W minioną środę (18 lutego) jabłonowscy radni jednomyślnie uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla liczącej blisko 393 ha południowej części wsi Skierdy.
Z 63 tylko 9 uwzględnionych uwag
Władze gminy Jabłonna nad mpzp dla południowej części Skierd pracowały od co najmniej 2006r. Po przeprowadzeniu dość czasochłonnej, bo trwającej kilka lat, procedury związanej z wyłożeniem dokumentu do publicznego wglądu i rozpatrzeniem uwag doń wniesionych przez mieszkańców, ostatecznie mpzp dla liczącego blisko 393 ha terenu położonego w południowej części wsi Skierdy podjęto w ubiegłym tygodniu. Na skutek 3 wyłożeń projektu mpzp wraz z prognozą skutków wpływu jego ustaleń na środowisko, łącznie wpłynęło doń aż 63 uwag, z których tylko 9 uwzględnionych zostało w całości i 2 w części. Szczegółowo z dokumentem tym każdy zainteresowany będzie mógł już wkrótce zapoznać się w Urzędzie Gminy Jabłonna.
Rolne będą „nierolne”
W uchwalonym przez radnych przedmiotowym dokumencie prawa miejscowego określono przede wszystkim przeznaczenie i warunki zabudowy blisko 393 ha terenu leżącego w południowych Skierdach. Zawarto w nim także główne zasady obsługi komunikacyjnej terenów inwestycyjnych oraz tych przylegających do drogi wojewódzkiej nr 630 (DW 630) oraz ulicy Nadwiślańskiej w gminie Jabłonna. W stosunku do części terenów, zwłaszcza tych rolnych i leśnych, których dotyczy nowy mpzp, udało się od odpowiednich instytucji uzyskać zgodę na zmianę ich przeznaczenia. Tak więc w południowych Skierdach wybrane grunty rolne zyskały status nierolnych, zaś leśne status nieleśnych, głównie w zakresie obsługi komunikacyjnej.
Plan zgodny ze studium
Podjęty w ubiegłym tygodniu (18 lutego) dokument, „notabene” wszystko mówiący o rodzaju i warunkach zabudowy, mających obowiązywać w południowej części wsi, jest zgodny z zapisami nadrzędnego i obowiązującego od 2001r. gminnego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP). Ulegające lada dzień dość istotnym zmianom gminne studium, obecnie ustanawia na tym terenie tzw. obszar wielofunkcyjny, z zabudową mieszkaniową i usługową na czele. Wśród usług zaś, na ten moment dopuszcza lokalizowanie tam nawet obiektów produkcyjnych i nieuciążliwych składowych. Z kolei w znajdującej się tam strefie krajobrazu chronionego, przewiduje inwestycje rekreacyjno-turystyczno-sportowe.