Urząd Miasta Legionowo ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowlano – wykonawczej basenu, który ma powstać na os. Piaski. W tym celu przygotowano wytyczne dla projektantów, które opisują, z czego będzie składała się pływalnia.
Będzie to basen kryty pełniący funkcje dydaktyczne, zdrowotne, sportowe, rekreacyjne. Tutaj będzie także realizowany gminny program nauki pływania. Znajdą się tu 3 zbiorniki wodne różnego przeznaczenia.
Basen sportowy
Basen sportowy będzie ośmiotorowy, o wymiarach 25,02×16,50m i głębokości od 1,2 do 1,8m. Urzędnicy dali projektantom wytyczne, by przewidzieli tu zastosowanie pomostu wypłycającego w celu zmniejszenia głębokości dwóch torów do stałej wartości 0,9 -1,0 m, co miałoby służyć nauce pływania i rehabilitacji niepełnosprawnych.
Basen rekreacyjny wewnętrzny
Niecka basenu rekreacyjnego będzie miała powierzchnię około 240 m2, a głębokość od 0,3 m do 0,75 m. Znajdować się tu mają urządzenia rehabilitacyjne i rekreacyjne. Niecka basenu dla małych dzieci, tzw. brodzik, stanowić ma powierzchnię 48 m2. Tutaj głębokość będzie wynosiła od 0,3 m do 0,45 m. Atrakcją dla maluchów będzie zjeżdżalnia wodna o długości około 30 m, dorośli powinni ucieszyć się z 2 wanien do hydromasażu.
Basen rekreacyjny zewnętrzny
Powierzchnia basenu na zewnątrz ma wynosić około 140 m2, a jej głębokość ma sięgać od 0,3 m do 0,75 m. Tutaj także powinny znaleźć się urządzenia rekreacyjne i rehabilitacyjne oraz wydzielone tory do nauki pływania
Kompleks rekreacyjny
Przewidziano także strefę relaksu, w której znajdzie się sauna sucha i mokra. Pojawi się tu także sauna infrared o leczniczych właściwościach, z której korzystać mogą także osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Przewiduje się także miejsce na pomieszczenie do masażu oraz grotę solną.
Poza tym znajdą się tu szatnie, natryski, kasy, toalety, kompleks administracyjny i techniczno – technologiczny.
Wejścia
Architekci przy projektowaniu powinni kierować się założeniami funkcjonalnymi i zwrócić szczególną uwagę na minimalizację kosztów eksploatacji obiektu. W planach jest, by obiekt był czynny od 8.00 do 22.00. Dla uczniów basen sportowy do nauki pływania powinien być udostępniony od 8.00 do 15.00, od godziny 15:00 do 22:00 będzie przeznaczony do użytku komercyjnego. Część rekreacyjna otwarta będzie od 8.00 do 22.00. Wstępnie szacuje się, że pływalnia będzie czynna 330 dni w roku, przerwa obejmować będzie cykliczne remonty i święta. Urzędnicy oszacowali, że w ciągu roku na część pływacką powinno odnotować się maksymalnie 166 tys. wejść , na część rekreacyjną wewnętrzną 219 tys. wejść, a na zewnętrzną 40 tys. wejść.
Ratusz chce, by wykonawca zaprojektował wejście na pływalnię od strony szkoły (pomiędzy dwoma budynkami powinien powstać łącznik) oraz niezależny dostęp dla mieszkańców. Wokół budynku należy przewidzieć parkingi dla samochodów osobowych i autokarów