Karmnik dla ptaków w naszym ogrodzie

52046610f3c45.jpg

Zima to niełatwy okres dla ptaków, dlatego tak wielkie znaczenie ma ich dokarmianie w ogrodzie. Dokarmiając ptaki zimą, ułatwiamy im przetrwanie. Montaż ogrodowego karmnika zapewni nam również piękne widoki zimową porą.

 

Zamontowanie karmnika w ogrodzie nie tylko ptakom przyniesie wiele korzyści. To doskonała lekcja przyrody dla najmłodszych, można bowiem podpatrywać ptasie obyczaje i zachowania w trudnych zimowych warunkach. Dodatkowo, dokarmiane przez nas ptaki zwabione do ogrodu, zrewanżują się wiosną i pomogą walczyć ze szkodnikami na naszych roślinach ozdobnych, np. z mszycami.

Ważną sprawą jest przygotowanie odpowiedniego karmnika. Powinien on mieć miejsce na rozsypanie karmy, zapewniać osłonę przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Karmniki mogą być mocowane na wysokich podporach albo zawieszane pomiędzy gałęziami drzewa. Ważną sprawą jest, aby największy wróg ptaków – kot – miał do karmnika utrudniony dostęp, dlatego warto zamontować budkę w ustronnym miejscu, oddalonym nieco od miejsca zamieszkania człowieka. Te karmniki, które są mocowane na podporach, warto umieszczać pomiędzy roślinami na rabatach, aby utrudnić drapieżnikom atak na ptaki. Należy też pamiętać, aby taki karmnik był mocowany minimum 1,5 m nad ziemią. Należy unikać miejsc blisko szyb, ponieważ ptaki ich nie widzą i mogą na nie wpaść, robiąc sobie przy tym krzywdę.

„Nawrzucajmy“ im!
Ptaki warto dokarmiać już od późnej jesieni, a skończyć wczesną wiosną. W zależności od warunków atmosferycznych dostosowuje się ilość pokarmu w karmniku – przy niskich temperaturach i śniegu warto zostawić ptakom więcej karmy. W czasie odwilży można ograniczyć ilość karmy i monitorować, aby nie była ona narażona na pleśnienie i inne czynniki wywołujące choroby.

W karmniku można wywiesić kulki tłuszczu, każdy rodzaj krajowego zboża, kawałek słoniny podwieszony na druciku lub sznurku (ptakom będzie wygodnie go skubać na takiej podporze).  Podstawę zimowej karmy powinny stanowić składniki takie jak: tłuszcz zwierzęcy, nasiona oleiste, nasiona zbóż, owoce dziko rosnące. Można też dawać płatki owsiane, jabłka, słonecznik, siemię lniane, orzeszki ziemne, rodzynki i inne suszone owoce. Ważne, aby produkty te były świeże, należy również unikać solonych pokarmów i białego pieczywa, które może zaszkodzić ptakom i wywoływać groźne choroby. W sklepie zoologicznym można kupić również gotowe mieszanki dla naszych ogrodowych przyjaciół.

Nasz karmnik może odwiedzić wiele gatunków ptaków. Najczęstszymi ich bywalcami są sikorki, zdarzają się też wróble, rudziki, trznadle, mazurki, zięby, dzwońce, kosy, nawet dzięcioły czy sójki.

Jaki karmnik?
Kształt i rozmiar karmnika może być w zasadzie dowolny. Duży karmnik zapewni nam zarówno mniejszych, jak i większych bywalców, co warto rozważyć,  jeśli spodziewamy się konkretnych gatunków ptaków. W sklepach ogrodniczych do wyboru jest wiele gotowych karmników, najczęściej wykonanych z drewna, z ozdobnym daszkiem. Jeżeli mamy dzieci, dużo radości może sprawić samodzielne wykonanie karmnika. Warto zrobić karmnik z odczepianym spodem lub wysuwaną szufladą, które ułatwią usuwanie odchodów i popsutych resztek pokarmu. Częste sprzątanie uchroni ptaki przed chorobami i pasożytami. Najprostsza jest drewniana konstrukcja. Można zbić ją z desek sosnowych lub świerkowych (łatwe do pracy miękkie drewno). Przy konstrukcji drewnianej warto zadbać o daszek.

Warto pomyśleć o wykorzystaniu materiałów recyklingowych, np. butelek PET, ceramicznych doniczek. Do podawania pokarmu można wykorzystać nakrętki od słoików lub niepotrzebne spodki. Przydadzą się także gałązki i kawałki drewna do zrobienia podpórek, ułatwiających ptakom przytrzymywanie się w czasie jedzenia.

Specjalny podajnik do karmy można wykonać z pomocą drewnianej podstawki i uniesionej butelki zakończonej miseczką (butelka mocowana do drewnianej ścianki). Jeśli nie odważymy się na zbijanie drewnianego karmnika, prostym rozwiązaniem jest wykonanie go przy wykorzystaniu plastikowej butelki, sznurka i starej drewnianej łyżki. Przy wycięciu odpowiedniego otworu zapewniamy stałe osypywanie się ziarna dla ptaków na łyżkę (ważny jest odpowiedniej wielkości otwór, który będzie dawkował karmę).

Pamiętajmy, że karmnik musi być przede wszystkim bezpieczny dla ptaków. Należy unikać ostrych krawędzi, zwłaszcza w przypadku metalowych elementów (można je zabezpieczyć np. taśmą). Jaskrawo pomalowane karmniki mogą odstraszać ptaki, dlatego warto używać kolorów neutralnych, zbliżonych do naturalnych. Jeżeli decydujemy się na malowanie konstrukcji karmnika, należy pominąć malowanie w środku.

mgr inż. Katarzyna Byliniak
architekt krajobrazu

 

pracownia projektowania ogrodów KAT-ART
www.kat-art.pl
biuro@kat-art.pl