kosmonautami w stacji orbitalnej i szkołami na świecie. W Polsce do tej pory tylko 2 szkoły przeprowadziły łączności w ramach tego programu, a na liście oczekujących jest następnych 5. Patrząc czysto statystycznie, jest to tylko 5-minutowa łączność, podczas której uczniowie zadają zaledwie 20 pytań, na które od razu odpowiada kosmonauta będący w stacji orbitalnej. Mimo mało imponującej statystyki, moim zdaniem, jest to naprawdę niezapomniana przygoda dla młodych ludzi biorących w tym udział, bo najstarsi uczestnicy programu mają 17 lat.

 

                                     

Nasz klub aktualnie poszukuje lokalu do prowadzenia działalności statutowej na terenie powiatu legionowskiego. Chętnie podzielimy się wiedzą i doświadczeniem ze wszystkimi osobami zainteresowanymi tematyką krótkofalarstwa.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.sp5pln.pl

Przemek SQ5NWR